Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Слух в интернет пусна радиация от руска АЕЦ в Европа - Епицентър.бг: Вижте как да не ви плашат с фалшива радиация!

радиация


Весела Ванева

Интернет издания тиражираха днес слух за радиоактивен облак, който е тръгнал от аварирал блок в Ленинградската АЕЦ в Русия в посока към Естония и Финландия. 

"След аварията в Ленинградската АЕЦ , е спрян авариралият втори реактор", съобщи "Ехото на Москва". По информация на радиото в турбинната зала се е спукала тръба, по която се движи радиоактивна пара. Тя е изпълнила помещението и над АЕЦ се е образувал облак. Всички служители са евакуирани, гласяха информациите, тиражирани също във Фейсбук и други социални медии. 

Действително има инцидент на Ленинградската АЕЦ и втори блок е спрян, но няма изтичане на радиация, обяви ръководството на централата. В 13.50 часа местно време в петък се е получил теч на нагорещена пара от паропровод с ниско налягане. 

Парата не е напускала пределите на помещението, заяви директорът на АЕЦ Владимир Перигуда, цитиран от местни медии. Той подчерта, че не се е наложила евакуация нито на персонала, нито на населението. Обстановката в района е спокойна. 

Радиационният фон около Ленинградската АЕЦ е нормален - около 0,13 микросиверта на час при праг 0,30-0,50 микросиверта на час за различните страни. 

Служителите на втори блок наистина са изведени от турбинната зала, тъй като врящата пара може да причини тежки изгаряния. 

Кметът на най-близкия град Сосновий Бор Владимир Садовски призова в специално видеообръщение населението да не се поддава на паника. 

Ленинградската АЕЦ се намира на 80 километра от Петербург, на брега на Финландския залив и е един от най-големите производители на електричество в северозападна Русия. Централата разполага с четири блока, всеки с мощност около 1030 мегавата. Днес тя работеше с три от тях с обща мощност 3082 мегавата. 

Няма повишение на радиационния фон никъде в Европа - нито в Русия, нито в останалите страни. Това показват данните на специализираната електронна платформа Eurdep за денонощно наблюдение на радиационния фон в ЕС. Тя е създадена от Европейската комисия именно като средство за обективно информиране на гражданите на ЕС по въпросите на радиационната безопасност. 

Достъпът до платформата е безплатен. Данните за Европа например може да видите тук:

https://remap.jrc.ec.europa.eu/GammaDoseRates.aspx 

До информацията може да се стигне и през сайта на българската Агенция за ядрено регулиране (АЯР). Според експерти тежестта на инцидента в Ленинградската АЕЦ ще бъде определена с най-ниското ниво 1 от седемстепенната скала ИНЕС за оценка на събитията в ядрени съоръжения. 

Реакторите на Ленинградската АЕЦ са от така наречения чернобилски тип - РБМК, и се намират под засилено наблюдение, както от руските, така и от чуждестранните регулаторни организации. 

epicenter.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!