Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Защо не се сбъдват мечтите на Турция за миналото й величие

Турция

NI обясни защо не се сбъдват мечтите на Турция за миналото й величие

Анкара не иска да се прости със своите националистически стремежи и недостъпна мечта за величието на султаните

Турция мечтае за величието на Османската империя, обаче ред проблеми правят тази мечта неизпълнима, пише бившият посланик на ЕС в Турция Марк Пиерини в публикация в The National Interest.Външно изглежда, че Турция се намира в печеливша позиция - страната я управлява мощният и нямащ съперници президент Реджеп Тайип Ердоган, изборите показаха достатъчна степен на консолидация около Партията на справедливостта и развитието.

Същевременно страната се сблъсква с трудности на няколко фронта. Във вътрешната политика лидерството на Ердоган потъпква медиите, съдебната власт и кюрдското население. Във външната политика отношенията на Ердоган със Запада остават напрегнати, близкоизточната политика търпи провал и страната е въвлечена в силния, личностен и възможно продължителен конфликт к Русия, пише Пиерини.

Дипломатът напомня, че в близкоизточната политика от 2009 г. Турция се придържаше към концепцията „нула проблем със съседите си, но тази политика бе изоставена след революциите в Египет, Либия и Сирия, а страната изпадна в напрегнати отношения с Иран, Ирак и Израел.

Ситуацията се влоши след появяването на групировката „Ислямска държава”. Тогава кюрдите от Сирия и Ирак бяха превърнати в „буферна сила” в борбата против ИД, но възникна заплахата от създаване на независим Кюрдистан.

На този фон дойде изненадващата операция на Русия в Сирия и терористичните актове в Париж, които раздвижиха политическата активност на САЩ и Западна Европа. Върху Турция е оказван натиск с цел да стане активен участник в западната коалиция и да закрие достъпа на ДАЕШ до границите й.

Подобен завой на събитията поставиха Турция в тежко положение, защото приоритетната й цел беше поражението на Кюрдската работническа партия в Източна Турция и Северен Ирак, а не „Ислямска държава”. Липсваше само инцидентът със Су-24, но и той дойде с всичките си последствия и усложнения.

Привидно отношенията на Турция с Европа се подобряват, особено покрай решаване на проблема с бежанците. Обаче обещанията на ЕС по повод въвеждане на безвизов режим и влизането в ЕС политически са непопулярни в Европа. В замяна ЕС не притиска Турция за подобряване на ситуацията с върховенството на правата (контрола над медиите и съда) и отстъпва от европейските стандарти, но непрекъснато имитира активизиране на преговорите за членство.

Компромисната ситуация устройва и двете страни: Анкара предпочита видимостта на диалога пред категоричния отказ, в същото време Евросъюзът не иска да включи в състава си „ердогановата версия на Турция”, но предпочита да не го коментира гласно.

Турската външна политика все повече се разкъсва между амбициите и реалността, между нейните корени и сложните външно политически решения.

Във вътрешната политика Ердоган постоянно оспорва наследството на първия президент на страната Мустафа Кемал Ататюрк, който ориентира страната към Запада и я откъсна от ориентализма й.

По-рано Ердоган поддържаше идеята да върне миналото величие на Османската империя, обаче тази мечта се препъна в днешната ситуация с ИД, спорът с Русия и кюрдския проблем.

През 2016 г. вероятно Турция ще остане не лесен партньор на Запада, като лавира между НАТО заради сигурността и ЕС по икономически причини, между своите националистически стремежи и недостъпна мечта за величие, обобщава Марк Пиерини.

Превод и редакция: БЛИЦ 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!