Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Павлова: Винетката ще поскъпва поетапно

Оттук нататък цената на винетките ще се увеличава поетапно, заяви министърът на регионалното развитие при представяне на новите по-скъпи винетки за 2016 г. 2 млн. винетки влизат в дистрибуторската мрежа от утре, съобщи шефът на Пътната агенция инж. Лазар Лазаров при представяне на новите винетни стикери за 2016 г.

Те са с ярък дизайн за по-лесно разпознаване от контролиращите органи, а на нея са изобразени архитектурни и исторически паметници като Шипка и Рилският манастир.

Новите винетки са по-скъпи, като цената им беше увеличена за първи път от 8 години насам. Годишната винетка за леките автомобили става 97 лв. Сега цената на стикера е 67 лева. Седмичната винетка ще струва 15 лв., при 10 лв. сега. Месечната винетка поскъпва от 25 на 30 лева. Поскъпването предизвика вълна от протести в страната.

"Увеличаването на цената на винетката се обуславя от средствата, които са необходими за възстановяването на пътната мрежа", посочи шефът на Пътната агенция.

Той припомни, че неслучайно през 2004 г., когато са били въведени предложението е било да нарастват с 10 лв. на година. Тогавашното ръководство е приело 5 лв. нарастване, въпреки това тази такса не е приета и тогава 8 години винетките стоят с тази цена, което генерира недофинансиране на пътния сектор, каза Лазар Лазаров.

Министър Лиляна Павлова също отчете като грешка това, че цената на винетките не е била актуализирана по малко през годините и сега се наложило по-голямо увеличение.

Правителството взе решение да не увеличи цените на винетките до реалната цена, която за леки автомобили е 150 лв. Искаме хубави пътища, значи трябва да ги финансираме с парите от тези, които ги ползват, коментира Павлова.

Тя подчерта, че оттук нататък трябва да се спазва принципът на поетапното увеличаване на цената на винетките.

Павлова изрази мнение, че занапред трябва да се спазва принципът на поетапното актуализиране на цената на винетките, което е по-лесно поносимо за хората.

"Искаме това да го съчетаем и с въвеждането на тол системата за тежкотоварния трафик и тогава да се преизчисли дали е необходимо и как е необходимо, защото искаме да въведем по-справедлив подход, като идеята е повече да плащат тежкотоварните превозни средства", коментира министър Павлов.

Павлова припомни, че утвърденият бюджет на АПИ е 220 млн. лв. за разходи за поддържане на пътища и увери, че всички средства от винетки ще отидат в АПИ за поддържане на пътищата.

Поддържането на пътищата е изцяло ангажимент на правителството, който се осигурява чрез винетните стикери, припомни тя.

"Колкото повече приходи от винетки събираме, толкова повече средства ще може да се влагат в подобряването на пътищата, които са в лошо състояние, а това са третокласните пътища, които са над 12 000 км", заяви министърът.

Тя добави, че приоритетни проекти през 2016 г. са довършването на Западна дъга на Околовръстното, изграждането на АМ „Хемус”, поетапно изграждане на участъка София-Калотина, участъци от направлението София-Видин.

Нови защити на винетките

Винетките имат и няколко нови защити, за да може да се пресекат фалшификациите, съобщи шефът на Пътната агенция. Нов елемент на защита е вградена цифра 6, която променя местонахождението си по стикера от различните места,от които се гледа винетката.

Друга защита е въведена по отношение на серийните номера - те ще бъдат два. Единият сериен номер ще е върху самата винетка, а другият, които остава върху отрязъка ще се генерира случайно. Случайно генерираният код ще се пази в базата данни и ако бъде засечена винетка, която не отговаря на този произволен код, това ще значи, че тя е фалшифицирана.

dnes.dir.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!