Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Проф. Николай Радулов, бивш секретар на МВР: Поне 8000 терористи са проникнали в Европа, част от тях – в България

Проф. Николай Радулов

Таня Джоева

- Проф. Радулов, проект за Стратегия за противодействие на радикализацията и тероризма (2015-2025) е предложен за обществено обсъждане. Той дава ли отговори за заплахите десет години напред? Как ще коментирате извода, че през бежанския поток има голяма вероятност„на наша територия да проникнат радикализирани елементи и групи“? 
- Публикуваният проект не ни дава нищо ново в перспектива, тъй като той е сравнително компилативно творение. На места се правят опити за теоретизиране, но за съжаление авторите не познават съществуващата теория, както и наложилите се понятия в сферата на сигурността и антитероризма. Част от изводите са механично закачени към съдържание, което не води до тях. 
Изводът за бежанския поток като прикритие на терористични елементи и групи е христоматиен, защото всяко голямо трансгранично движение на значими по размер групи от хора, свързани с престъпна дейност и/или военни действия, е прекрасно алиби на разузнавателни, престъпни, мафиотски организации да внедряват и вербоват свои сътрудници или организационни единици. Радикализирани елементи не обозначават обезателно престъпни елементи, така че когато се обозначават терористи или религиозни фанатици това трябва да е ясно изказано. 

- А какво може да означава „радикализирани елементи"?
- Това могат да бъдат протестиращи групи в БПЦ, която  е наречена още и ортодоксална. Радикализирани могат да бъдат групи от населението, които са усетили своята беззащитност спрямо престъпността, която би трябвало да се респектира от държавата, така че да се организират за самозащита. Вероятността това да се случи е голяма. Чужди специални служби твърдят, че с мигрантския поток е сигурно проникването на поне 4000 активни терористи, свързани с „Ислямска държава”. Като екстраполираме това спрямо потока от мигранти и броя на нерегистрирани в ЕС нелегални мигранти, можем да предположим, че поне още толкова са налични в отделни страни на ЕС, част от които - в България. Тоест общо поне 8000 души, свързани с ИД. 
През лятото в американски и английски медии бе публикувана информация, че бойците на „Ислямска държава” са 50 000. Според сегашни данни те са 25 000, тоест с 25 000 по-малко. Една част са убити, но за 12 000 трябва да си задаваме въпроса къде са…   

- Стратегията впрочем казва че „немалка част от заминаващите за конфликтните зони и завръщащите се оттам чужди терористични бойци от Западните Балкани преминават транзитно през българска територия“. Как да тълкуваме това твърдение? Какво прави държавата, след като знае, че оттук минават терористи?
- Това е факт, защото определено не са кацнали в Централна Европа със самолет. Те са преминали през страни, които имат  външни за ЕС граници, каквато е и нашата.

- Съществува ли риск Стратегията да се окаже поредния документ без съдържание, който приемаме формално?
- Аз разчитам появата му като стремеж да се демонстрира вършене на нещо по отношение на нарастващата терористична заплаха в Европа. Това е вече национална традиция – при всяка заплаха да се готви промяна в законодателството, да се създават работни групи, да се инициират кръгли маси. Всъщност отмененият преди месец Национален план за противодействие на тероризма беше не по-лош от предложения проект. Проблемът не е в липсата на правни рамки, а в липсата на конкретни проработени и тренирани сценарии, на компетентни специалисти, които при ситуация да действат уверено, а не да шикалкавят и прехвърлят отговорността от болната глава на здравата.
Най–вероятно и този документ ще остане само на хартия и с него ще се кичим като открили Америка пред евопартньорите и САЩ. Дано да не съм прав!

- В него обаче има нещо доста смущаващо. Стратегията предвижда „изграждане на действащи механизми за противодействие на езика на омразата, расизма и ксенофобията“. Как ще се отрази това върху съдържанието на медиите? Виждате ли опит за либерална цензура върху правото на сводобно изразяване?
- За да отговорим на този въпрос, трябва да разгледаме и приложения общ проекто-план. Очевидно е, че има неясно, мъгливо изразено намерение за контрол върху медиите, използвайки ситуацията. Това е в пълно съответствие и логическа връзка с изразената от министъра на вътрешните работи идеологема за възприемане на критиката за несправяне с престъпността и лошото управление на МВР като посегателство върху националната сигурност. Много трябва да се внимава с подобни мнения и скрити закани, защото е явна тяхната противоконституционност. 

- Ако например бъде разпространена информация като тази за случилото се в Кьолн, като се посочи произхода на извършителите, това може ли да бъде тълкувано като ксенофобия, расизъм?
- Факт е, че в Германия е било наложено вето на полицията върху даване на публичност на извършени престъпления от мигранти, а медиите са били притиснати да не осветяват такива деяния. В първите мигове след Кьолнските събития висши държавници в Германия и ЕС се опитаха да прокарат точно такива твърдения - че публичността, истината, фактите за престъпления водят до разрушаване на устоите на ЕС и отделните държави в него и че са заплаха на сигурността на ЕС. Нарастващото публично негодувание ги принуди публично да се откажат от подобен подход.
Престъплението си е престъпление и то не може да бъде укрито поради политически причини или несъответствие на политически доктрини. Опитите за това сериозно нарушиха авторитета на видни държавници. Авторитетът на Меркел се срути.

- Много ни хвалят за пазенето на границата – и Дейвид Камерън, и Виктор Орбан, но защитните съоръжения още не са изградени напълно. Българо-гръцката граница е отворена. Какъв риск крие това?
- Хваленето е едната страна на монетата. Другата показва наличието на над 7000 нелегални, заловени във вътрешността на страната. 
Липсата на специалисти, едновременно подготвени да бранят националната сигурност и знаещи фарси, пущу, арабски, довежда извършваните проверки в страната до нивото на непрофесионализъм, формализъм и съмнителни резултати. Не трябва да бъркаме дипломатическата сдържаност и любезност с реалността. И днес преминават през границата големи групи мигранти и не е гарантирано, че ще бъдат заловени и идентифицирани, ако нямат интерес. 
Съществува риск както от подценяване на опасността, така и от упражнения в най-обикновен PR. Това, съчетано с интересите на Турция да завоюва нови отстъпки от ЕС и предположението за предстояща мигрантска вълна от още около един милион, довежда до допълнителна нестабилност в сигурността на страната.

- Какво според вас липсва в Стратегията, изготвена от специалистите в Министерски съвет?
- Липсва самокритичност и познаване на реалностите, свързани с мигрантите и терористичните възможностти на инфилтрирани терористи на „Ислямска държава”. 

- По-уязвима ли е България от тероризъм в сравнение с останалите европейски държави заради ескалацията на битовата престъпност, корупцията?
- Ескалиращата битова престъпност, организираната престъпност и корупцията, които съвсем не за изчезнали от нашите земи, определят България като „мека цел“. Те изтощават ресурсите на системата за сигурност и я правят неконкурентна на сериозна престъпна организация. Колкото по-сериозни мерки вземат централноевропейските държави и усложняват извършването на терористични актове на тяхна територия, толкова е по-силна вероятността за пренасочване на терористите към по-непрестижни, но достъпни цели. 

- Вие направихте интересна интерпретация на случая „Кьолн“ - че било тест дали срез мигрантите има информатори на германските служби. Подкрепяте ли това свое твърдение?
- Аз съм сигурен в това, защото определено случилото се е донякъде организирано. Самите мигранти нямат интерес от подобни инциденти и последвалия ги публичен отзвук, защото искат колкото се може по-лесно да получат статут на бежанец и да почнат да се възползват от немската осигурителна система. Според мен неопитни, полуграмотни младежи са били манипулирани от хора с опит в разузнаването и контраразузнаването на Саддам, включили се с успех и ентусиазъм в операциите на ИД. Подготовка на бъдеща инфилтрация и сигурността на вече настанилите се в Европа клетки на терористите задължително предполагат проверка за интерес от страна на специалните служби. Случилото се напълно покрива елементите на такава проверка.

- Върнахте се тези дни от Германия. Какви са настроенията там спрямо досегашната политика на широко отворени врати за мигранти с друга култура, религия, обичаи?
- Хората са настроени антимигрантски, считат политиците си за недалновидни или за имащи персонални икономически и политически интереси от ставащото. Въпреки това отношението в Берлин към жените-мюсюлманки, които покриват лицата си, е внимателно и любезно. От разговорите останах с впечатление за безвъзвратно сриване на Меркел и на европолитиците, поддържащи мултикултуралността.

epicenter.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!