Росен Плевнелиев: Не ми се прави трето служебно правителство

Плевнелиев

/КРОСС/ Президентът Росен Плевнелиев обобщи 2015 година в думата тревога.

За него тревогата идва както от бежанската криза, така и от това дали реформите у нас ще се случат така, че ще получим ефект, усетен от народа.

Тревогата идва и от последните политически трусове, призна държавния глава в „Годината" на Дарик.

Не ми се прави трето служебно правителство. Затова се надявам тази, макар и крехка, стабилност да продължи, заяви Росен Плевнелиев.

По отношение на реформата в съдебната система президентът коментира, че е възможно да се възползва от правото си да инициира промяна на Конституцията на един по-следващ  етап, засега той ще изчака и третото гласуване в Народното събрание. Плевнелиев подчерта, че ще  следи дали в промените ще бъде категорично декларирано да се гласува явно.

Държавният глава е изненадан как 180 народни представители, които сложиха подписа си и нерекоха този документ „исторически компромис" се отметнаха от думата си.

Росен Плевнелиев е категорично против идеята за Велико народно събрание.

ВНС като институция е остаряло и би трябвало да остане в историята. Съвременните общества би следвало да могат да вземат своите решения при мнозинство в парламента, смята той.

По принцип институцията Велико народно събрание е ненужна. Това е проблем, който трябва да бъде решен в българската конституция. ВНС е възможност, но и много сериозен риск. Там 400 народни представители могат да разсъждават по нещо години наред и накрая нищо да не направят.

Няма институция Велико народно събрание в никоя една от другите демократични държави, от които се вдъхновяваме, коментира президентът.

За Росен Плевнелиев историческото събитие на годината е референдумът.

Плевнелиев се надява още в началото на новата година два изключително важни въпроса да намерят своето решение: Първият е дали депутатите ще потвърдят вота на народа от референдума; вторият - явното гласуване в двете колегии.

Електронното гласуване в много по-голяма степен ще защити честността на вота. Това е просто една допълнителна опция. Хората ще продължат да гласуват и по начина, по който досега са го правили, коментира още Плевнелиев.

Бежанската криза в Европа

Знай-големият шок и заплаха е, че поколението което събори Берлинската стена, сега изгражда нови стени.

Така президентът коментира затварянето на граници за имигрантите.

Европа трябва да удари ръка по масата и да каже"Стига вече!" - допълни той.

Главнокомандващият българската армия бе категоричен, че България е част от международната антитерористична коалиция и трябва да се гордее с това. Той уточни, че решението за това не е на това правителство, а на правителството на Пламен Орешарски, но, по думите му, това е едно добро решение: „Защото ние видяхме отвратителното лице на тероризма на собствена територия", допълни той.  

Росен Плевнелиев бе категоричен, че всяка една от държавите може да допринесе и за това не е необходимо да изплаща самолети и войници. България, например, участва с доставки на оръжие за кюрдите. Това е най-ефективната антиислямска структура, обясни Плевнелиев.  

Президентът каза още, че е убеден, че Русия може да изиграе своята важна роля за разрешаване на конфликта в Сирия.

На въпрос защо тогава руските самолети да не прелитат над България той отговори, че, от една страна, има решения на ЕС, които ние трябва да спазваме, от друга страна - „самолетите, които пожелаха в последния момент и за които нямаше яснота за съдържанието им, нямаше как да бъдат пуснати".

Реформите в сектор „Сигурност"

Президентът заяви, че подкрепя реформите и дори посочи, че е постигнат успех, но той допълни, че реформите в МВР трябва да продължат.

За това как българите могат да бъдат обединени  Росен Плевнелиев даде пример успеха на българския национален отбор по волейбол. 

По повод кандидатурата на България за ООН Росен Плевнелиев каза: Ние се гордеем с успеха на г-жа Бокова, както се гордеем с успехите на Йорданка Фандъкова и Кристалина Георгиева.

Оставям на правителството да вземе своето отговорно решение. Но не очаквайте от мен да нарушавам добрите принципи на разделение на властите.

На въпрос „Искате ли да останете президент на България и след 2016 година?" Росен Плевнелиев отговори: Рано е да го оповестя публично.

Каквото и да правя - не очаквайте да правя политически партии, да съм в парламента или да се връщам в бизнеса. Оставам посветен на България. Оставам президент на България. Бил ли си президент, оставаш президент за цял живот.  

За държавния глава думата на 2016 е надежда. Надежда, че Европа остава силна, интегрирана и посветена на мира и човешкото развитие, надежда, че политиците в България ще чуват повече народа си като кажат да на референдума и да на явното гласуване, надежда за по-ясно изразена стабилност, надежда, че българските граждани ще видят надеждата, че вървим напред. 

cross.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!