Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Газовият принц и премиерът – цялата история на скандала. Или почти...

1.„Газпром” иска да вземе бизнеса на българо-руската фирма „Овергаз”(50:50) в България, срещу което се бори съдружникът му Сашо Дончев и затова търси защита от Еврокомисията в Брюксел на 23 декември 2015 г.

2. Сащо Дончев на 21 декември 2015 г. вече знае официално от „Газпром”, и го потвърждава днес, че за клиентите му няма да има руски газ след 1 януари 2016 г. Липсват обаче видими действия от „Овергаз” за предотвратяване на предстоящата газова криза

3. Реакцията на българското правителство на 30 декември 2015 г. е изненадала Сашо Дончев – светкавична, шумна и поучителна – показва, че газовият принц има проблем

4. Кризисният PR още на 30 декември 2015 г. пуска в ход загадъчното подозрение: „Някой в България иска бизнеса на „Овергаз”. 8 дни по-късно Сашо Дончев посочва държавната руска компания „Газпром”

5. През това време не се забелязва нито изречение извинение към притеснените клиенти, нито благодарност към „Булгаргаз” за бързата реакция

„Каква е тази история с Бойко Борисов и Сашо Дончев?” Така българите вместо да си честитят Новата година, се поздравяват осми ден. Петте точки по-горе, без да претендират за изчерпателност, крият вероятните отговори. Редовете по-надолу разказват цялата история. Или почти…

Г-н Сашо Дончев, когото наричат „газовия принц”, се бори с „Газпром” за своя бизнес, който развива десетилетия в партньорство с точно тези руснаци.
Затова и най-вероятно неглижира действията на българското правителство, което защити неговите клиенти. Те пък със сигурност щяха да ругаят Бойко Борисов, а не Сашо Дончев, ако бяха останали на студено. Всеки се грижи за своя PR.

На 30 декември премиерът Бойко Борисов събра държавните газови дружества, защото „Булгаргаз“ получил писмо от Газпром, че спират снабдяването на „Овергаз“. Това означава 200 000 души да останат на студено. Държавата се опитва да реши въпроса. Частната компания обаче дълго отричаше да има такова писмо и изобщо да има намерения на „Газпром“ да им спре кранчето. Появиха се тълкувания из социалните мрежи, че държавата се опитва да открадне бизнеса на Сашо Дончев.

Днес базираният в Брюксел сайт EurActiv извади на светло две писма на съсобственика и шеф на „Овергаз инк“ Сашо Дончев до Еврокомисията, които хвърлят доста светлина върху мистериите.

И така – оказва се, че на 2 декември 2015 г. Сашо Дончев и зам.-председателят на „Газпром“ Александър Медведев обсъждат как „Газпром“ ще напусне „Овергаз“, в който има 50% с различните си подразделения, договарят условията на напускането, графика и взаимните ангажименти. Пред EurActiv Дончев определя развода с „Газпром“ като „въпрос на ефективност“. "Ние сме в процес на разделяне. „Газпром“ няма никакъв интерес в дистрибуторския бизнес“, казва Дончев пред Георги Готев, бивш коментатор на в. "Сега", а днес журналист в европейския сайт.

На 21 декември, пак в телефонен разговор, Медведев по думите на самия Дончев му съобщава, че „Газпром“ ще прекъсне доставките до „Овергаз“ от 1 януари 2016 година, въпреки факта, че според действащ договор „Газпром“ е длъжна да продължи доставките поне до 31 декември 2017 година.

На 23 декември Сашо Дончев праща писмо до Европейската комисия, в което се жалва от „Газпром“ за злоупотреба с монополно положение, защото иска да му спре доставките от 1 януари 2016 . "Всяко прекъсване на доставките от „Газпром експорт“, дори за кратък период, би довело по всяка вероятност до трайното заличаване на „Овергаз“ като единствения конкурент в България“, пише тревожно Сашо Дончев.

На 30 декември във второ писмо Дончев настоява, че внезапното отрязване на доставките до "Овергаз" е ясно очертано нарушение на член 102 от TFEU - Договора за функционирането на Европейския съюз, и настоява службата за конкуренцията на ЕК да приложи чл. 8 от Регламент 1/2003.

В същия ден и правителството разбира, че ще има проблем с доставките на газ за абонатите на „Овергаз“. Бойко Борисов свиква всички шефове в българската енергетика на спешно съвещание. Причината – писмо-заявка на руската фирма "Газпром" до „Булгартрансгаз“, което информира, че от 1 януари 2016 г. се предвижда 0 количество газ за всички битови потребители в България.

Държавните дружества "Булгартрансгаз"и "Булгаргаз" имат готовност да реагират на изненадващата криза с газа, обявява пред „24 часа“ Жаклен Коен, изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг. Държавните дружества могат да осигурят природен газ за клиентите на "Овергаз", имаме тази възможност“, казва той.

Оттук нататък започва едно странно поведение на представители на „Овергаз“. Те всячески обясняват, че писмо от „Газпром“ няма, няма и проблем. А държавната „Булгаргаз“ им отмъщава, защото са й конкурент.

През първия ден няма никаква официална позиция на компанията. Нейни хора обаче се активизират в социалните мрежи.

Нери Терзиева, пиар на компанията, пише в профила си във фейсбук: Няма писмо на „Газекспорт“ за спиране на доставките за „Овергаз“. Има интерпретация на Диспечерския център на „Газекспорт“ в София, който в поредната си тридневна табличка за доставки за 30 и 31 декември и за 1 януари е написал 0-нула срещу заявката на „Овергаз“ за 1 януари. Тази „нула“ не е потвърдена от „Газекспорт“ и от „Газпром“ по никакъв официален начин. „Овергаз“ няма дългове към „Газпромекспорт“ - има нормални текущи плащания по договор за доставка на газ, който е в действие още доста години, пише тя.

На 31 декември се появява позиция та „Овергаз“: „Овергаз Инк” не е получавала писмо от „Газпром Експорт”, че предстои спиране на природния газ от 1 януари 2016 година. Компанията има сключен дългосрочен договор за доставка на синьо гориво с руското дружество до 2017-та година.“

Пред „24 часа“ шефът на Българския енергиен холдинг Жаклен Коен казва, че държи писмото в ръцете си и ще го покаже, ако Овергаз“ се съгласят..“Това наистина е таблица, в която срещу доставките от 1 януари стои 0 количества,“ потвърди той. Писмото е изведено, с номер, адресирано е до г-н О. Захариев, мениджър по покупка и транспорт на природен газ на „Овергаз“ и до началника на главното диспечерско управление на „Булгартрансгаз“ Р. Кишкин.

В същия ден Борисов прави второ събиране в кабинета си. Към 18.30 часа „Овергаз“ подписва договор с „Булгаргаз“, който поема снабдяването с газ на частната компания.

Спорът „има писмо – няма писмо“ обаче продължава с упорството, с което средновековните клирици са изяснявали въпроса колко дявола могат да се съберат на върха на една игла.

На 2 януари „Овергаз“ разпраща писмо до медиите, в което обяснява, че да, има такава таблица, ама тя не е писмо: „Всеки ден до Балканския диспечерски център се изпраща заявка за предстоящите три дни. Тази заявка е резултат на създадена практика, но не е предвидена в договора и не представлява договорно задължение. Затова „Овергаз Инк.” не приема за официален изпратения от Центъра отговор с посочени нули за 1-ви януари 2016.След получаването на този отговор от Балканския диспечерски център на 29 декември 2015 година „Овергаз Инк.” незабавно изпрати писмо (факс) до генералния директор на „Газпром Експорт” с искане за потвърждение на заявените за доставка количества природен газ.

За да избегне каквито и да са рискове за клиентите, без да дочака отговора на „Газпром Експорт”, ръководството на„Овергаз Инк” се свърза с представител на „Булгаргаз”, като го запозна с възникналата неочаквана ситуация и заяви, че ще се възползва от услугите му като обществен доставчик.
Фигурата на обществения доставчик съществува в Закона за енергетиката точно поради хипотезата за възникване на подобни ситуации. Това лицензионно задължение на „Булгаргаз” не предполага предварително известяване, тъй като газът в тръбите на „Булгартрансгаз” е повече от достатъчно. Известяването има за цел да предупреди всички участници по веригата, че заявителят от определен момент ще започне да консумира газ, който се явява собственост на обществения доставчик.
На 31 декември 2015 година след 17:00 часа, докато вървеше пресконференцията на министър-председателя и шефовете на държавните енергийни дружества, „Овергаз Инк.” получи отговор на писменото си запитване, с който служител на „Газпром Експорт” информира, че заявката не може да бъде изпълнена.
С това писмо „Овергаз Инк.” бе информирана, че „Газпром Експорт” е предприел действия за осигуряване на необходимите за нашите клиенти количества природен газ, но през „Булгаргаз”, завършва позицията.

На 4 януари премиерът Бойко Борисов дава интервю за бТВ. Попитан за газовата криза, той казва: „Считате ли, че е нормално да изправиш държавата на нокти на 31-ви в 18.30 часа, да дойдат да подписваме типовия договор? Ако не го бяхме подписали, изпадаме в две хипотези. В 00.00 часа спира газът и тези всичките домакини, които готвят вкъщи, и въобще сгради, които са на отопление с газ, при минус 15 градуса – това вече сме го гледали – остават на студено. Дали ще се сетят хората за „Овергаз“, или за Бойко Борисов в тоя момент? Кого ще напсуват? Със сигурност мен, без да имаме никаква вина.
Питат го защо не е поканил Сашо Дончев на срещите при него
Бойко Борисов: Аз нямам работа да каня никой и субекти физически не ме интересуват. Аз казвам, че това дружество, което има огромния даден от държавата някога шанс да печели добри пари, дистрибутирайки газ по мрежите, в 18.30 часа каза, че не може да ги дистрибутира. Ако не бяхме направили това и не се бяхме подготвили от предишния ден, знаейки какво ни се гласи, в 00.00 часа щяха да останат при минус 15 градуса на студено хиляди абонати.

Водещ: Казахте „гласи“ – то звучи като активно мероприятие.

Бойко Борисов: Не, аз нищо не глася. Ако за някой е нормално в 18.30 часа на 31 декември да дойде и да ми каже „Не мога да се справям с дадена задача“, ама задача, която касае хиляди български граждани, и в същото време да има наглостта да ми говори, че някой иска да му вземе бизнеса – това вече е наглост. Да ми пише писмо, че ме моли, моли държавното дружество да му вземе незабавно договора, защото… пак искам и свършвам това, че се ядосах. Хипотезите какви са? В 00.00 часа спираме газа, остават хората на студено. Става ужас. Замръзват тръбите. Приключваме. Ние нямаше да го позволим това – щяхме да пренасочим от държавните тръби или от руския транзит, защото точно там са системите, щяхме да пренасочим от по мрежите.

Водещ: Добре, г-н Борисов…

Бойко Борисов: Тогава веднага руснаците, тогава вече „Газпром“ ще каже: „Вие взимате по-голямо количество газ. Разликата от 8,8 милиона – имаме таван на денонощие да взимаме газ, - ще го плащате с 10% повече. Веднага организирахме, свързахме се със Санкт Петербург, централата. Обяснихме чрезвичайното, както на руски се казва, произшествие, което имаме, за да… И хората до този момент се отнесоха много…

Водещ: Добре, казвате, че сте били подготвени за това нещо. Означава ли, че това е бил сценарии срещу вас? Така ли да го разбираме?

Бойко Борисов: Аз не мога да дам друго обяснение, освен, че на 31-ви в 18.30 часа започнахме да пишем договори и да подписваме приложенията към тях.

Водещ: Добре, казвате, че една фирма печели доста добре, държавата на времето й е дала тези преимущества, да го наречем, това право да печели повече. Не е ли съвсем нормално, когато една фирма печели добре и много, някой друг да има апетити към нея и затова да се говори за кражба на фирма. Ето, ще цитирам Нели Терзиева, която каза: „Фактите са свещени, коментарите са свободни. Аз чакам коментар за опита да се открадне един бизнес“.

Бойко Борисов: А Нели Терзиева каква е?

Водещ: Ами, отговаряше за /…/

Бойко Борисов: Извинявайте, аз се изправям с писмо, което ми е подписано от „Овергаз“, с дата изведено, с печати, в което ме молят държавното дружество да прехвърли газа и слушам някакви абсолютно брутални, нечестни коментари. Ако те не пращат това писмо – кой? Защо досега никога не е ставало въпрос за това? И те казват за месец януари. Аз им пожелавам успех, да си се договорят и да си продължат от февруари нататък. Въпросът е защо те ни поставиха до стената в 31-ви в 20.00 часа вечерта да пишем договори?

Водещ: Затова и аз питам дали е било целенасочено срещу вас.
Бойко Борисов: Ами, питайте ги тях.

Водещ: „Овергаз“ и „Газпром“, ако са в развод, каква ще е съдбата на общото дете?

Бойко Борисов: Аз нямам нито желание, нито правото, нито мога да коментирам частно правни отношения на фирмите. Аз искам да благодаря на колегите от „Булгаргаз“, „Булгартрансгаз“, на БЕХ, на диспечерите, че не посрещнаха Нова година със семействата си, а стояха заради това, че ни помолиха на 31-ви вечерта, абсолютно некоректно…

Водещ: Добре, има ли сценарии…

Бойко Борисов: Това е най-меката дума, която мога да кажа – некоректно.
Водещ: Има ли сценарии за отстраняването на Сашо Дончев, за спирането на неговия вестник, за финансирането на неговия вестник?

Бойко Борисов: Моля?

Водещ: Сценарии за отстраняването на Сашо Дончев, спирането на неговия вестник, отстраняването му от бизнеса специално? Такива са коментарите.

Бойко Борисов: На кой?

Водещ: Мрежите, от хората, които коментират именно тази тема.
Бойко Борисов: Те тези същите правеха коментари многократно, когато избирателно на 20% от населението вдигнаха цената на тока и им направиха фактурите за 45 дена, и тези 20% излязоха на улицата в предишния мандат. И сега, докато се усетим, можеха да излязат 200 000 на улицата и да кажат „При минус 15 градуса децата измряха вкъщи от студ“. А още по-лошият, коварен план е, че те всички щяха да минат на ток и да ми сринат цялата енергийна система и цяла България да загасне. Техните карикатурки и приказки – ще се въздържа, не ми е на нивото да ги коментирам.

Водещ: Добре, да разбираме, че българското…

Бойко Борисов: Те дойдоха да молят да го направим това – те, не ние. И това ви го оставям, като дойде Нели Терзиева, да го коментира, щом тя е важният човек.

Водещ: Или пък Сашо Дончев може да дойде.

Бойко Борисов: Който иска да дойде. Аз мисля, че с г-н…

Водещ: Българският потребител ще пострада /…/

Бойко Борисов: Искам да кажа, че поне до този момент аз считам, че с г-н Дончев сме в много нормални, дори повече от колегиални отношения, защото в много съвети, в много срещи той идва, дават ценни идеи, срещаме се. И просто не им прави чест. Всяка фирма може да има проблем – просто трябваше няколко дни по-рано да кажат „Вземете януари месец договора да го изпълнява „Булгаргаз“, а пък ние дотогава ще се оправим с нашите контрагенти и ще си влезем отново в изпълнение. Как може такива работи да се говорят?

На 5 януари в Капитал Дейли излиза интервю със зам.-изпълнителния директор на "Овергаз инк" Светослав Иванов. Той прокарва тезата, която преди това се търкаля из мрежите – нищо не се е случило всъщност, а искат да вземат бизнеса ни. Ето цитати:

Обективно погледнато, на 30 декември единственото, което е било факт, е, че един търговец заявява на своя доставчик определени количества и не получава потвърждение на тези заявки. Това обаче не е прецедент. Имало е много други случаи и не само при нас - и при колегите от "Булгаргаз", одобрената заявка от доставчика да е различна от това, което е заявено. Нещо повече - с изтичането на месеца има практика със задна дата да бъдат преправяни количества, които са доставени за съответния ден, така че нищо особено драматично не се е случило на пазара.

До първото изваждане на така наречения проблем в публичното пространство нищо друго не беше факт освен едно потвърждаване на количества газ, различни от тези, които ние сме заявили, което, подчертавам, не е прецедент. (Тук му е мястото да споменем, че на заседанието при Борисов на 30 декември началникът на главното диспечерско управление на „Булгартрансгаз“ Р. Кишкин казва, че за пръв път в дългогодишната си практика вижда нули в графите на заявката- б.р.)Това ме кара да си мисля, че някой целенасочено се опитва да интерпретира фактите по удобен за него начин. Оттам излезе и допускането, че това представлява натиск към нашата компания, за да бъде откраднат бизнесът ни - казва Иванов и така за пръв път официализира бродещото из мрежата съмнение. 

На 31 декември ние получихме потвърждение за нулеви доставки за 3 дни, след което за първите 10, но, пак казвам, това не е различна практика от обичайната досега. Никъде няма официална позиция или становище, че "Газпром експорт" отказва да изпълнява договора си.

За „Газпром“ Иванов казва: „Отношенията ни са прекрасни. В такива отношения не може да се очаква някакъв драматизъм. Не бива да гледате акта на раздяла между двата акционера извън контекста на европейско ниво. Свидетели сме на излизане на "Газпром" от различни компании в целия Европейски съюз и това е въпрос на тяхна политика. Ние имаме едно 20-годишно ползотворно партньорство, познаваме се достатъчно добре. Не виждам защо някой прави връзка между отношенията между акционерите в компанията и търговския договор.“

За нещастие на заместника на 6 януари сутринта ЕurActive съобщава за писмата на Сашо Дончев и цитира самия него.. От думите му и документите става ясно, че има много сериозен проблем със снабдяването с газ и че „Газпром експорт“ е този, който чрез спирането на доставките се опитва да унищожи „Овергаз“.

Защо тогава толкова упорито бе прокарвана обратната теза? 

24chasa.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!