Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Байдън призова Москва да върне Крим на Украйна

Американският вицепрезидент Джо Байдън призова Русия да спазва споразуменията за прекратяване на огъня в Източна Украйна и да върне полуостров Крим на Киев. Споразуменията бяха подписани през февруари в Минск с посредничеството на Франция и Германия. "Тези споразумения няма да имат успех, ако Русия не изпълни ангажиментите си", каза Байдън по време на обща пресконференция с президента на Украйна Петро Порошенко, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Минските договорености предвиждат Украйна да възстанови контрола си по границата с Русия. Сега 20 процента от тази граница (дълга 400 километра) са в ръцете на проруските сепаратисти.

Минските договорености предвиждат също изтеглянето на военните сили и на чуждестранните наемници от Източна Украйна. Киев и Западът обвиняват Русия, че оказва военна подкрепа на проруските сепаратисти в Източна Украйна и че продължава да изпраща там военни.

Москва отрича всякаква военна намеса в конфликта, отнел живота на над 8000 души от април 2014 г. досега, и твърди, че само руски доброволци се сражават на страната на сепаратистите.

Войната избухна месец след като Русия анексира Крим. "Москва трябва да прекрати окупацията на суверенната територия на Украйна. Крим все още е суверенна територия на Украйна", каза днес Байдън в Киев.

"Инвазията на Крим от страна на Русия няма да бъде приета никога нито от САЩ, нито от международната общност", добави той.

ЕС и Украйна ще въведат зоната за свободна търговия

Европейският съюз и Украйна обявиха, че ще въведат зоната за свободна търговия в началото на идния месец, както е планирано, въпреки заплахите на Русия да наложи ответни търговски мерки, предаде Асошиейтед прес.

"Това споразумение ще влезе в сила на 1 януари и това е в интерес и на ЕС, и на Украйна", заяви днес украинският премиер Арсений Яценюк.

Русия настоява за редица промени, за да успокои опасенията, че споразумението може да попречи на руско-украинската търговия. Според ЕС обаче споразумението ще подобри търговските връзки.

Зоната за свободна търговия е част от споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, което разпали политическата криза в страната през ноември 2013 година. Тогава бившият президент Виктор Янукович го отхвърли, провокирайки месеци на протести, които в крайна сметка доведоха до свалянето му от власт.

dnes.dir.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!