Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Парите на петролните арабски емирства свършват, въвеждат ДДС, въпреки че се боят от революция

За първи път ще се облагат купуваните от обикновените граждани стоки, но засега без здравеопазването, образованието и социалните сфери

Сауд

Ниските цени на петрола са проблем не само за компаниите, които търгуват с него, но и за петролните шейхове от Персийския залив. Парите им явно привършват, затова емирствата в района търсят начини да напълнят хазната си, става ясно от репортаж на „Ал Джазира” от заседанието на Комитета по финансово и икономическо сътрудничество на страните от Залива. В организацията влизат Саудитска Арабия, Кувейт, Бахрейн, ОАЕ, Оман и Катар. След заседанието бе обявено официално, че ще бъде въведен ДДС върху стоките, които се продават в тези държави. Така за първи път финансови мерки ще засегнат и обикновените граждани на емирствата, които не са свикнали да плащат на държавите си никакви данъци.

Причината за драстичните на емирствата мерки е ясна- паричните затруднения на петролните монархии, които са основните износителки на петрол на световните пазари заради ниските цени на суровината в последните месеци.

Заради това те не могат да финансират огромните си социални програми, строителството, а Саудитска Арабия- и военното си нахлуване в съседен Йемен. Новата мярка - въвеждането на ДДС е изключително внимателна и разтеглена във времето, защото при предварителните обсъждания дори е имало мнения, че крутите мерки може да доведат до революционен взрив от недоволство. На първо време, данъкът ще е 5%, ще се въвежда поетапно в продължение на три години и няма да важи за здравеопазването, образованието и социалните дейности.

За въвеждането на такъв данък отдавна настоява и МВФ, но новината не се посреща с ентусиазъм от гражданите на емирствата. Нещо повече, говори се, че са обсъждани и варианти за въвеждане на данък върху доходите, но това си остава само в сферата на предположенията. /БЛИЦ 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!