Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Путин и Обама по телефона - не постигнаха договорености, нито за Сирия и нито за Украйна

Путин и Обама по телефона

Президентите на Русия и на САЩ Владимир Путин и Барак Обама обсъдиха в телефонен разговор положението в Сирия, борбата срещу тероризма и други актуални международни теми, предаде ТАСС, като цитира пресслужбата на Кремъл. 

Двете страни дадоха положителна оценка на резултатите от заседанието на Международната група за подкрепа на Сирия на 11-12 февруари в Мюнхен и потвърдиха принципите и положенията в резолюцията на Съвета за сигурност на ООН 2254, както в частта за хуманитарните аспекти, така и за разработване на условия за прекратяване на огъня и задействане на реален политически процес, се посочва в съобщението=

Поредният разговор между президентите на САЩ и Русия- Барак Обама и Владимир Путин идва след речта на Дмитрий Медведев в Мюнхен.

Вероятно това е реакция на разочарованието, която тази реч предизвика на Запад, след като руският премиер обяви началото на нова „студена война”.

Вече са известни и официалните становища на двете администрации за разговорите. В тях не се споменава, че са постигнати нови договорености нито за Сирия, нито за Украйна. Така че договореното през лятото на миналата година вероятно остава в сила- Башар Асад остава начело на страната до края на гражданската война, след това идват избори и те решават съдбата му.

Това обаче беше през миналата година. Последваха критики към руските военно-въздушни удари, насочени в повече от 90% срещу умерената сирийска опозиция ,според САЩ, НАТО, Турция и Брюксел. Заговори се за етнически чистки, които Руските самолети провеждат в определени райони на Сирия. 

От своя страна, Москва обвини САЩ, че подкрепят терористите, същото обвинение отново бе отправено и към Турция. Единственото, по което и двете страни са с еднакво мнение е „Ислямска държава”. Това терористично чудовище очевидно е заплаха и за Запада, и за Русия. Но липсва общо мнение как да се унищожи терористичното подобие на държава.

Така общите интереси в този случай не водят до общи действия, независимо от опасностите. Точно това е един от акцентите в последния разговор между Обама и Путин- „създаване на единен антитерористичен фронт”. За да стане това обаче, трябва да се преодолеят още няколко различия. Първото се казва Башар Асад.

Докато Москва смята, че Асад може да остане и след края на гражданската война, докато американците искат той да напусне поста и страната възможно най-бързо. Това може да се реши евентуално след едни свободни избори и двете страни да приемат резултатите им.

Второто различие е доста по-трудно за преодоляване-как да се разделят воюващите срещу Асад, кои са терористи и кои-умерена телевизия. Проблемите идват основно от съюзниците на щатите- Саудитска Арабия и Турция, които имат своите пристрастия.

Третото различие е свързано със сухопътна операция в Сирия. Тя става все по-реална, особено активна и решителна е Турция. Особено болезнен за САЩ е въпросът със сирийските кюрди, които турската армия напада и унищожава, а Вашингтон разглежда като потенциален съюзник в битката срещу терористите. 

Що се отнася до Украйна, там нещата явно са оставени за решаване след приключване на сирийската операция. Това е и белег за важност в очите на лидерите на проблема, а и реална оценка, че решението там може да е следствие от решението на сирийското уравнение

Путин е наблегнал на необходимостта от установяване на работни контакти между представители на министерствата на отбраната на Русия и САЩ за борба с "Ислямска държава". Той е изтъкнал, че е важно да се създаде единен антитерористичен фронт и да бъдат отхвърлени двойните стандарти. 

Владимир Путин е изразил надежда, че украинските власти ще преприемат практически стъпки по изпълнение на своите ангажименти от споразумението "Минск-2", включително старта на пряк диалог с Донбас, прокарване на амнистия и конституционна реформа, съгласуване с Донецк и Луганск и приемане на закон за особения статут на двете самопровъзгласили се републики.

Този път и двамата държавни глави дали положителна оценка на резултатите от заседанието на Международната група за подкрепа на Сирия, която договори в Мюнхен временно спиране на огъня, за да може да бъде доставена хуманитарна помощ на бедстващото цивилно население. Обама и Путин обсъдили практически детайли около спирането на ударите, хуманитарните аспекти, както и съдействието за започване на реален политически процес.

Ден по-рано в Мюнхен за същото настояха по време на срещата си външните министри Джон Кери и Сергей Лавров. На самата конференция по сигурността в баварската столица Кери посочи, че трябва да има съгласуваност “кой, кога и кого удря”.

В неделя британският външен министър Филип Хамънд заяви, че “единственият човек на тази планета, който може да сложи край на гражданската война в Сирия е Владимир Путин”. Според Хамънд за това било достатъчно едно телефонно обаждане. В крайна сметка дали Асад щял да остане на поста си или не, зависело от готовността на Русия да използва влиянието си, за да бъде отстранен. 

epicenter.bg 

Кисинджър предупреди Путин, че орденът, контролиращ Обама-Клинтън, вече не може да се спре, предстои война

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!