Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Кольо Парамов пред Nbox: 24 млрд. долара са изнесени нелегално от България за 10 години

Кольо Парамов

Закъсняхме с влизането в Еврозоната, но мястото ни е вътре, коментира финансистът

Кольо Парамов е финансов експерт и политик. Бил е главен ревизор на БНБ, депутат в 36-ото Народно събрание и съветник на премиера Бойко Борисов. Завършил е икономическа география и философия в Софийския университет “Св. Климент Охридски” и международни икономически отношения в УНСС. Nbox го потърси, за да обясни готова ли е страната ни да влезе в Еврозоната и какво е финансовото ни състояние.

 - Г-н Парамов, в Бюджет 2016 г. са заложени параметри за влизане на България в чакалнята на Еврозоната. Какво касаят тези параметри и въобще готови ли сме да влизаме в зоната точно в момента?

- С конкретните параметри не съм запознат изцяло, защото това е обект на сериозно и задълбочено четене, но смятам, че е крайно време да се планува някаква форма за стартова проба за влизане в Еврозоната. Това трябваше да стане още през лятото на 2009 г. Аз тогава много настоявах, защото България беше финансово стабилна. Знаеше се, че наближава някаква финансова криза от гледна точка на възможностите на световните финанси, но според мен тогава беше нашият момент, който пропуснахме. Балтийските страни решиха проблема си именно тогава, защото те кандидатстваха за зоната и много удачно използваха момента. Ние от многото вътрешнополитически разправии пропуснахме този шанс, забавихме се и в последствие, независимо, че някои източници в Израел ни бяха подкрепили в края на 2009 г., не можахме да съумеем да направим нещата в подходящия момент. Кандидатстването за Еврозоната е много важен въпрос, защото ние отговаряхме на условията по отношение на 3%-ния дефицит и бяхме една от трите държави, които не го бяха нарушавали. Сега нещата са малко по-сложни. Въпреки това трябва да направим някакъв опит.

- Тоест и към момента е удачно, въпреки по-сложната икономическа ситуация в страната?

- Трябва да направим опит, да. Моите изчисления показват, че ако бяхме приети, заедно с Балтийските държави, финансовата дисциплина у нас щеше да е коренно различна. Освен това инвестиционната активност, която през последните 3 години е замряла, щеше да е минимум пет пъти по-голяма спрямо сегашната, която е 100 млн. евро на месец. Нямаме инвестиционна стабилност, не за друго, а защото инвеститорите нямат гаранция за приложимостта на валутата си. Ако бяхме с евро, щяхме да имаме по-ниски лихви и по-изгодни варианти за кредитиране. Вероятно в началото цените щяха леко да се повишат, но можехме да имаме вътрешен буфер, който да обере негативите. Към момента виждаме, че състоянието на икономиката ни не е добро, страни като Македония например, са по-добре от нас. Тогава какво спечелихме, че не влязохме тогава в Еврозоната?

- Една такава крачка като влизане в Еврозоната няма ли да предизвика криза в България към момента?

- Много хора твърдят така. Но говоренето на празни приказки винаги е било приоритет на много политици, защото на практика не разбират това, което говорят. Когато се говори с цифри и числа, трябва много да се мисли, човек трябва да има опит, да има и сравнителен ефект. В момента съм в Лондон, запознавам се с техни документи за състоянието на европейските страни и трябва да кажа, че ние сме допуснали огромни грешки през последните години, най-вече по отношение на парите, които изнесохме в чужбина. Сами виждаме как се протака делото срещу Христо Бисеров за незаконно изнесените пари. И никой нищо не може да направи. Има една информация, която само може да ни покаже на какво дередже сме. Според последния доклад за Глобалния финансов интегритет в Лондон, който обхваща европейските държави, допуснали изнасяне на пари, за периода 2004-2013 г. от България са изнесени над 24 милиарда долара. Това са нелегално изнесени пари от страната ни и то се е случило по време на президента Георги Първанов и управлението на Тройната коалиция. Според финансистите в Лондон, на годишна база средно за изнасяне по 2,4 млрд. долара. Страната ни е на 47-о място от общо развиващи се 149 държави, които нелегално изнасят пари. Сами виждате колко сме напред в тази дейност. Най-много „изпрани“ български пари е имало през 2007 г. – 4,6 млрд. долара и през 2008 г., когато са 5,3 млрд. долара. Според Глобалния финансов интегритет схемата за износ на пари е действала толкова съвършено, че не е било допуснато да се знае за нея. Ако бяхме в Еврозоната, тези пари нямаше как да бъдат изнесени по незаконен начин. Тази свободия, която се шири у нас, позволява на някои хора да източват държавата. И никой не забелязва какво се е случвало през години, нито прокуратура, нито никой. Или са се правили, че не забелязват. С тези 24 милиарда ние можехме чудеса да направим.

Деси Боцева, Nbox 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!