Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Българите в Англия с детски до 2020 г., после - като у нас (обзор)

След извоюваните от Лондон реформи в ЕС новите работници на Острова ще са без обезщетения за първите 4 г. Пенсиите няма да се индексират

Хиляди българи, които живеят и работят във Великобритания, вече се питат как ще им се отразят промените, които премиерът Дейвид Камерън извоюва на срещата на върха на ЕС в края на седмицата в Брюксел.

Промените в отпускането на социални обезщетения ще важат за целия ЕС, но бяха договорени заради Великобритания. Очаква се да бъдат активирани, ако страната гласува за оставане в ЕС на референдума на 23 юни.

Според запознати със среднощните преговори в Брюксел източноевропейските страни

трябва да

благодарят главно

на Полша и на

премиерката ѝ

Беата Шидло

Именно нейната съпротива на исканията на Камерън за орязване на социалните придобивки за имигрантите довела до продължаването на срещата в Брюксел повече от 31 часа. Камерън проведе специална среща с лидерите от Вишеградската четворка - Полша, Унгария, Чехия и Словакия. След форума Шидло обяви, че е постигнала победа и поляците на Острова ще продължат да получават социални придобивки. Това, разбира се, важи за всички източноевропейци, включително и за българите.

На преговорите централноевропейските държави, начело с Полша, се преборили и за запазване на детските надбавки за деца на мигранти от ЕС, които обаче не живеят с родителите си на Острова. Първоначално Дейвид Камерън лобираше за пълна забрана имигрантите да могат да пращат надбавки в родината си, ако децата им са там. Според окончателното споразумение се въвеждат промени само за новопристигащите работници, за които детските ще бъдат индексирани на базата на разходите на живот в родната им страна. Така например

размерът на тези

добавки за

български

работник ще

бъде равен

на детските

в България,

а не във Великобритания, където са значително по-високи. Тази схема ще се прилага до 2020 г. за новопристигналите имигранти. След това ще влезе в сила за всички имигранти, които вече са на Острова и са подали документи за такива помощи.

Системата за индексиране ще се използва само за този тип социални плащания и няма да се отнася за друг тип подпомагане, което може да се прехвърля в държава, различна от тази, в която работи съответното лице. Например пенсиите за старост няма да се индексират, предвижда споразумението.

В заключенията на срещата в Брюксел е вписано, че при миграция на работници в големи мащаби държавите ще могат да предвиждат рестриктивни мерки.

Това ще се прави, ако има опасност огромният поток да доведе до “риск за обществения ред, обществената сигурност или общественото здраве”. Именно тогава ще се включи т.нар. аварийна спирачка при отпускането на социални обезщетения за новопристигнали чуждестранни работници във Великобритания. Окончателната договорка между ЕС и Лондон дава право на всяка страна членка да активира тази аварийна спирачка за не повече от 7 години общо, и то за новопристигнали работници, сочи Би Би Си. Това означава, че

промените няма да засегнат вече

работещите на Острова българи

В рамките на този 7-годишен период българи, които тепърва ще започват работа в страната, ще бъдат ограничени в получаването на социални обезщетения за 4 години. Срокът започва да тече от момента, когато лицето започне да работи в държавата. Първоначално работникът няма да получава никакви обезщетения, а след това постепенно ще му бъде позволяван достъп до определен вид плащания.

Първоначално Дейвид Камерън настоявал за “аварийна спирачка” за социални помощи за имигранти в продължение на 13 г., но след като източноевропейските държави се противопоставили, той склонил на 7-годишен период.

Лондон се договори за някои обезщетения още преди срещата в Брюксел. Така например новопристигащите имигранти вече няма да могат да получават помощ при търсене на работа в първите 3 месеца от престоя си. Според промените, ако те не си намерят работа до 6 месеца, трябва да напуснат страната. От друга страна, ако имигранти от ЕС загубят работата си не по своя вина, те имат право на същите обезщетения за безработица както и британците, за период от 6 месеца.

Премиерът Дейвид Камерън призна пред Би Би Си в неделя, че все още не знае как точно ще бъде реализирана “аварийната спирачка” в областта на социалните надбавки и правителството ще се погрижи за детайлите. 

След Brexit - скок в неизвестното

Brexit, както стана популярно излизането на Великобритания от ЕС, ще е скок в неизвестното, тъй като никоя страна досега не се е отцепвала от съюза. Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер вече заяви, че няма план Б, а и Лондон няма никакъв резервен вариант. Така че ако се стигне дотам, нещата са в сферата на импровизацията, коментира агенция Франс прес.

Първият задължителен етап е двете страни да обсъдят излизането от съюза, както предвижда член 50 на Лисабонския договор.

Преговорите трябва да

свършат до 2 години,

освен ако по взаимно съгласие няма удължаване на срока. От тези дискусии в голяма степен ще зависи какво ще последва. Ще остане ли Великобритания в Европейската икономическа зона, както Норвегия и Исландия, и следователно част от единния пазар, или ще излезе от него?

В Ситито – най-големия финансов пазар в Европа, враждебен на Brexit, сценариите вече са проучени. Президентът на гигантската европейска банка Ейч Ес Би Си Дъглас Флинт, който реши да остане в Лондон, подчертава, че лесно може да премести 1000 служители в Париж. Според проучване на мозъчния тръст Отворена Европа Brexit би струвал

снижение с поне един пункт

на БВП през 2030 г.

Едно е сигурно: Великобритания ще поеме контрола на границите си и ще ограничи имиграцията от всички страни, включително от Източна Европа, лишавайки гражданите им от социални добавки. По отношение на гражданите на ЕС, живеещи във Великобритания, те ще бъдат третирани като останалите чужденци - ще трябва да получат разрешително за престой и разрешително за работа. Страните от Евросъюза биха могли да отговорят, прилагайки същите правила за гражданите на Великобритания.

Колкото до Дейвид Камерън, той влиза в историята като премиерът, който толкова зле е маневрирал съществуващия в страната му евроскептицизъм, че я е извадил от ЕС. В политиката може да бъде заменен от евроскептика Борис Джонсън. Кметът на Лондон избра да води кампания за излизане на страната от ЕС, съобщи Би Би Си в неделя.

24chasa.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!