Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Бежанците започнаха да ни харесват! Два пъти повече бежанци искат убежище у нас. Да започваме ли да ги харесваме и ние?

Бежанци

Два пъти повече бежанци са потърсили закрила у нас през 2015 г.

През 2014 година те са били малко над 11 000, докато през изминалата година техният брой набъбва до 20 391 души. Това сочат данните на Агенцията по бежанците, показва проверка на "Новинар".

Едва на 4708 от тях обаче е даден статут на бежанец, а на други 889 човека е предоставен хуманитарен статут. Отказ са получили 623 души, като при 14 564 случая производството е прекратено.

През януари т.г. бежанците, потърсили убежище у нас, са близо 2000 души, като само на 47 е разрешено такова, а на 33 човека е даден хуманитарен статут.

Такива пикови нива са характерни предимно за летните месеци, когато традиционно се засилва миграционният поток. През декември например те са около 1600 души.

Към България прииждат най-вече чужденци от Ирак, Афганистан, Сирия, Пакистан и дори Сомалия.

Така за 12 години близо 60 000 души са поискали закрила в България, като такава са получили близо 11 600, а 9800 са с хуманитарен статут. Откази имат близо 8000 души. За времето от 1993 до 2015 г. сме приели в страната си 17 544 сирийци, 15 295 афганистанци и 13 099 иракчани, а арменците са около 1900.

Центърът за бежанци в Харманли ще бъде ремонтиран почти изцяло. За целта се предвидени около 196 000 лв. без ДДС, като 90 процента от сумата са с еврофинансиране, а останалата част от държавния бюджет. От Агенцията по бежанците дори вече са обявили обществена поръчка, с която си търсят строителна фирма за ремонта.

Междувременно в парламента бяха приети новите промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. Измененията бяха гласувани на първо четене. С тях се разширяват дейностите, които въоръжените сили могат да изпълняват в мирно време. Целта е армията да подпомага по-активно граничните полицаи.

В мотивите към законопроекта се казва, че въоръжените сили разполагат със сили и средства, които биха могли да бъдат използвани при изпълнението на задачите по охраната на границата ни. По закон военните само „оказват съдействие”.

След вълната от миграционен натиск към страната ни от април миналата година бе взето решение военните да бъдат изпратени на границата ни, но правомощията им се ограничават само до логистична подкрепа.

Пред журналисти в парламента министърът на отбраната Николай Ненчев не коментира каква численост ще бъде използвана и откога могат да стартират съвместните патрули.

Предстои среща с вътрешния министър Румяна Бъчварова, на която ще се обсъдят конкретните задачи на военните. Очаква се да се обмисли въпросът дали да се позволи на военните ни използване на оръжие по границата.

novinar.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!