Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Руското министерство на отбраната се готви за въздушни боеве с авиацията на Турция?

В Сирия се появи крилатата „Опора”
А-50

Самолетът за далечно радиолокационно откриване и управление (ДРЛОиУ) А-50 на базата на Ил-76 може да бъде използван от ВКС на Русия в Сирия. Това заяви пред ТАСС представите на Обединената приборостроителна корпорация, разработчик на самолета, пише „Свободная Преса”.По думите на източника, основната задача на този самолет е откриването и следенето на въздушни цели и надводни кораби, оповестяване на командни пунктове за въздушната и надводната обстановка, управлението на самолети на изтребителната и ударната авиация при насочването им към въздушни, наземни и морски цели. Този въздушен команден пункт е способен да следи едновременно до 300 цели. 

Източникът също уточни, че самолетът може да открива въздушни обекти на разстояни от 650 километра, а наземни – на до 300 километра. Освен това, събеседникът подчерта, че руският самолет по редица характеристики дори превъзхожда американските самолети – носители на системи за далечно радиолокационно откриване и управление AWACS (Airborne Warning And Control System).

По-рано, на 12 януари авторитетното списание Jane's Defence Weekly съобщи, че Русия вече е започнала да използва самолетите за далечно радиолокационно откриване А-50 (по класификация на НАТО: Mainstay – „Опора”) в небето над Сирия за подкрепа на операцията на руската авиационна групировка в арабската страна. По думите на източника на изданието, според министерството на отбраната на Великобритания самолетите А-50 са се появили в небето над Сирия още в края на декември. 

Какво означава появата в небето над Сирия на самолета ДРЛОиУ А-50У? 

Важно е, че комплексът А-50У има най-големите възможности за откриване на слабо забележими обекти, включително и на малки височини цели от типа „хеликоптер”. Работата е там, че кюрдските медии многократно съобщават, че Турция обединява ДАЕШ и групировката „Джебхат ан Нусра” против авиацията на Русия и коалицията „Демократични сили на Сирия”, прехвърляйки с хеликоптери бандити от ИД в контролирания от членовете на „Ан Нусра” град Азаз. В края на декември се появи информация, че по този начин е била извършена предислокацията на около 850 терористи от Дераа в Азаз. По този начин, с непосредствено участие на турските военни е протичало умишлено и координирано прехвърляне на терористи, търпящи сериозни загуби в резултат на ударите на руските ВКС и атаките на ДСС. 

„Основното предназначение, обаче, на този самолет (по-специално в сирийските условия) е откриването на въздушни цели. Според мен, може да става дума за това, че в министерството на отбраната се разглежда възможността за воденето на въздушни боеве, тоест истинска война. Но с кого? Вероятно, с Турция”, казва военният експерт Владимир Щербаков.

„В сирийското небе има голям брой самолети на най-различни страни, а обстановката във въздушното пространство трябва да бде контролирана в оперативен режим. Още повече, че Турция е все по-близко до сухопътна операция”, отбелязва военният експерт Анатолий Несмиян. 

„В случай на мащабно военно нахлуване на турските сухопътни сили в Сирия, от въздуха това ще бъде съпроводено с масирана употреба на авиация. Ако такова нахлуване се състои, а то не може да бъде изключвано, защото Ердоган и до момента се е отказал от идеята си за буферна зона, то, безусловно, това ще се случва на територия, по която ВКС на Русия активно работи в момента”. 

По-рано турската се надяваха да решат задачите по създаването на такава зона чрез контролираните от тях групировки на туркмените и екстремистите като цяло, но в момента по тях активно се нанасят съкрушителни удари, и Анкара, вероятно, ще остане без избор, пише СП.

blitz.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!