Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Бивш шеф на Пентагона: САЩ също носят вина за лошите отношения с Русия

Автор: Ребека Кил, thehill.com

Съединените щати са също толкова виновни за състоянието на отношенията си с Русия, колкото и Кремъл, заяви миналия четвъртък бивш министър на отбраната от кабинета на Бил Клинтън. „Вината е колкото наша, толкова и на руснаците, поне в началото – каза Уилям Пери, който е служил като министър на отбраната от 1994 до 1997 година. – И това започна, когато бях министър.”

Пери, който разговаря с репортери на кръгла маса, организирана от Групата на пишещите по въпросите на отбраната, се оплака от липсата на военна комуникация между двете държави и се усъмни, че САЩ ще могат да работят заедно с Русия в Сирия. Пери твърди, че макар с анексирането на Крим и подкрепата за украинските бунтовници руският президент Владимир Путин да е предизвикал последния разрив в отношенията, през последните двадесет години САЩ са извършили доста, с което са накарали Русия да се чувства обидена.

„Днешните проблеми по мое мнение са най-вече... действията на руснаците – каза той. – Нахлуването в Украйна, заплашването на прибалтийските държави, внушаването на страх от използване на ядрени оръжия – всички тези факти според мен могат да бъдат определени като грешки от руска страна, допринесли за допълнителното утежняване на и без това влошаващите се отношения. Но ако погледнем извършеното през последните двадесет години и пресметнем резултата, американските грешки са поне толкова, колкото и руските.”

Конкретно Пери твърди, че разширяването на НАТО и решението за изпращане на водените от САЩ натовски сили в Босна през 1996 година дават начало на влошаването на отношенията между Америка и Русия.

Преди това, каза той, отношенията се развивали много добре, дори имало четири съвместни военни учения между Русия и Алианса.

„Бяхме на път да изковем една наистина позитивна и стабилна връзка между нашите войски, а след това през 1996 година обявихме, че ще разширим НАТО, нещо, срещу което не съм бил против по принцип, но беше твърде рано. – казва той. – Това беше първата крачка надолу по хлъзгавия склон.”

И все пак в Босна Щатите и Русия се договориха да работят под едно и също командване, като по този начин успяха да избегнат потенциални катастрофални инциденти, отбеляза Пери.

Той обаче се съмнява, че това може да се случи и днес – в Сирия.

„Днес е невъзможно да си представим да вземем такова решение, каквото взехме тогава, през 1996–1997 година” – казва той.

Въпреки проблемите между двете страни Пери твърди, че прекратяването на военната комуникация с Русия от страна на Съединените щати след кризата в Украйна е глупаво.

„Когато между две държави настъпи политически разрив, първото, което се прекратява, е военната комуникация между тях. Така беше в продължение на десетилетия, така е и в днешни дни, и то не само относно Русия, а и относно Китай и останалите – казва той. – Това е политически проблем. А ние прекъсваме военните връзки. Глупаво е, но това е, което правим винаги. Живеем във времена, в които имаме нужда най-вече от възобновяване на военната комуникация.”

Превод от английски: Филип Каменов

glasove.com 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!