Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Историк: Унизително е да честваме като национален празник рождения ден на един чужд владетел

Историк: Унизително е да честваме като национален празник рождения ден на един чужд владетел

/КРОСС/Санстефанският договор не поставя началото на съвременната българска държава. Това начало се поставя с Берлинския договор и това не е мое мнение, а на Константин Косев, с който не сме еднакви по политически предпочитания, но той просто е добросъвестен към фактите, каза историкът проф. Пламен Цветков*. В студиото на ТВ Европа той коментира факти от българската история, които остават встрани от интереса на учените по една или друга причина и не влизат в учебниците по история.

"Самото освобождение на България не е еднократен акт. То започва с учредяването на Българската екзархия още през 1870 година, когато българите се сдобиват с право на вътрешна автономия. Втората крачка вече е Берлинският договор, който разбира се е резултат от войната 1877-1878 година. Но това, което обикновено се забравя е, че самата война не би се случила изобщо, ако не беше Априлското въстание", каза историкът и уточни: "Всъщност целта на Априлското въстание е да предизвика намесата на европейските сили. Самите организатори и участници, като че ли, не са очаквали, че това ще разпали старите имперски амбиции на Русия да завладее Босфора, Дарданелите и Цариград, прегазвайки попътно България. Има още нещо, което специално искам да подчертая".

Санстефанският договор, който е дело на граф Игнатиев, който е предварителен мирен договор, е подписан на 3-ти март 1878 година. Крепостното робство в Русия е отменено също на 3-ти март само че 1860 година. Това не е случайно, а именно това е рождения ден на Александър втори. За мен лично е унизително да честваме като национален празник рождения ден на един чужд владетел, призна проф. Пламен Цветков.

В Санстефанският договор се говори за приблизително две години руска окупация и терминът наистина е „окупация" и нека не се сърдят онези, които се възмущават защо използвам този термин. Този термин фигурира в самия текст на договора. На практика руската окупационна администрация е извън всякакъв международен контрол. Казва се, че след първата година, ако Русия се съгласи, останалите велики европейски сили могат да делегират по един представител към руския императорски комисар. Но това може да стане само със съгласието на Русия, казва още историкът.

Третият момент е, посочи историкът, че Санстефанският договор позволява на Турция да прокарва свои войски през територията на Княжество България. Условията са такива, че дори да се стигне до някакво българско правителство, то само да помоли руските войски да останат в България.

Не забравяйте, че ни делят само месеци от Баташкото клане, Априлското въстание. Има един момент, който обикновено се пропуска и който мен страшно ме шокира - фактът, че професионални историци не обръщат внимание на този текст, а това е именно член 25-ти на Санстефанският предварителен мирен договор. Според него Русия след сключването на окончателния мир щяла да изтегли войските си от европейската част на Турция за три месеца с изключение на България. В този договор няма абсолютно никакви гаранции кога руските войски ще се изтеглят от България. Едно бегло сравнение с Берлинският договор- той намалява срока на руската окупация от приблизително две години на девет месеца; от самото начало налага международен контрол върху руската окупационна администрация; изрично казва, че на територията на Княжество България не трябва да има нито един турски войник и изрично посочва, че в рамките на три месеца след изтичането на 9-месечния окупационен период Русия трябва съвършено да опразни България. Според записките на граф Игнатиев се вижда, че историческата мисия на Русия е да обедини под свое ръководство славяните върху развалините на Турция и Австрия, като разбира се и българите на бърза ръка са хвърлени в славянския куп. Той е имал идеята Русия да декларира на Австро-Унгария, че ще изтегли войските си от България тогава, когато Австро-Унгария изтегли войските си от Босна и Херцеговина. Австро-Унгария изтегли войските си от Босна и Херцеговина 40 години по-късно, когато се разпада като империя, коментира още проф. Пламен Цветков.

В заключение той заяви: "Берлинският договор гарантира българската държавност. Друга голяма заблуда, която трябва да бъде разяснена е, че не Берлинският договор разпокъсва България на пет части, той потвърждава това разпокъсване. А то е предвидено в едно тайно споразумение, подписано от руския посланик в Лондон граф Шовалов и британският външен секретар Солзбъри. Те подписват споразумението, което разчертава именно тези граници. Това тайно споразумение всъщност е причината на самия Берлински конгрес да няма кой знае какви полемики за границите на България."

cross.bg

*Пламен Симеонов Цветков е български историк, професор по нова и най-нова история.

Роден: 8 август 1951 г., Берлин, Германия
Починал: 3 ноември 2015 г. (64 г.) София, България 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!