Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ще ни рекетира ли Турция с имигрантите?

Ердоган, Местан

Разривът в ДПС може да се окаже ключ към нова бежанска криза у нас

Може ли разривът в ДПС в посока от Турция към Русия да бъде ключът към нова бежанска криза в България? Напълно е възможно и всички данни показват това.

Ако е вярно, че Лютви Местан и групата около него е поддържала тесни връзки с турските служби и е била лобито на партията на Ердоган у нас, отстраняването му от ръководството на ДПС и проруската позиция на почетния председател Ахмед Доган може да предизвика ответна реакция на Анкара спрямо България.

Това "Ако" се вярва на премиера Бойко Борисов, според когото и колегата му Давутоглу и външният министър на Турция са го "натискали" да спаси Местан и такава реакция би била напълно логична. Още от 2013 г. се знае, че Турция пренасочва потока от бежанци от страната според стратегическите си интереси.

През октомври същата година България бе изправена буквално пред катастрофа, след като по 1000 имигранти на ден пресичаха българо-турската граница. Страната ни се оказа неподготвена както да приема толкова хора, така и за ксенофобията и националистическите изстъпления, които последваха.

Единственото ни спасение бяха воплите към Европейския съюз за помощ – не само финансова, но най-вече логистична. Българските служби имаха информация, че турски офицери лично ловят тълпите имигранти към нашата граница с обещания, че оттатък браздата е Европейският съюз, в който те ще бъдат нахранени, подслонени и обгрижвани.

Дали ЕС тропна по масата на Анкара или не стана официално ясно, когато в един момент през 2014 г. сякаш с щракане на пръсти потокът от бежанци се стопи почти изцяло.

Просто Турция пренасочи вълната от имигранти към Егейско море и остров Лесбос. Гърция пък я изтласка на запад и предизвика кризите в Македония, Сърбия и Хърватска.

На границата със Сирия Турция държи около 2 млн. мигранти в лагери. Това бе и "златният коз" на Анкара да рекетира ЕС. Рекетът успя и южната ни съседка получи около 3 млрд. евро за справяне с проблема в края на 2015 година. И облекчен визов режим за граждани на Турция.

Това предизвика оптимизъм у премиера Борисов, който заяви категорично, че южната ни съседка може да реши проблема с имигрантската вълна. Защото потокът към България бил спрял напълно.

Това едва ли е точно така, след като малко преди празниците в камион край Пазарджик бяха открити 120 нелегални, скрити зад тухли. Бегъл поглед към центъра на София и по-точно около Лъвов мост, показва същото. Там денонощно се товарят и разтоварват стотици нелегални имигранти, които буквално са превзели централната част на столицата.

Обещаната 130 км ограда от Свиленград до Резово, която да възпират бежанците, все още е мираж и едва ли ще стане реалност скоро. Тоест държавата още не е готова да се справи с предстояща криза, а няма и финансов ресурс да го стори.

Това се знае в Анкара, чието разузнаване, според анализаторите, действа много силно в България и в момента. Така, че нищо чудно през пролетта да бъдем сюрпризирани от нова вълна имигранти сякаш появили се от нищото. Като наказателна операция срещу преориентирането на България към Русия и отстраняването на "техния човек" у нас. И тогава ще разберем, че нямаме не само армия и полиция, която да пази границите, но и държава.

Стефан Ташев, Nbox 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!