Следвайте "Буднаера" в Телеграм

По-добре Кунева в МОН, отколкото Дамянова или Даниел Вълчев

Между редовете.сом

Някои медии лансират Даниел Вълчев като по-добър вариант за образователен министър от Меглена Кунева. Смятат го за успешен такъв, въпреки че и той, като предшественика си, няма педагогическо образование и учителски стаж – дефицит, който лъсна по време на министерстването му през  2005-09 година. Кунева също няма опит в този ресор, а и Корман Исмаилов не я иска на този пост, но на този етап тя изглежда по-малкото зло в сравнение с Даниел Вълчев и Милена Дамянова.

Дамянова ни зарадва с нов образователен закон, чиито гнили ябълки тепърва ще берем, а в първото си присъствие в МОН Вълчев постави началото на днешния образователен ад във всичките му аспекти – информационната претовареност на учениците скочи с пъти, поради тази причина и неграмотните среднисти стават все повече, а ученическата агресия се превърна в правило. Даниел Вълчев е отказал да бъде номиран, но на тези, които ще изпаднат в мирова скръб поради този факт, припомняме накратко акценти от неговото пребиваване на този пост.

По време на неговото управление беше извършено прибързано намаляване на часовете по някои предмети, без обаче да се намали обемът от знания в учебниците, което доведе до свръхнатовареност при учениците, до лудо препускане през учебниците, без достатъчно часове за упражнения и затвърдяване на старите знания.  В резултат наблюдаваме прогресиращо в годините снижаване на образователното качество и  ограничен обем от усвоени в логичен порядък знания на изхода.

Даниел Вълчев е министърът, който въведе делегираните (самостоятелни) бюджети за българските училища, и направи ученикът едноличен господар в системата.  Делегираните бюджети наложиха на учителите подчинена роля в учебния процес, защото заплатите им зависят от броя на учениците. Няма ученици, няма и субсидия. Учителските колективи не смеят и да мислят да оставят някого на поправителен, за изключване се говори само в краен случай, защото ответната страна има силен аргумент в своя защита: „Ще ми пишеш двойка, но се премествам в друго училище”. Така на практика, заради делегираните бюджети, шепа ученици с абнормално поведение, или техни родители, тероризират цели паралелки, училища, учители. Ученическата агресия и усещане за безнаказаност сред  подрастващите ескалира с пъти, и както виждаме тенденцията е устойчиво тревожна.

Даниел Вълчев въведе и външното оценяване, което така и не се превърна в мерило за преподавателски умения и усвоени знания, но стресът сред учениците, особено в 4. клас, се вдигна с още няколко пункта.

Много идеи бяха изговорени по негово време, малко от тях влязоха в употреба, но повече  за да  затвърдят правилото, че сляпата кучка ражда и слепи „деца“.

2006 година

* Родителите ще определят заплатите на учителите, обяви Вълчевото министерство и сред обществото тръгна бурен дебат. Как хора, които не присъстват на учебния процес, ще могат да определят кой учител е добър и кой не влага достатъчно старание в работата си. Беше пренебрегнато фундаменталното правило, че резултатите от учебно-възпитателната работа се предопределят преди всичко от потенциала на учениците, а те не се раждат еднакво умни и интелигентни. По това време министерските „експерти”, во главе с министъра, лансираха върховната глупост, че ролята на училището и на учителя е да направи децата умни, въпреки че умът е генетична даденост.

* Добрите училища ще имат повече пари за заплати, обещава МОН. 37% от преподавателите заработват допълнително в селското стопанство и животновъдството, и на това нещо трябваше да се сложи в край. В резултат доста учители снижиха критериите си, за да се похвалят с по-голям брой отлични ученици.

* Образованието до X клас стана задължително, а стотици деца го напускаха още преди да стигнат тази възраст. Една от основните причини – невъзможност на учениците да се справят с високия стил в учебниците и да овладеят предвидените познавателни обеми.

* Пак заради делегираните бюджети стартира практиката едни  и същи деца да бъдат записвани в няколко школа едновременно, за да не се закриват паралелки.

* Просветното министерство предложи санкция за нарушаване на дисциплината в училищата – извършването на полезен труд, но не беше уточнено кой ще наблюдава и контролира учениците, докато го полагат.  Министър Даниел Вълчев обеща, че успоредно с това ще бъдат въведени и стимули за децата, които спазват правилата, но нищо подобно не се случи.

2007 – констатации и нереализирани намерения

* Правописът е най-слабото място на четвъртокласниците, показват първите матури за този клас.

* Лансирана бе идеята изоставащите деца да учат и през уикенда, но никой не каза дали този допълнителен труд на учителите ще бъде заплащан, дали е рантабилно през зимния сезон да се разходват средства за отопляване училищните сгради заради десетина ученика. Обществеността бързо припомни на министъра, че идеята е необмислена, и бързо бе свалена от дневния ред.

* Въведено е диференцираното заплащане при учителите по правила, които даваха възможност на училищните директори безконтролно да награждават приятелското си обкръжение и да санкционират други учители. С него бе сложен край и на без това крехкия мир в учителската гилдия. Контролът върху начина да начисляване на заслугите бе оставен без контрол и санкции за директорите.

* Обещания за пълна компютаризация на учебния процес до 1-2 години, учениците да бъдат изпитвани с компютри по всички предмети.

* Констатирано бе, че едва 3% от учителите са до 29 години.

* Даниел Вълчев предложи часовете по физическо възпитание да бъдат извадени от учебната програма и да се провеждат, след като учениците приключат с другите предмети или преди тях. Ентусиазмът му бе попарен от учители и ученици – липсата на материална база не позволява на всички класове да имат по едно  и също време спортни занимания.

* Бяха отчетени плачевни резултати от пробните матури по точните науки е средни оценки на представяне по български език и литература.

* Най-дългата и силна учителска стачка. Учебната година започна с празни стаи, на 2 ноември държавата и преподавателите постигнаха компромис – училищата минават на делегирани бюджети, чрез които ще се увеличат учителските заплати.

* МОН лансира идея за рейтинг на училищата, а в резултат училищните ръководства започнаха масово да прикриват проблеми, особено в дисциплината на учениците, забеляза се още по-масово надуване на оценките в името на добрия рейтинг.

* Учителите бяха задължени да попълват декларации, че не дават частни уроци на ученици от собственото си училище. Ефектът бе такъв, че учителите от различни училища само си размениха нуждаещите се от допълнителна помощ ученици, а и никой не проверяваше верността на посоченото в декларациите.

2008 година

* Учител да се става и без педагогика, предложи МОН. Идеята трябваше да попълни липсата на преподаватели по английски и информационни технологии, но интересът към професията не нарасна. Не само заради ниските заплати, но и заради нормативна защита от агресията на ученици и родители.

* Обещано бе, учителите да вземат средно по 650 лв. Това се случи едва сега, в края на 2015 година.

* Планирано бе въвеждане на оценки за поведение, за да се гарантира нормална атмосфера за работа на всички ученици, но замисълът не бе реализиран.

* Гимназистите от Кърджали – първи по успех в страната. Седем години по-късно бе констатирано, че този успех е балон, и следствие от яростната битка за всеки ученик, който носи на училищата субсидия.

* Констатация: Знанията на децата се сриват в пети клас, е един от изводите от миниматурите, които МОН проведе в IV и V клас.

2009 година

* Констатация: Над 38 000 деца пътуват всеки ден от едно населено място към друго след закриване на десетки училища. Придвижването им налага ранно ставане, което ще има и здравословни измерения.

* В самия край на мандата на тройната коалиция, МОН успява да внесе в парламента проекта на нов просветен закон. Проектът е обречен – времето не стига дори за първо четене. Въпреки това министерството започва да пише учебни програми. За осмокласниците се предвижда да учат алгебра и геометрия заедно, а от учебниците по литература да отпаднат 9 произведения.

* Зрелостници правят велики географски открития – Еверест е най-високият връх в Рила. 

Между редовете.сом 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!