Следвайте "Буднаера" в Телеграм

“Малка трета световна” война заради Турция

Турция

Анкара отрича всички обвинения за прехвърляне на войски в Сирия. Само че експерти твърдят, че границата е била премината от „свързани“ с Анкара бойци. Турция вече понесе първите загуби. Анализатори рисуват мрачни перспективи и се опасяват, че конфликтът в Сирия може да прерасне в „малка световна война“.

Министърът на отбраната на Турция Исмет Йълмаз определи слуховете за разгръщане на войски като „неотговарящи на действителността“ и добави, че този въпрос дори не е бил обсъждан от парламентарна комисия. Йълмаз опроверга сведенията и за дислоцирането на саудитска бойна авиация в Турция. Само че по информация на турски медии там са се приземили между 8 и 10 самолета на Рияд. Възможността за дислокация на саудитска авиация в базата Инджирлик не изключи и външният министър Мевлют Чавушоглу. Премиерът Ахмет Давутоглу заяви по националната телевизия, че в случай на необходимост Турция „може да предприеме в Сирия такива мерки, каквито тя предприе в Ирак“ (през декември 2015 г.

Анкара прехвърли 100 военни в района на Мосул без съгласието на Багдад, с което предизвика дипломатически скандал). През миналия уикенд Турция за първи път започна артилерийски обстрел срещу кюрдските бойци в Сирия, след като кюрдите успяха да превземат авиобаза северно от гр. Алепо. Вчера турски войник загина при опит на „контрабандисти да пресекат границата“. Дамаск се обърна към ООН с обвинения срещу Анкара за прехвърляне на около 100 „турски войници или наемници“ и поиска да бъдат взети мерки срещу нарушаването на суверенитета.

Сирия има право да реагира на турските престъпления и да изисква компенсации за щетите, гласи обръщението. „Турция се държи крайно нагло, навлизайки на сирийска територия, прикривайки се с лъжа и демагогия“, каза пред „Независимая газета“ президентът на Института за религия и политика Александър Игнатенко.

„В Сирия не са прехвърлили турски войници, но е очевидно, че тези бойци, подготвени и въоръжени на територията на Турция, осъществяват военно-политическите планове на Анкара, какъвто беше и случаят с гибелта на пилота на руския Су-24.“ Френското външно министерство, „обезпокоено от влошаване на ситуацията в района на Алепо и в северна Сирия“, призова Турция и други страни към прекратяване на всички удари, включително и в кюрдския регион. Приоритет би трябвало да бъде борбата с Ислямска държава (ИД). Вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън проведе телефонни преговори с Давутоглу, настоявайки за прекратяване на ударите.

Държавният департамент на САЩ също призова Турция за деескалация на конфликта. Само че трябва да бъде обърнато внимание на това, че говорителят на Държавния департамент Джон Кърби се обърна към кюрдите с искането „да не се възползват от обърканата ситуация, за да завладяват нови територии“. В. „Вашингтон пост“ нарисува мрачни перспективи пред задълбочаващия се конфликт и отбеляза, че сблъсъците край Алепо заплашват да прераснат в световна война.

“Гражданската война в Сирия отдавна е мутирала във война на креатури с участието на конкуриращи се световни държави, поддържащи съперничещи си сирийски фракции“, но никога досега не е имало опасност от започване на „малка световна война“ в Близкия изток. Край Алепо воюват не само кюрди, но също така подкрепяни от Иран и Русия правителствени войски, и въстаници, искащи оставката на Башар Асад.

Русия е готова да прехвърли в района на Алепо тежка артилерия в подкрепа на президента, твърди вестникът. Най-голямата опасност е в това, че вакуумът покрай турската граница беше запълнен от кюрдите, мечтаещи за независимост и строящи квазидържава. Те се стремят да свържат два анклава в единна територия и успешното настъпление на опълчението засилва търканията между Вашингтон и Анкара. По-рано САЩ поддържаха кюрдите, но сега те „злоупотребяват с поддръжката на Вашингтон“, каза пред вестника нископоставен турски представител.

Специалистът по Сирия в Атлантическия съвет във Вашингтон Аарон Щейн допълва, че САЩ имат малко влияние над кюрдите, които се възползваха от руските въздушни операции, за да вземат преимущество на бойното поле. „Турция губи войната за коридора Аазаз“, заключи експертът. „Турската намеса променя разбирането за сирийския конфликт“, отбелязва Игнатенко. “Досега аналитичните центрове и експертните групи говореха за конфликта като за гражданска война, в която действат два основни полюса – режимът на Асад и опозицията. Но сега кризата се превърна в борба на различни сили, не само поддържащи посочените полюси, а осъществяващи собствени геополитически, икономически и други цели. Към тези играчи трябва да бъдат прибавени Саудитска Арабия, Катар и други арабски монархии, както и Иран, да не говорим вече за Турция, която се превърна в едва ли не главното действащо лице в сирийската криза.

Анкара възпрепятства осъществяването на миротворческите проекти за политическо разрешаване на кризата, с които излизат Русия и САЩ, поддържани от ООН”. Турция действа в Сирия в тандем със Саудитска Арабия, която остава един от най-мощните играчи на близкоизточната арена. На фона на бойните действия Рияд реши да проведе най-мащабните в историята военни учения с участието на представители на повече от 20 държави. Маневрите с име „Северна гръмотевица“ ще продължат 18 дни в северните райони на страната. Повече от 2 500 самолета, 460 хеликоптера, 20 000 танка и пехота ще проведат въздушни, морски и сухопътни учения. Освен арабските и африкански страни към ученията се присъединиха Пакистан и САЩ. Маневрите могат да станат подготовка за мащабна сухопътна кампания в Сирия, за която от Рияд говориха не един път.

Евгений Медведев, в. „Независимая газета“

източник: ПИК/sosnovini.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!