Следвайте "Буднаера" в Телеграм

​Евгений Михайлов: Без лустрация ще продължаваме да живеем в този буламач

Евгений Михайлов

Паметниците са за това да имаме памет, мястото им не е в музей, смята проф. Искра Баева

Трябва да почитаме жертвите и на комунизма и тези преди 9 септември 1944 година, но в това виждам елемент на демагогия. Защото в продължение на 45 години почитахме жертвите на монархо-фашисткия режим, какъвто никога е нямало в Българи. Това каза в студиото на БНТ режисьорът Евгений Михайлов, който заедно с проф. Искра Баев коментира темата дали трябва символите на комунизма да отидат в музей.

В този контекст Евгений Михайлов коментира и поведението на Ирина Бокова, която заяви, че била огорчена от кампанията, която се води срещу нея.

За мен е неприемливо, че Ирина Бокова оправда действията на своя баща, включително и като убиец на Райко Алексиев, за когото говори Радой Ралин. Тя дори шеговито каза, че това били раздумки на пияна глава в писателско кафене. Не зная на кого да вярвам – на Бокова или на историческите факти – че е бил избит елита на българското общество. Не знам преди 9 септември така показно да са избивани министри и премиери с такава жестокост и масовост. Освен това, нека всеки сам си направи извод за какъв човек става дума. Бокова предложи дневниците на Че Гевара за световно културно наследство на ЮНЕСКО, но не е предложила дневниците на Георги Марков или изкуството на Райко Алексиев. Именно за това говоря – че досега не са осъдени тези, които избиха цвета на българската нация.

Той бе категоричен, че трябва да познаваме българската история в периода 1944 – 1989 година и е убеден, че символите на този мракобесен режим, който бе обявен със закон за престъпен, трябва да отидат в музей. Вместо това обаче у нас продължават да се издигат паметници от онова време и нещо повече – да се издигат и нови.

Съвсем скоро Общинският съвет на Бяла Слатина е взел решение да се именува площад на името на Цола Драгойчева. Това не е ли срамно, когато знаем, че тази жена ни е оставила едно послание – никога не била спала по-спокойно, след като чула последните изстрели за осъдените на 1 февруари от Народния съд. Аз искам, когато се вземат решения какво да се изучава в училище и какви паметници да се издигат, да се съблюдават законите в България. За мен обаче това, че не беше извършена лустрация, е причината  да продължаваме да живеем в този буламач, коментира режисьорът.

Евгений Михайлов изрази също така огромното си възмущение от главния прокурор Сотир Цацаров, който даде на Конституционния съд текстовете, свързани с давността за престъпленията на комунизма, както от липсата на морал у БСП, която се обяви против законопроекта престъпленията на комунистическия режим да влязат в учебните програми по история. 

Проф. Искра Баева също призна, че трябва да бъдат почитани жертвите на комунизма, но и не само тях, а и другите - преди 9 септември 1944 година. Според нея обаче символите дори от времето на комунизма са част от историческата ни памет и те трябва да бъдат запазени. Освен това, тя изтъкна, че много от паметници, които се издигат и в последните години, са по волята на местните хора, затова не би трябвало да бъдат разрушавани или местени в музей. 

faktor.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!