Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Дойче веле: Защо Турция свали руския бомбардировач?

Бойци на Ислямска държава в тренировъчен лагер в Турция
Бойци на Ислямска държава в тренировъчен лагер в Турция

Има опасност от “балтизация” на южния фланг на НАТО

“ДОЙЧЕ ВЕЛЕ”

Джан Касапоглу е експерт в Центъра за изследвания на икономиката и международната политика EDAM в Истанбул. Той е и нещатен сътрудник на Колежа по отбраната на НАТО в Рим. Интервюто е за “Дойче веле”, публикуваме го със съкращения.

- Какви са вашите информации за сваления самолет?

- Турция даде ясно да се разбере, че когато бъде нарушено въздушното ѝ пространство, няма да прилага различни критерии в зависимост от националността на самолета нарушител. Преди около месец Турция вече свали руски безпилотен самолет. Това е ясно предупреждение към Русия да не нарушава турското въздушно пространство. Турция показва, че следва твърди правила и няма да позволи нито на сирийците, нито на руснаците да поставят под въпрос тези правила.

- Защо самолетът е летял над граничната зона?

- “Сухой-24” са тактически бомбардировачи, които се използват главно за масивни бомбардировки срещу наземни цели. Сваленият самолет е бомбардирал тюркменски сили, тоест етнически турци, които участват в бойните действия в Сирия със силна подкрепа от Турция. Става дума за около 5000 до 9000 турскоезични бойци, които са обект на интензивни атаки от силите на Асад, подкрепяни от дълго време от руснаците и иранците. Този самолет е имал за цел да бомбардира тюркменски сили, а това е доста критично. Защото има опасност от “балтизация” на южния фланг на НАТО и турското въздушно пространство.

- Какво означава това?

- Чрез постоянни нарушения на въздушното пространство по южния фланг на НАТО, който включва въздушното пространство на Турция, да се създаде ситуация, сходна с тази на Балтийския фланг на НАТО. Там руските нарушения на въздушното пространство вече са едва ли не всекидневие.

- Руснаците твърдят, че самолетът им е бил в сирийското въздушно пространство. Каква е вашата информация?

- Според турската процедура, когато самолет доближи на по-малко от 12 мили турското въздушно пространство, зенитната отбрана започва да го предупреждава. Когато дистанцията стане пет мили, Турция вдига своите изтребители F-16 и се подготвя за прехващане, като продължава с предупрежденията. И ако самолетът, идващ от Сирия, все пак навлезе в турското въздушно пространство, тогава вече го свалят. Като имам предвид и предишните руски нарушения, смятам, че бомбардировачът “Сухой-24” е нарушил турското въздушно пространство и затова е бил свален.

- Какви последствия ще има това за отношенията между Русия и Турция?

- Важно е да наблюдаваме дали руснаците ще се решат на ескалация, дали ще има нови нарушения на въздушното пространство. Ако това стане, ще се повиши напрежението не само между Русия и Турция, но също така и между НАТО и Русия. Турски високопоставени служители дадоха много ясно да се разбере, че в случая е било нарушено не само турското въздушно пространство, но и въздушното пространство на НАТО.

- Това е първият случай, в който страна от НАТО сваля руски военен самолет. Какво означава това за отношенията Русия-НАТО?

- Подобна ескалация наблюдаваме на Източния фланг на НАТО. Много е важно, защото се случва преди срещата на върха на НАТО във Варшава догодина. И ескалация се наблюдава вече не само в балтийските страни, но и по границата на една от военно най-мощните страни в НАТО. След първия подобен инцидент президентът Ердоган вече предупреди, че ще има последици, ако Русия продължава да действа по този начин. А Русия има много добри отношения с Турция, голям стокообмен, енергийно сътрудничество. Затова такива инциденти могат да променят правилата на играта.

- След терористичните атаки в Париж Русия настоява за широка коалиция срещу “Ислямска държава”. Как свалянето на самолета ще се отрази на подобни планове?

- Ако руснаците желаят да са част от коалицията срещу “Ислямска държава”, те ще трябва да променят целта на своите атаки в сирийската война. От самото начало руската операция е насочена не толкова срещу “Ислямска държава”, колкото срещу сирийската опозиция. И вместо да нарушават въздушното пространство на НАТО, руснаците да координират действията във въздуха с другите в коалицията.

- Може ли Турция да поиска подкрепа от НАТО?

- Най-вероятно. Според мен не става дума да се задейства чл. 5 от Северноатлантическия договор (нападението срещу една страна се смята за нападение срещу всички - б.р.), но член 4 случаи е приложим. Тоест спешни консултации, когато е възникнала сериозна опасност за сигурността и отбраната на НАТО.

24chasa.bg 

Боец от „Ислямска Държава“: Турция ни подкрепя много

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!