Следвайте "Буднаера" в Телеграм

България и Гърция искат ясни правила за мигрантите

България и Гърция настояват за ясни правила за решаване на проблема с миграцията, които да се спазват както от държавите в региона, така и от страните в ЕС. Напрежението, което ние видяхме наскоро между някои от държавите на Балканите, се появиха от това, че не се спазват правилата, заяви президентът Росен Плевнелиев след среща с Прокопис Павлопулос, предаде БНР.

Гръцкият президент Прокопис Павлопулос е на официално посещение в България.

Ясно е дефинирано в Европейския съюз, какъв е регламентът от Дъблин, какви са правилата на Шенген. И си даваме сметка, че когато прехвърляме мигрантите през полуотворени или затворени граници, а си прехвърляме отговорността от една държава на друга, това е само рецепта за катастрофа, за проблем, коментира държавният глава.

Когато сме заедно, имаме общ подход към общия проблем, тогава сме силни и можем да решим всеки проблем, добави той.

Според Плевнелиев, във всяка европейска държава трябва да има гореща точка за прием на бежанци. Българският президент смята, че прословутите "хот спотс" не трябва да бъдат в една европейска държава, защото навсякъде влизат мигранти.

Когато говорим за стотици хиляди, дори милиони бягащи от война и конфликти, не е възможно и не бива да оставим една или друга държава сама, подчерта Плевнелиев.

Европейската комисия обяви, че "горещи точки" са места по външните граници на ЕС или регион под изключителен мигрантски натиск, който е поискал помощ от Общността.

"Горещите точки" за момента са 11 - шест в Южна Италия и пет по гръцките острови край границата с Турция.

Европейска програма за Гърция

Зам.-председателят на ЕК Кристалина Георгиева подписа в Атина документ за осигуряване на 80 млн. евро по програма за 20 000 бежанци.

Реализирането на програмата е решение на срещата на върха на страните от Западните Балкани от 25 октомври. Програмата стартира с финансиране на наеми за жилища на 20 хиляди бежанци в Гърция.

Георгиева разговаря лично с бежанци, които са временно настанени в центъра в Елеона, предаде БНР.

Тя се запозна с условията на живот и се интересуваше от възможностите за медицинска помощ. От своя страна бежанците благодариха за помощта на Европейската комисия, но представиха и проблемите, които срещат.

Документът за отпускане на средствата Кристалина Георгиева подписа с представителството на Върховния комисариат на ООН в Атина, от където ще се контролира и разпределя сумата за подслоняване на 20 хиляди бежанци.

Днес в Атина пристигнаха от гръцките острови над 1500 мигранти. Продължават протестите на кметовете, в чиито райони се намират центровете за временно настаняване на икономическите мигранти, които нямат бежански статут. Кметовете днес имат извънредна среща с министъра по миграцията, като обвиняват правителството в липса на стратегия и цялостен план.

Същевременно гръцкото правителство е отправило искане за установяване на сили за бързо реагиране на егейските острови. Гърция е поискала да бъдат укрепени границите ѝ по островите с 1600 полицаи на „Фронтекс”.

Освен това Гърция е поискала от Турция, Пакистан и Мароко, да спазват споразуменията за реадмисия на емигранти и продължава да настоява за обратното връщане на емигрантите, но не с разходи на гръцкото правителства, а на Европейския съюз.

По-рано днес стана ясно, че канцлерът Ангела Меркел иска "драстично да намали" броя на пристигащите в Германия бежанци.

dnes.dir.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!