Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Историк обясни защо Путин е прав, когато обвинява Ердоган в двуличие

Има много бърз начин за унищожаването на "Ислямска държава", но Анкара пречи това да се случи

Ердоган

Само на пръв поглед може да ви се струва, че президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган участва в борбата срещу „Ислямска държава”, пише в британския в. „Дейли Мейл” историкът Майкъл Берли. Всъщност турската авиация нанася удари предимно по позициите на „единствената армия, която представлява реална заплаха за ИД и е спечелила безброй сражения” – армията на сирийските кюрди. В действителност, пише Берли, ИД би могла да бъде унищожена доста бързи, ако кюрдите действаха свободно, без да бъдат атакувани от турските ВВС. „Докато Турция е членка на НАТО и коалицията, която се бори с джихадистите, Ердоган, май че, прави всичко по силите си, за да отслаби силите, които действително се сражават с ИД”, се подчертава в статията.

Берли отбелязва, че Ердоган смята кюрдите за много по-голяма заплаха а Турция, отколкото ИД, заради стремежа им да създадат собствена държава. В Турция кюрдите съставляват около една пета от населението.

Освен това Ердоган „не понася” президента на Сирия Башар Асад, чиито позиции се укрепват, ако тези на ИД отслабват. Затова Ердоган си затваря очите за това, че ИД постепенно се внедрява в турските градове, през които прехвърля чуждестранни екстремисти е Сирия. „Не забелязваше и това, че турските контрабандисти купуват от ИД петрол”, пише Берли.

Историкът отбелязва също „тревожният аспект на консолидацията на властта от Ердоган”: трансформирането на Турция от светска държава в ислямско общество. Заемайки поста кмет на Истанбул през 1997 година, Ердоган бе осъден на лишаване от свобода за връзки с радикалисти, а през 2012 година на поста премиер той „си отмъщаваше”, изпращайки в затвора 324 офицери. Финансирането на армията, която би попречила на ръста на ислямисткото влияние, бе намалено с 30%.

Тревога, по думите на Берли, предизвиква и това, че все повече млади турци, включително и от партията на Ердоган, симпатизират на ИД.

Като цяло около 7% от турците не смятат ИД за терористи, а над 15% са убедени, че ИД не е заплаха за Турция. „Затова Владимир Путин, поне, е частично прав, обвинявайки го в двуличие във връзка с борбата срещу ИД. Ердоган, може и желае да влезе в ЕС, но той ще бъде приятел на Запада само до тогава, докато това го устройва”, подчертава авторът на статията.

blitz.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!