Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Брожение: Висши военни в САЩ се опълчиха на Обама за свалянето на Башар Асад

Съпротивата е започнала след секретен доклад на разузнаването, че отстраняването на сирийския лидер ще потопи страната в хаоса и терора на джихадистите

Обама

Във висшето ръководство на Комитета на началник щабовете (КНЩ) на американската армия има скрито несъгласие и дори открита опозиция срещу "настойчивите твърдения" на Барак Обама за това, че Башар Асад трябва да бъде свален и че в Сирия има "умерени опозиционни групировки, които могат да го свалят". Това пише американският журналист Сиймур Хърш в британското издание The London Review of Books, цитиран от ТАСС и БГНЕС. "Според някои от най-старшите" военни в Комитета, пише авторът, "Обама е в плен на мисленето за Русия и Китай в духа на Студената война и все още не е коригирал подхода си към Сирия, като отчете факта, че и двете горепосочени страни разделят тревогата на Вашингтон по повод разпространението на тероризма в Сирия и около нея; както и Вашингтон, те смятат, че "Ислямска държава" трябва да бъде спряна."

Според Хърш "съпротивата от страна на военните започва през лятото на 2013 г., когато в строго секретен доклад на Разузнавателното управление към министерството на отбраната (РУМО) на САЩ и Комитета на началник щабовете, начело на който по това време е ген. Мартин Демпси, е направена прогноза, че падането на режима на Асад ще доведе до хаос и завземането на Сирия от екстремистите-джихадисти - точно по същия начин, по който се случва по това време в Либия".

Като се позовава на бивш сътрудник на апарата на Комитета, авторът уточнява, че документът е бил съставен "по данни от всички източници, включително техническо, сателитно и агентурно разузнаване."

Хърш напомня, че по това време "ЦРУ вече повече от година е в сговор със съюзниците от Великобритания, Саудитска Арабия и Катар за прехвърляне на оръжия и боеприпаси от Либия през Турция в Сирия с основна цел - свалянето на Асад."

"В новата разузнавателна оценка Турция е посочена като едно от големите препятствия пред реализацията на сирийската политика на Обама", пише Хърш. Според цитирания вече източник от Комитета на началник щабовете документът показвал, "че първоначалната тайна програма на САЩ за въоръжаване и подкрепа на умерената опозиция, сражаваща се против Асад, е била подменена от Турция и се е превърнала в мащабна програма за техническа, оръжейна и логистична подкрепа на цялата опозиция, включително терористите от „Джебхат ан Нусра“ (известна като поделението на "Ал Кайда" в Сирия) и "Ислямска държава"."

„Така наречените "умерени" просто се изпариха и "Свободната сирийска армия" се превърна в жалки остатъци, базирани в една от авиобазите в Турция", твърди Хърш. "Оценката беше мрачна: никаква "умерена" опозиция на Асад не е съществувала, а САЩ въоръжаваха екстремисти."

Публикацията на Хърш в ярко противоречие с всичко, което се говори публично във Вашингтон за урегулирането на сирийския конфликт. Затова пък в Москва неведнъж са звучали подобни оценки, преди всичко по повод опитите да бъде делена сирийската опозиция на "умерена" и "неумерена".

От пресслужбата на Белия дом са заявили за ТАСС, „че още не са проучили съдържанието на публикацията, въпреки че знаят за съществуването ѝ. И са предложили в бъдеще да се обръщат за коментари към Пентагона.

Мнението на бившия шеф на Разузнавателното управление към министерството на отбраната

Според Хърш генерал-лейтенантът в оставка Майкъл Флин, който е бил шеф на Разузнавателното управление в периода 2012–14 г., е потвърдил, че „неговото ведомство е пращало на гражданското ръководство постоянен поток от секретни предупреждения за тежките последствия от свалянето на Асад“.

„Според него, опозицията е била контролирана от джихадистите, а Турция не е направила достатъчно, за да пресече прехвърлянето на чужди бойци и оръжия през границата", твърди Хърш.

Авторът цитира ген. Флин: „Ако американският народ види тези разузнавателни данни, които доставяхме ежедневно на най-високо място, той би се възмутил до краен предел. Ние разбирахме смисъла на дългосрочната стратегия на "Ислямска държава" и плановете на тяхната кампания, обсъждахме и факта, че Турция гледа през пръсти на засилването им в Сирия."

Докладите на РУМО, по думите на Флин, "срещали колосален отпор от страна на администрацията на Обама", пише Хърш и добавя еще един пряк цитат на ген. Флин: "Според мен, те не искаха да знаят истината".

В същия дух, според автора, съди за ситуацията и събеседникът му от апарата на Комитета на началник щабовете. "Нашата политика за въоръжаването на опозицията беше неуспешна и на практика оказа негативно въздействие. Членовете на Комитета на началник щабовете смятаха, че не трябва да сменяме Асад с фундаменталистите", казва бившият съветник.

"Политиката на администрацията беше противоречива", продължава цитатът. "Те искаха Асад да си тръгне, но в опозицията доминираха екстремистите. Кой трябваше да го смени? Ако трябва да доведем тази логика до края, по-добре всеки друг, само не той. Ето с това "по-добре всеки друг" в политиката на Обама Комитетът не беше съгласен.

Въпреки всичко, в Комитета са смятали, че пряка конфронтация с политиката на Обама ще бъде безперспективна, пояснява Хърш. "Затова през есента на 2013 г. генералите решили да предприемат стъпки срещу екстремистите, без да ги съгласуват по политическите канали. Да споделят разузнавателни данни с военни от други страни, като разчитат, че те ще бъдат предавани на сирийската армия и ще бъдат използвани против общия враг - "Джебхат ан Нусра" и "Ислямска държава".

"Германия, Израел и Русия имаха контакти със сирийската армия и оказваха известно влияние на решенията на Асад - и именно чрез тях тръгнаха разузнавателните информации от САЩ", твърди Сиймур Хърш.

"Ние не горяхме от желание да се отклоняваме от заявената политика на Обама", казва споменатият съветник в КНЩ. "Но обменът на разузнавателни данни с други страни по каналите навоенните можеше да се окаже продуктивен. Беше ясно, че на Асад са му нужни най-добрите тактически разузнавателни данни и оперативни предложения. КНЩ реши, че това ще е добре за общата борма срещу ислямския тероризъм. Обама не знаеше за това, но Обама въобще не винаги знае какво предприема КНЩ в една или друга ситуация. Това важи и за всички президенти."

"Когато тръгна потокът от разузнавателна информация, Германия, Израел и Русия започнаха да предават тези данни за местонахождението и намеренията на радикалните джихадистки групировки на сирийската армия. В отговор Сирия споделяше за своите собствени възможности и намерения", пише още Хърш. "Пряк контакт между САЩ и Сирия не е имало".

И все пак, според цитирания съветник в КНЩ, "това не беше накакъв зловещ заговор на началник щабовете да подкрепят Асад, изолирайки Обама".

blitz.bg

 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!