Следвайте "Буднаера" в Телеграм

За какво Дейвид Камерън посети България? Истината може и да ни ви хареса

Borisov Kameron 4 dek 2015
Къде са всички неолиберали, Кристалина и Плевнелиев, за да коментират Дейвид Камерън и българската ограда?

Не и за това, за което си мисли бившият председател на НС, Александър Йорданов: „Визитата на премиера на Великобритания Дейвид Камерън в София, която изпълни важна задача: посочи за пореден път в коя зона на сигурност, доверие и приятелство се намира България. И напомни, че българските политици не трябва в тези сложни времена да губят ориентация и да се опитват да седят на два стола. Затова не само Камерън, но и всеки български гражданин очаква България да си тежи на мястото, да бъде сигурен страж на източния фланг на Европа и НАТО”.

За сведение на  Ал. Йорданов уточняваме, че България „като страж на НАТО” и отношението на българските власти към Русия, не са приоритетна тема за Камерън днес.

 Британският премиер търси подкрепа за реформи в ЕС, преди референдума през 2017 г., на който британците ще решат дали да останат в Евросъюза. 

Визитата на Камерън в София е  в рамките на европейските му турне, за което британските медии съобщиха още в началото на лятото.

Предложенията на Камерън за реформи в Евросъюза, като условие за предоговаряне на членството на Великобритания, обхващат темите за икономическото управление, конкурентоспособността, суверенитета и имиграцията.

В специален манифест  той заяви, че Европа трябва да работи с Великобритания за намаляване на „много високото“ ниво на имиграция в ЕС, като добави, че болниците, училищата и социалните услуги на Великобритания, са подложени на огромен натиск от нарастващия брой пристигащи безработни от континента.

Четирите цели на Дейвид Камерън

Първа цел: Защита на единния пазар на Великобритания и другите пазари извън Еврозоната.

Великобритания не е член на еврозоната и не желае да влиза в нея, но на острова съществуват опасения, че 19-те страни, които използват еврото, ще използват своето мнозинство в 28-членния ЕС, за  да променят правилата в ущърб на страните извън еврозоната. Камерън иска нови „свързващи принципи“, които да гарантират справедлива равнопоставеност  между страните от еврозоната и извън нея.

 Втора цел:  Намаляване бюрокрацията в ЕС и осигуряване на равномерно разпределение на тежестите върху бизнеса.

Трета цел: Да освободи Великобритания от  задължението за „все по-тесен Европейски съюз“ и укрепване ролята на националните парламенти.

С Договора от Рим през 1957 г. се създава  ЕИО и се преминава  към създаване на общ пазар и постепенно сближаване на стопанската политика на държавите-членки, изграждането на мощна ядрена промишленост и насърчаването на процеса за мирно използване на атомната енергия (Евратом).

Великобритания се оттегля  от разговорите, защото не вижда шансове да наложи своите виждания за създаване на свободна търговска зона.

Днес Камерън иска националните парламенти да имат право на глас и вето, чрез така наречения „червен картон”  при вземане на решения от Европейския парламент,  засягащи политиките в съюза.

Предложението му се основава на съществуващия регламент – политическият елит на съюза разполага с парите на европейските данъкоплатци, налага им почти силово правила, които се разминават с основните принципи на демократичните общества и организации.

Четвърта цел: Ограничаване правото на свободно движение на работната ръка, контрол на  миграцията.

Камерън се стреми към специално споразумение с ЕС, относно статута на пребиваващите гастарбайтери на острова.

Лондон предлага чужденците да получават детски надбавки, да могат да теглят кредити и  общински жилища, само ако са работили четири години на територията на Обединеното кралство.  Според властите на острова, лесният достъп до социални придобивки е  основният привличащ фактор за притока на хора от страните от ЕС, от което Великобритания реализира повече загуби, отколкото ползи

От 1 март 2014 г.  Обединеното кралство промени условията за получаване на социални помощи. Съгласно новите правила, чужденците не могат да получават социални помощи, докато не се докаже, че за първите три месеца от престоя си във Великобритания, са спечелили по 150 паунда всяка седмица.

В допълнение, правителството постави под въпрос целесъобразността от предоставяне на помощи на тези, чиито познания по английски език са толкова слаби, че шансовете им за намиране на работа  са близо до нулата.

„Ако хората идват във Великобритания, за да просят или да спят на улицата – те ще бъдат незабавно изгонени от страната, със забрана да се връщат обратно през следващите 12 месеца”, закани се британският премиер.  Година по-рано Камерън каза, че мигрантите трябва да се движат от  желанието да допринесат за развитието на Великобритания, отколкото да се присъединят към системата й  за социални помощи.

Според официалната статистика на  Service,  в Обединеното кралство  броят на емигрантите вече достига 8 милиона души, като значителна част от тях се издържат единствено със социални помощи, което неминуемо ще доведе до орязване на социалните пакети за самите британци.

През 2014 г. Меркел показа на Камерън, че е по-склонна да приеме излизането на Великобритания от съюза, отколкото да приеме предложението на Лондон за ограничаването на свободното движение на работната ръка в рамките на съюза.

Председателят на ЕК  Жан- Клод Юнкер също изказа мнение, че до 2019 година не може да се говори за радикални реформи в Евросъюза. В същото време британски и американски анализатори предупреждават, че ако ЕС не се реформира възможно най-бързо,  няма да може да избегне икономическия колапс. Ако Великобритания напусне ЕС, следващите държави, които ще излязат, ще бъдат Франция и Италия, прогнозират американски анализатори. 

Между редовете.сом 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!