Следвайте "Буднаера" в Телеграм

„Длъжни сте да се държите с мен приятелски. Бях поканен от г-жа Меркел“

kioln-1

Германските медии публикуваха полицейския доклад, съдържащ шокиращи разкрития за събитията в Кьолн в навечерието на Нова година

Скандалът около събитията в Кьолн, които се случиха в нощта на Нова година, се разсраства с нови подробности. На 7 януари германският вестник Bild публикува доклад на полицията, който описва подробно какво се е случило пред Кьолнската катедрала и на гарата.

Както стана известно по-рано, около хиляда млади мъже с „арабски и северноафрикански външен вид“ са се разделили на групи и са атакували жени. Към настоящия момент само в Кьолн полицията е получила повече от 100 заявления от жертвите, които съобщават за тормоз, изнасилване, малтретиране и грабеж. Около 50 подобни заявления се обработват от полицията в Хамбург, аналогични случаи има в Берлин, Дюселдорф и Щутгарт, но не е известно дали те са свързани помежду си.

В доклада за ситуацията в Кьолн, публикуван от Bild, се обяснява, че повечето от „нарушителите” са били в състояние на алкохолно и наркотично опиянение. Те са се събрали в района между гарата и катедралата малко преди полунощ, умишлено са хвърляли фойерверки и бутилки по празнуващите и по полицията. „Дори появата на полицията и предприетите мерки не заставиха тълпата да прекрати действията си, както пред гарата, така и в нейната сграда”, се казва в доклада.

Не се уточнява колко хора е имало по това време в района. Полицаите били между 150 и 200 души. За да се предотвратят смъртни случаи, служителите на реда решили да „почистят” района, но не успели да прекратят безпорядъка – той само се преместил в сградата на жп гарата. В същото време момичета непрекъснато търсили помощ от полицаите и съобщавали за сексуалните нападения.

„Поради големия брой такива действия службите за сигурност се ограничиха до възстановяване на спокойна обстановка, както и на други необходими мерки. Тъй като беше невъзможно да се помогне на всички жертви и нарушителите да бъдат задържани, полицаите бяха на ръба на безсилието”, пише в доклада. „В един момент органите на реда просто не можеха да поемат всички оплаквания”, признава авторът на доклада.

„Бях поканен от г-жа Меркел“

Авторът на документа посочва, че за първи път от 29 години трудов стаж се е сблъскал с такива прояви на неуважение. Той пише, че нападателите са унищожавали документите си за самоличност пред очите на полицаите с думите, че утре ще получат нови. Цитира се и един от чужденците, който се обърнал към полицаите с думите:„Длъжни сте да се държите с мен приятелски. Бях поканен от г-жа Меркел.“

Игнорирайки забраните на полицията, чужденците „ходели по нужда” в сградата на гарата, спали по пейките и на пода, преминавали от един перон на друг, като пресичали железопътните линии и заплашвали свидетели и пострадали, пише в доклада на полицията, публикуван от Bild.

Как върви разследването

Правоохранителните органи извършват разследване срещу трима заподозрени.Ралф Егер – министър на вътрешните работи на провинция Северен Рейн-Вестфалия – не даде подробности, в интерес на разследването. Известно е, че полицията анализира социалните мрежи, както и видеозаписи и снимки, направени в нощта срещу Нова година на площада пред катедралата в Кьолн. Въпреки това е изключително трудно нарушителите да бъдат идентифицирани в тълпата. В същото време полицията на провинция Северен Рейн-Вестфалия, където се намира Кьолн, заяви, че нападателите са действали с предварителна уговорка. „Когато хиляда мъже от Северна Африка се съберат на едно място, това не не може да бъде случайно“, казват органите на реда.

Предвид свидетелските показания на очевидци за националността на нападателите, в Германия се завъртя темата за бежанците. През 2015 г. в страната пристигнаха около 1,1 милиона души, търсещи убежище, повечето от Сирия, Афганистан и Ирак. В тази връзка министърът на правосъдието и на защитата на потребителите Хайко Маас предупреди обществеността за опасноста от „безогледни обвинения срещу бежанците”. „Не бива да допускаме тези нападения да бъдат използвани, за да се дискредитират всички бежанци“,е заявил Маас пред германската информационна агенция ДПА„Ако сред сред престъпниците има и такива, търсещи убежище, това не означава, че всички бежанци трябва да бъдат обект на подозрение“, е казал министърът.

Антон Долгунов, кореспондент на ТАСС

Превод: Цеца Христова / Memoria de futuro 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!