Следвайте "Буднаера" в Телеграм

La Stampa: Довиждане, петродолари. Страните от Залива разглеждат въпроса за отказ от американската валута - Какво ще последва?

Сривът на цените на „черното злато” и свиването на техните БВП премахна табуто по този въпрос

Промените в икономическата ситуация принуждават страните, добиващи петрол, да преразгледат отношението си към американската валута, пише Джордано Стабиле в La Stampa. „Предизвикателството на Саудитска Арабия, отправено към американския шистов петрол (една от причините за падането цените на петрола), може да доведе и до подобно последствие, като краха на една от основите на световната икономика - петродоларите”, смята авторът.„Този въпрос престана да бъде табу в страните от Персийския залив, страдащи от свиването на държавните приходи и заключени в клетката на фиксирания обменен курс на местните валути към американския долар. Те искат да последват примера на Казахстан, който преди година освободи курса на своята тенга и по съвета на Русия подписа първите договори за продажба на петрол в различна от долари валута”, пише още той. 

Факторът на ниските цени ускорява този процес, пише в статията. По данни на BnpParibas, падането на цените на петрола води до свиване на БВП на Оман с 10%, ОАЕ и Катар – с около 5%. Русия ще бъде „наказана” само с 2 пункта. Страните от Залива са принудени да увеличат данъците и цените на горивата: от 14 на 21 евроцента за литър в Саудитска Арабия и с 80% до 1 януари 2017 година в Бахрейн. Тези мерки са крайно непопулярни, отбелязва авторът. 

„Бахрейн, Оман и Саудитска Арабия страдат, защото бюджетите им до голяма степен зависят от петрола”, потвърждава Омар ал Убейди, анализатор на Bahrain Center for Strategic. „Мисля, че цените през идните години постепенно ще тръгнат нагоре, но болезнените реформи ще бъдат продължени, защото те бяха необходими дори при високи цени на петрола”, добавя той. Малките страни от Персийския залив оказват тайно натиск върху Риад, искайки Кралството да намали добива на петрол, с което да позволи цената на суровината да тръгне нагоре, пише Стабиле.

Падането цените на петрола е крайно неизгодни за американските производители на шистов петрол. Налице е разрушаване на симбиозата между Вашингтон и Риад, създадена от Ричард Никсън и крал Фейсал през 70-те години на миналия век за задължителното определяне на цената на петрола в долари. Оттогава страните от Залива твърдо привързаха своите валути с долара на САЩ и се намираха под защитата на Пети американски флот. Днес петродоларите и фиксирания обменен курс са под заплаха, пише в статията. 

blitz.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!