Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Детето-чудо отново впечатли

Лиляна Георгиева със златото на 1500 и 3000 метра, съотборникът й Спасимир Делибашев също направи фурор на Държавното

Големият талант на леката ни атлетика Лиляна Георгиева отново привлече вниманието. Възпитаничката на треньора Радмила Станкович спечели златните медали в двете дисциплини, в които участва на провелото се в Добрич държавно първенство в зала.

На 1500 метра Лили извоюва първата си титла при по-големите (девойките). Детето-чудо от тази година се състезава в младшата възраст, но предпочете направо да се съревновава в старшата - при 19-годишните. 15-годишната Георгиева срази конкуренцията, финиширайки на 1500 метра с отличен резултат от 4:36.17 мин.

Още в началото звездата на Тракия (Пловдив) се откъсна пред конкурентките, повечето от които бяха с 3 години по-големи от нея. Детето-чудо дори задмина част от състезателките с една обиколка. Втора в дисциплината остана самоковката Веселина Алинска от Рилски атлет (Самоков) с 4:55.54 минути, а за третото място се пребори Наталия Иванова от Атлетик 90 (Луковит) с 5:09.61 мин.

Георгиева се представи блестящо и на 3000 метра, където подобри си личното постижение с 22 секунди. "Успя да слезе под 10 минути - 9 минути и 54 секунди. Втората в класирането беше на 1 минута и 10 секунди след Лили", доволно отчете треньорката й Радмила Станкович пред БЛИЦ СПОРТ.

"Много съм доволна от представянето ни в Добрич. Спечелихме общо 16 медала, като 6 от тях са златни. Това е най-големият ни успех до момента. Сега за Лиляна предстои участие в международния турнир по лека атлетика в зала в Белград на 1 март. Там ще стартира на 800 метра", добави Станкович.

Много оспорвано и интересно беше бягането на 1500 метра при юношите, където друг състезател на Тракия (Пловдив) спечели златото. Балканският шампион за кадети на 1500 метра Спасимир Делибашев пребори Иво Балабанов, печелейки титлата с време 3:59.73 минути при една интересна тактическа битка. В събота Делибашев финишира само на 5 десети от секундата пред съперника си от АК Джордан (Благоевград).

Днес Спасимир отново потвърди класата си - на 3000 метра с мощен финален спринт от 500-ия метър се откъсна пред втория с 10 секунди разлика и лично постижение (8:31.12 мин.). Интересното е, че резултатът на Делибашев е с 8 секунди по-добър от постижението на Иван Попов от Берое при мъжете в същата дисциплина (8:39 минути).