Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Сенатор Маккейн пак вбесен: Кюрдите залагат на Русия, а не на САЩ

Кюрдите влязоха в съюз с руснаците, защото ние претърпяхме провал
Маккейн

Въоръжените формирования на кюрдите в Сирия фактически заложиха на Русия, предпочитайки я пред САЩ. Това заяви председателят на комитета по въоръжените сили в Сената на американския Конгрес Джон Маккейн, предаде руското издание „Русская весна”.„Аз чувах за това от достатъчен брой източници, за да му вярвам. Кюрдите влязоха в съюз с руснаците” – съобщи американският законодател. После той уточнил, че е по-правилно да се говори за „някои кюрди”.

„Аз съм уверен, че това не са всички сирийски кюрди. Но има сегмент, създал съюз с руснаците, защото те искат да победят. И те виждат, че руснаците постигат успех там, където ние претърпяхме провал” – заявил сенаторът.

Според Джон Маккейн, кюрдите създават алианс с руснаците, тъй като считат, че това е най-прекия път към създаване на кюрдска държава. Политикът изразил мнение, че действията на сирийските кюрди не отговарят на интересите на САЩ, те са „късогледи” и изпълнени със „сблъсквания между кюрдите и Турция”.

Специално за сайта bbratstvo.com новината я коментираха руски експерти:

Владимир НАГУБНОВ, полковник от Генщаба на РФ:

Кюрдите безпокоят турците не само в Турция, но и в Сирия. Там кюрдите воюват против ИД, но едновременно с това противостоят на турците, тъй като подкрепят своите съплеменници на територията на Турция.

Маккейн прави добавката, за да подкрепи в някаква степен Турция като съюзник в НАТО.

Войната продължава. Никой не иска мир, затова ще се опитат по всевъзможен начин да направят така, че огневите контакти да продължат. Пълно премирие едва ли ще бъде постигнато.


Алексей МУХИН, генерален директор на центъра за политическа информация:

Не си струва да се разглежда сериозно изявлението на Маккейн.

Например кюрдите ги поддържат и Русия, и САЩ. При това САЩ правят повече и много по-интензивно. Затова изявлението на Маккейн изглежда странно.

Анна Батюченко, изтоковед-арабист

Сенатор Маккейн е прав отчасти – ако сирийските кюрди си избраха съюзник, то той е тактически съюзник. Измени ли се конюнктурата, те ще си намерят нов покровител. Това не е по някакъв добър или лош умисъл, а с векове проверен начин за оцеляване на народа, запазил силна зависимост от родово-племенни структури и нямащи своя държавност.

Освен това сенаторът изхожда от погрешна оценка на ситуацията, обусловена от абсолютно непознаване на предмета: мечтите за единен Кюрдистан е западен мит, създаден в европейските страни в началото на миналия век. Кюрдистан е разположен в четири основни страни – Сирия, Турция, Ирак и Иран. Сега за някаква квази-държава може да се говори само в иракски Кюрдистан, напълно зависим от американците.

Сирийските кюрди максимум могат да мечтаят за автономия в състава на Сирия. Засега те не го заявяват гласно. Създаване на независим Кюрдистан няма да допусне Иран (който тогава ще трябва да решава проблема с населения основно с кюрди Западен Азербайджан, граничещ с турските и иракските кюрди), още повече пък Турция. За Анкара това изобщо ще бъде крах на цялата турска идеология, в чиито рамки няма никакви кюрди, има само „планински кюрди”.

Превод и редакция: БЛИЦ 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!