Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Фермер се обяви срещу монопола на мандрите: Подарявам млякото, няма да позволя на прекупвачите да ме унижават

Михаил Тачев

Маргарита Димитрова

Производителят призовава управляващите да започнат драконовски проверки на вноса на млечни суровини, защото изобщо не е ясно от какво се забърква сиренето и кашкавалът

От петък Михаил Тачев подарява млякото, което получава в кравефермата. Собственикът на „Ленд о лейк” пусна съобщение във фейсбук страницата си: „Подарявам 1500 литра качествено краве мляко (4% масленост, 3.5 протеин, под 100 000 микроорганизми и под 200 000 соматични клетки) на ден!
Ще го подарявам, но за малко пари няма да го продавам! Трябва да сложим край на това, което става с българско производство! Ако има заинтересовани организации (социални домове, болници и др.) да се свържат с мен!“, е написал Тачев. 
Пред Епицентър.бг той разказа защо е предприел тази стъпка. 

-Защо подарявате млякото от фермата си вместо да го продавате, г-н Тачев?
Защото повече не може да продължава така. Истината е, че се срина изкупната цена на млякото, но цените на млечните продукти в магазина не падат. Това не е ли подозрително? Значи някъде по веригата остават парите. И всичко е за наша сметка – на фермерите и на потребителите.

И тогава казах: не искам повече да печелите от мен! Ще подарявам млякото, което дневно се събира в моята ферма. Това е моят протест срещу изнудването на мандрите.

-На кого го подарявате?
На училища, на болници, на когото се обади...Количеството, което остане, го изхвърлям...Защо да го давам за жълти стотинки на някакви хора, за да си пълнят гушите за моя сметка. Ние, фермерите сме в много унизително положение. Даваш продукцията си за без пари, а после ходиш, обикаляш по сто пъти докато се склонят да ти платят дължимото. Собствениците на мандри, прекупвачите не ни зачитат, не ни уважават като партньори. Това е голям проблем. И не е от днес. Но вече чашата преля и трябва да се каже цялата истина.

-Колко крави отглеждате и колко мляко получавате на ден?
120 са кравите във фермата, 80 от тях дават мляко и дневно събирам около 1500 литра. Произвеждам най-качественото мляко. Досега ми плащаха 62 ст. за литър, но обявиха, че свалят изкупната цена на 50 ст. При положение, че себестойността на 1 литър е 64 ст., за мен остава само да изчислявам загубите си. Стига вече!

Заради ниските изкупни цени, миналата година получих 96 000 лева по-малко отколкото през 2014 година. И при положение, че съм произвел с 10 тона повече продукция. 
Сега нещата са още по-зле. Ако нещо не се случи, ще започна да се освобождавам от животните. Явно няма смисъл да се занимавам с това.

Няма такъв бизнес, който да  съществува толкова време на загуба. Че ние, фермерите сме си малко луди, луди сме. Кой друг ще издържи 365 дни да е в калта. Постоянно си под напрежение, трепериш, защото това са живи същества, а накрая постоянно си на загуба. 
Но в магазина киселото мляко, сиренето, кашкавалът остават скъпи. Значи парите някъде остават по веригата мандра-търговец.

-Намеквате, че има уговорки за цената на млякото, какво смятате да направите?
Вече две организации са подали сигнал в Комисията за защита на конкуренцията, че има картелни споразумения между мандрите и сега очакваме реакция от държавата. Но споразумението между мандрите е едно на ръка. В страната ни се внасят хиляди тонове млека, палмови масла, но никой не следи какви са точно и какво се преработва.

Бог да го прости Ваньо Танов, той се беше заел с това по някакъв начин. Но си отиде днес...Някой, ако иска да има българско производство трябва да се изправи и да каже: Стоп! До тук!

-Но ние сме част от европейския пазар, няма как да се ограничат доставките от други европейски страни?
Има различни механизми за реакция. Например, поставят се конкретни изисквания за качество и когато не могат да ги изпълнят, просто няма да внасят. Нека да поставят условие, например млякото да е с 4% масленост. Нека тогава да видя какви количества ще вкарат. А моето мляко, което в момента подарявам, е точно с такава масленост.

Трябва да бъдат определени и три ценови пояса. Екстра да е суровината, която отива за прясно мляко, първа категория ще е за кисело мляко и сирене, а трета – за кашкавал. Който е вложил в производството си и е успял да постигне показателите за екстра качество, ще получава и по-висока цена. Така всеки ще си направи сметка. Ще бъде справедливо. Сега всичко се взима под общия знаменател „мляко“ – без значение какво е, дали има вода в него и т.н.

Чудя се, защо самите вие фермерите не си направите мандри?
Това наистина е вариант. По този начин в развитите страни са излизали от кризите. Когато производителите се обединят и са собственици на цялата верига – от фермата, преработвателното предприятие до магазина, тогава са силни и ще видят истинския смисъл от труда си.

За съжаление, у нас няма подготвени хора, за да се организира всичко това. В същото време по различни програми бяха построени огромни мощности, внасят какво ли не, преработват сухи, кондензирани млека. Мачкат наред.

-Вие докога ще изръжите да подарявате млякото?
Имам фураж за една година. Сега ще пусна кравите да пасат. Това е. 

epicenter.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!