Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Георги Марков: В устава на ДСБ има неписано правило: „Долу Борисов, да го няма ГЕРБ!“

Премиерът да се опита да направи кабинет на малцинство

Георги Марков


Павлина Живкова

Поведението на част от РБ е истерично. Бях прав когато казвах на Борисов да не прави коалиция с тези хора. Те никога няма да са му благодарни, че той ги качи на гърба си, казва бившият конституционен съдия пред Епицентър.бг

- Г-н Марков, добър министър ли беше Христо Иванов?
- Не мога да давам персонални оценки, нито желая да отправям каквито и да било квалификации по негов адрес. Той е човек, който бе нов за правните среди. Имаше амбиция да направи някаква реформа, която бе наречена реформата „Иванов“. Според него тя не се случи и той постъпи достойно като се оттегли. Не смятам, че трябва да се отдава голямо значение както на назначаването му, така и на неговата оставка. Съдебната реформа не се прави от един човек, а се прави от парламента.

- Имате ли обяснение защо президентът Росен Плевнелиев избра Христо Иванов за правосъден министър в служебното правителство и настоя да остане и в кабинета „Борисов“?
- Всичко е въпрос на вкус. Президентът трябва да отговори на този въпрос. Доколкото разбрах, той се гордее с това назначение. Нека бъде горд.

- Прогнозирайте какви ще са последствията от оставката на Христо Иванов.
- Трябва да върнем лентата година назад. На парламентарните избори ГЕРБ постигнаха девета поредна победа, безпрецедентна за нашата и за европейската история. ГЕРБ спечелиха повече от втората и третата партия взети заедно, но не успяха да имат такова мнозинство, че да управляват самостоятелно. Дилемата пред Борисов беше: отиване на нови избори или правене на исторически компромис – коалиция с хора, които искаха да го вкарват в затвора, които открито участваха в Костинбродската афера. Аферата имаше за цел да дискредитира лидерите Цветанов и Борисов и да няма ГЕРБ още тогава. Публично като симпатизант и консултант  на ГЕРБ в няколко интервюта казах, че по-добрият вариант за Борисов бе да отиде на предсрочни избори, защото от коалиция никой в България не е видял добро – справка г-н Сакскобургготски, който от 2 млн. гласове отиде на нула.

- Защо Борисов не ви послуша?
- Като човек, който има държавническо поведение г-н Борисов реши, че е по-добре да се опита да изпълни това, което пишеше в зала „Арена Армеец“ преди парламентарните  избори - „Стабилна България“. Той направи исторически компромис, включвайки в коалицията партия като ДСБ, която в своя устав има едно негласното правило: „Долу Борисов, да го няма ГЕРБ!“ Това е партия, която ненавижда Борисов, която в първия кабинет „Борисов“ гласуваше заедно с БСП вот на недоверие. Спомнете си какво говореше Иван Костов по време на Костинбродската афера (б.р. ДСБ настояваха главният прокурор да поиска от Конституционния съд да отложи провеждането на изборите до отпечатването на нови бюлетини.Това обяви лидерът на партията Иван Костов чрез официалния си профил във „Фейсбук")

- Защо говорите за Реформаторския блок като за единен политически субект, нали не сте забравил, че той е сбор партии, при които има съществени разминавания по ключови теми?
- Те имат много различия помежду си и всички имат тежест по около 1 % и затова се събраха, за да влязат в парламента. Въпреки конфликтите между тях, аз ги разглеждам като единен политически субект, защото те влязоха с една листа в НС. Борисов направи един великодушен акт. Преди местните избори в зала „Арена Армеец“ аз казах, че ГЕРБ е партия не на отмъщението, а партия на опрощението. Защото Борисов прости много от нещата, не само като приказки, но и като действия срещу ГЕРБ. Направи го в името на България и допусна в управлението хора, хоито и не бяха помисляли, че могат да станат министри. Това беше политическо решение на Борисов и на ГЕРБ.  Предупредих ги: „Прощавайте, но не забравяйте, че тези хора искат да ви няма“. Казах им и „прощавайте, но не прекалявайте, защото прекален светец и Богу не е драг“. Поведението на част от РБ, имам предвид ДСБ, е истерично. То доказва, че съм бил прав като казвах Борисов да не прави коалиция с тези хора. Защото „Стабилна България” - да, но не можеш да бъдеш със стабилно правителство, когато в парламента на малка България има 40 партии и ти си качил на гръб 20 и те не са ти благодарни, че си им дал възможност да се изявят.

- Ако реформаторите напуснат коалицията, както Радан Кънев се закани, какви са вариантите – предсрочни избори или нова коалиция?
- Преди местните избори пред 15 000 членове и симпатизанти на ГЕРБ в зала „Арена Армеец“ Борисов каза, че той за нищо на света не би развалил тази коалиция, защото е поел ангажимент пред избирателите и пред Брюксел България да бъде стабилна.

- Какво се промени след местните избори?
- В европейската практика местните избори са критерий за отношението на избирателите към управляващите. Ще дам пример с Франция, където миналата година френските социалисти понесоха тежка загуба от партията на Саркози и това доведе до мигновена оставка на правителството и до избор на нова правителство. Сега резултатите на госпожа Марин Льо Пен показва, че съотношението на силите не е в полза на управляващите. В България  Борисов постигна съкрушителна победа на местните избори, оставяйки БСП за пръв път в нейната история без кмет на голям град и пускайки аванта в Плевен и още един-два града на реформаторите, за да не са капо. Иначе щеше да му е много трудно на Борисов да обяснява защо едни хора, дето кмет не могат да имат, трябва да имат министри.

- В местните избори реформаторите увеличиха резулвтатите си. Възможно ли е при предрочен вот да запазят тази възходяща тенденция?
-  Вотът на българските избиратели показа еднозначно, че в момента ГЕРБ нямат алтернатива в управлението на България и ако ще им се правят такива истерични номера, каквито в момента се правят е по-добре да има предсрочни парламентарни избори. Тога ще видим т.нар. реформатори, ако въобще могат да се яват с една листа, защото според мен те ще се разпаднат, какви проценти ще вземат. Защото не могат безкрайно да се правят компромиси и непрекъснато да има обструкции. Видяхте как при приемането на промените в Конституцията Борисов ходи от група на група. Тези промени, колкото и малко да са те са изключителна заслуга на Борисов. Не знам как премиерът Борисов ще иска да бъде в едно мнозинство с партия, чийто лидер пред цяла България каза, че тълкувателните решения на Конституционния съд не трябва да се изпълняват, защото те пазели статуквото.  Според проф. Живко Сталев тълкувателните решения са вторични конституционни норми и са задължителни за всички. Как е възможно Борисов да остане в коалиция с човек, който в парламента говори, че трябва да се освободим от робството на тълкувателните решения на Конституционния съд?

- Кого имате предвид?
- Радан Кънев, който е юрист. Как българският парламент ще се освобождава от тълкувателните решения на Конституционния съд? Това означава да свалим короната от главата на лъва и българският герб да остане с гологлав лъв, като този в зоологическата градина. Защото чрез тълкуване на конституцията КС разреши да има корона на лъва. БСП считаха, че това е монархическа промяна. Да не се изпълняват тълкувателните решения на КС означава, че г-н Плевнелиев трябва да извика посланиците от НАТО и да им каже: Ваши Превъвъзходителства, повече няма да летите над България. Защото решение 6 от 1999 г., по което аз бях докладчик и с него пуснахме натовските самолети да прелетят, за да бомбардират Сърбия, беше задължително. Премахването на тълкувателните решения означава и догодина да няма президентски избори, а царят направо да става държавен глава. Спомнете си, че с тълкувателно решение  той бе лишен от участие в президентски избори. Нека Радан Кънев да каже защо иска отказ от правовата държава...

- Може ли Борисов да управлява с малцинство?
- Борисов вече десет пъти печели изборите и може да си направи правителство само на ГЕРБ. Той може да каже на парламента: „Аз предлагам правителство само на ГЕРБ. Който иска да го подкрепя, коййто не иска да не го подкрепя. Като не го подкрепяте, заповядайнте на избори!” Бойко не бива да суе съобразява оттук нататък с никого. Сигурно е едно обаче – че ДСБ отиде там, където и е мястото – при БСП. Ще повторя, че ДСБ в първия мандат на борисов гласува с БСП за свалянето на правителството. Моето пожелание е ГЕРБ да се опита да си направи самостоятелно правителство. За да няма „кой с кого управлява”.

- Радан Кънев намекна, че може и да се кандидатира за президент. Как оценявате шансовете му в подобна надпревара?
- Поздравявам го, ако наистина е решил да го направи. Колкото повече кандидати за президент има, толкова по-интересна ще е предизборната борба. Нека се чуй гласът народен! Бих поздравил Кънев ако прояви куража да се кандидатира за президент. Вярно, партията е малка, но пък избирателите може да го харесат.

epicenter.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!