Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Германия влиза във военната операция в Сирия

меркел

Долната камара на германския парламент одобри правителствения план за присъединяване на Германия към военната операция срещу "Ислямска държава" в Сирия. От 598 депутати, които участваха в гласуването, 445 подкрепиха предложението, 146 бяха против, а седмина се въздържаха, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес, цитирани от БТА.

Планът предвижда Германия да помага в борбата с "Ислямска държава", като изпрати шест разузнавателни изтребителя "Торнадо", фрегата, самолет за презареждане и до 1200 военнослужещи от Бундесвера, но без да участва активно в бойни действия.

Мисията не включва нанасяне на въздушни удари.

Очаква се два от изтребителите и самолетът за презареждане да бъдат изпратени следващата седмица във военновъздушната база "Инджирлик" в Турция. Те обаче няма напълно да се включат в действие по-рано от следващия месец.

Външният министър Франк-Валтер Щайнмайер предупреди, че най-вероятно ще се наложи германската мисия да бъде удължена след изтичането на 12-те месеца.

Фрегатата, която трябва да помага за защитата на френския самолетоносач "Шарл де Гол" в Източното Средиземноморие, също ще бъде изпратена в скоро време.

Планът за участие на германски въоръжени сили в Сирия бе одобрен от кабинета на канцлера Ангела Меркел преди дни. Тя обеща помощ на Франция след терористичните нападения в Париж.

Дойче веле писа преди дни, че това е една от най-трудните чуждестранни мисии в историята на Бундесвера.

Германската операция

Задачи: Разузнаване (със самолети "Торнадо" и сателити), зареждане на бойни самолети на чужди държави във въздуха (със специални самолети-цистерни), защита на един френски самолетоносач (с помощта на фрегата), както и изпращане на кадри за щабовете на главните квартири.

Военнослужещи: Предвидената горна граница е 1200. Не е ясно обаче доколко този брой ще бъде изчерпан.

Място на операцията: Регионите, в които действа ИД на територията на Сирия и Ирак, както и в източната част на Средиземно море, в Червено море, Персийския залив и прилежащите акватории.

Времетраене: Мисията на първо време ще е ограничена до 31 декември 2016. Ако правителството иска да удължи операцията, ще трябва да търси одобрението на Бундестага.

Разходи: През първата година от мисията правителството предвижда 134 милиона евро. Сумата е значително по-ниска от тази, която беше предвидена за най-опасната фаза в мисията на Бундесвера в Афганистан. За нея бяха определени над 1 милиард евро.

Правна основа: За такава служат записаното в Хартата на ООН право на колективна самоотбрана, резолюции на Съвета за сигурност на ООН, в които се апелира за действия срещу ИД, и - не на последно място - скорошната молба на френското правителство за подкрепа въз основа на Договора на ЕС.

В предложението на правителството, одобрено днес от парламента, се посочва също така правото на европейските държави да окажат подкрепа на партньора си Франция, обещана му по силата на член 42, параграф 7-ми от Договора на ЕС. Този член гласи, че държавите от ЕС са длъжни да си оказват помощ и подкрепа в случай на въоръжено нападение.

dnes.dir.bg

 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!