Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Доц. Иво Христов: Родните клики обичат да крадат на завет, но геополитическият прожектор ги огря

Доц. Иво Христов: Родните клики обичат да крадат на завет, но геополитическият прожектор ги огря

/КРОСС/ "И да се прегърнем братски хем с русите, хем с немците... Тю! Да ги порази господ!...

С тези думи на Алековия Бай Ганьо доц. Иво Христов коментира създаването на временната комисия в парламента, която трябва да проверява намесата на Русия и Турция във вътрешната политика на България. По думите му страната ни е изправена пред трудната задача да слугува на три места - на Русия, на Турция, но и на евроатлантическите ценности, тъй като сме в зоната на военния интерес на САЩ.

По думите му за родните клики, които винаги са искали да крадат на завет, ако може, без да бъдат в центъра на геополитическия прожектор, е дошъл много неприятен момент, време разделно.

Не можеш да се кълнеш във вярност на Москва, в лоялност на Истанбул и да скочиш на врата на евроатлантическите ценности на Вашингтон, каза доц. Христо Иванов в интервю за „Гласове ТВ".  И поради това се прави тази комисия, смята той.

Доц. Христов не отрича Русия и Турция да влияят върху България, но не вижда нищо драматично в това.

Русия е велика държава със собствени интереси, Балканите са много важни за нейните интереси, тя тук има исторически, икономически, геополитически, културни и всякакви други права и тя ще ги защитава с всички сили.

От друга страна Турция със същия успех има същите основания.

Драмата я виждам в това, че не виждам български елит, който да отстоява българските интереси на фона на всичко това, каза доц. Иво Христов.

България няма експертно знание, а българското общество е инфантилно по отношение на знанието си както за това какви държави са сега Русия и Турция, така и за собствената си държава, смята Иво Христов.

Ние нямаме рефлексия дори върху спомените, имаме фантазми, митологии, допълни той. Според него ситуацията може да се обясни по-скоро по несъзнателното или подсъзнателното по Юнг и Фройд, отколкото в категорията на някакви рационални политически и други измерения.

Колкото ти е по-мизерно настоящето, толкова по-блестящо минало си измисляш. Справка - македонците, посочи социологът.

Има ли избор в тази ситуация?

На този въпрос доц. Христов посочи, че избор правят субектите с осъзнат интерес и воля за отстояване на този интерес, но: „Нищо такова няма в България. Не е имало и последните 25 години, и преди тези 25 години".

Според доц. Христов реална опасност от война между Русия и Турция е имало допреди пет дни. Американско-руското споразумение за Сирия е предотвратило тази огромна възможност.

Което показва кои са решаващите сили в Близкия Изток - Русия и САЩ, добави той.

Но опасността от руско-турски сблъсък не е отминала, смята социологът. Според него тя  може да бъде разиграна в три сценария:

Турция преминава границата и окупира зоната за сигурност, кюрдския пояс, който всъщност е нейният кошмар, което означава веднага контраудар от страна на Русия. Русия заяви, че всяко навлизане на каквато и да било въоръжена сила на територията на Сирия веднага ще задейства договора за взаимна помощ и отбрана между Срийската арабска република и Руската федерация.

И второ - това означава, че Русия си запазва право да използва каквито и да било средства за защита както на своя контингент, така и на своя стратегически съюзник в района, а това включва и употребата на техническо ядрено оръжие, коментира Иво Христов.

Другият сценарий за сблъсък между Русия и Турция е евентуално участие на турски военно въздушни сили.

Третият сценарий - Турция навлиза масирано, и по въздух, и по море, и по суша, в Сирия, нанася директен удар по руската групировка в Сирия. Това означава Русия да отговори по целия периметър.

Ако беше реализиран този сценарий, Турция щеше да бъде ликвидирана като страна, но и световна война, добави анализаторът. Според него всички разумни сили са си дали сметка за това.

Иво Христов е на мнение, че изборите в Сирия няма да се състоят и няма да променят нещо. Той се съгласи с тезата на Джон Кери, че Сирия като държава вече е минало.

Америка има интерес от това и предполагам, че това е планът им Б, каза той.

Очевидно е, че Сирия ще се запази под формата на особена комбинация от териториално.властови образования, от една страна кюрдската автономия на Север, от друга страна една ивица в пустинята и покрай река Ефрат, която в момента се контролира от така наречената „Ислямска държава", но се предполага, че след като бъде изтласкана, ще бъде контролирана от САЩ, пряко или косвено, и разбира се - най-населената, най-богата, най-оживената част на Сирия покрай Дамаск и покрай средиземноморското крайбрежие, където ще се закрепи това, което някои наричаха Алауистан, коментира Христов.

По думите му, в момента ние присъстваме на второ действие от създаване на кюрдска държава. Първото беше създаването на фактически независим иракски Кюрдистан, припомни той и добави: Сега се върви към създаването на сирийски Кюрдистан с подкрепата на Асад и с подкрепата на Русия.

Най-големият кошмарна Турция се сбъдва. Ердоган сам се вкара в тази ситуация, обобщи анализаторът.

Доц. Христов оцени намесата на Русия в Сирия като успешна.

Тук са възможни две хипотези.

Първата. Договорен мач между екипа на Путин и екипа на Обама, защото САЩ не се противопоставиха така, както могат да го направят, на руската инвазия в Сирия, посочи Христов.

Втората възможна хипотеза. Тъй като на Русия й отнеха Украйна, и дават бонус в Близкия Изток под формата на Сирия и възможност Русия да върши това, което колективният Запад по една или друга причина не може или не иска да върши там. Тоест тя ще представлява нещо като съдия изпълнител на територията. По този начин - и вълкът, сит, и агнето цяло, каза още доц. Христов.

По думите му Русия ще бъде нещо като гуверньор на разпадащия се Близък Изток и създаването на нова конфигурация на страни.

Има и трета хипотеза - че става въпрос действително за еманципация на руската геополитическа субектност и Русия прави това, което смята за необходимо, добави доц. Христов.

cross.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!