Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Bloomberg View: Руското ПВО в Сирия приземи САЩ

Москва все повече определя военната обстановка в размирната страна със своите действия

С-400

„Международната инициатива за ликвидиране на „Ислямска държава” преживява нова криза, провокирана от Кремъл. САЩ прекратиха полетите на пилотируемите мисии на авиационна подкрепа на бунтовниците в стратегически важната област на Северна Сирия във връзка с разполагането там на руски системи за ПВО, и администрацията на Барак Обама се затруднява с решението какво да прави”, пишат колумнистите на Bloomberg View Джош Рогин и Ели Лейк. В последните седмици руските военни операции в Сирия се разширяват, а скорошното разполагане на военна техника попречи на опитите на водената от САЩ коалиция да окаже подкрепа на силите на сирийските бунтовници, борещи се с „Ислямска държава” на турско-сирийската граница западно от Ефрат, съобщиха на журналистите редица служители на администрацията на Обама и министерството на отбраната на САЩ. Това важно парче от фронта е известно във военните среди като „Блок 4”.

По-рано този месец Москва разположи модернизирана система за ПВО „Бук” близо до този район и започна да „осветява” американските самолети, насочвайки към тях сигналите на радарите, което, по думите на чиновниците на САЩ, е било директна и опасна провокация. „Пентагонът прекрати всичките пилотируеми полети, макар че американски безпилотни самолети продължават да летят в тази област, След това Русия започна да бомбардира подкрепяните от САЩ бунтовници”, съобщават авторите.

Във висшите кръгове на администрацията чиновниците водят спорове за това какво да се прави занапред. Този въпрос е толкова сериозен, че държавният секретар на САЩ Джон Кери го повдигна на срещата си с руския президент Владимир Путин във вторник, а председателят на Комитета на началник-щабовете генерал Джоузеф Денфорд го обсъди със своя руски колега, по данни на говорителя на Централното командване на ВВС на САЩ.

Към момента САЩ отстъпват пред руските опити да не се допускат американски пилотируеми самолети в небето над този регион и „се съгласяват с правилата на играта на руснаците”, заяви източник от американската администрация, пожелал да запази анонимност.

Докато дипломатическите преговори буксуват, руските военни продължават да укрепват позициите на Асад и да сдържат операциите на коалицията, смята бившият анализатор на Централното командване на ВС на САЩ Матю Маканис. „Руснаците се опитват да създадат зони, в които те да дават разрешение на САЩ за полети. Руснаците все повече определят каква ще е военната обстановка със своите действия”, казва той.

Маканис твърди, че е чувал как други западни дипломати са изразявали притеснения относно това, до колко САЩ могат да се съгласят на отстъпки пред руснаците и сирийците, за да се постигне примирие. „Безусловно, налице е определено притеснение относно това, колко далеч администрацията е готова да отиде, за да се приспособи към руската позиция за Асад”, смята той.

По думите на бившия посланик на Обама в Сирия Робърт Форд, руснаците може да имат и друг мотив за разширяване на военната операция в Северна Сирия – да окажат натиск върху Турция. „Успехът на всяко усилие на САЩ с цел Асад да бъде принуден да седне на масата за преговори ще зависи от натиска върху сирийския режим. Но в този критичен момент САЩ не просто отслабват натиска, но и отстъпват пред руския натиск. Това е изгодно не само за Асад и Русия, но за „Ислямска държава””, правят извод Рогин и Лейк.

blitz.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!