Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Васил Василев: Свалянето на руския самолет най-вероятно е турска провокация, извършена с одобрението на Пентагона

Васил Василев

Васил Василев, председател на Фондация „Братя Василеви“ в интервю за предаването „Добър ден, София“ на Радио „Фокус“.

Водещ: Водещата новина днес – страните от НАТО ще проведат извънредна среща по искане на Анкара, след като Турция свали руски самолет в близост до сирийската граница. Представител на алианса съобщи, че целта на събранието на Съвета на НАТО е Турция да информира съюзниците си за инцидента със свалянето на самолета.
Господин Василев, вашият коментар за сваления самолет – грешка или умишлено действие е това според вас, на базата на информацията, с която до момента разполагаме?
Васил Василев: Първото нещо е какъв ще е ефектът. Това нажежава силно международната обстановка. И затова е и извършено. И аз се опасявам, че обстановката може с часове да ни доближи до напрежението от Карибската криза. Защото все пак това е първото сваляне от страна на НАТО на руски военен самолет. Ако погледнем кой може да го е направил, вече в трактовката, която току-що вие казахте на „Франс прес“, че самолетът е свален в близост до сирийската граница, тоест в турска територия, но той очевидно е паднал в сирийска територия. Тоест по правилната трактовка е, че е свален в близост до турската граница. Но ако погледнем и анализираме нещата, най-вероятно изглежда това да е турска провокация, извършена с одобрението на Пентагона. Защото всички въвлечени в проекта „Ислямска държава“ – и Турция, САЩ, Саудитска Арабия са правили дългосрочни планове за ефекта от развитието на тази „Ислямска държава“. Руснаците сега объркаха тези планове. „Ислямска държава“ се разпада, нашествието на мигрантите в Европа среща вече сериозен отпор. Франция заедно с още няколко европейски страни гледа към Русия. Освен това една военна победа в Сирия на Асад, на Русия и на Иран, не може да не се отрази силно в целия Арабски полуостров, включително Саудитска Арабия. Затова е трябвало да се направи нещо, колкото и рисковано да е това – като това сваляне на самолета. Най-малкото, за да се сплашат западните съюзници, да се изиска от тях единодействие и единомислие в напрежението, както и да се вдъхне малко увереност на деморализираните джихадисти. Залогът обаче е толкова голям, че не е изключено и Русия да е предвидила подобен сценарий. Да погледнем какво стана напоследък. Тя показа военна мощ, което далеч надхвърля военният потенциал на противника. И какво друго освен демонстрация на сила беше използването на тези свръхточни, неуловими крилати ракети срещу някакви землянки в пустинята. Или да речем облитането около Норвегия, Англия, Франция, Италия и цяла Европа на руските стратегически бомбардировачи. Така че това са много важни елементи да може да се състави една относително правилна картина на обстановката, на напрежението, което ще последва и ние като държава разбира се трябва да се подготвим, за да си извлечем всички поуки и да предвидим по-нататъшното си движение в този процес.
Водещ: Очаквате ли днешният случай да бъде повод за преразглеждане и на руско-турските отношения? Задавам ви този въпрос в контекста на планираната визита на външния министър на Русия Сергей Лавров за 25 ноември в Турция?
Васил Василев: Аз мисля, че по-скоро е вероятно да се стигне до отмяна на това посещение. Едно повишаване на напрежението няма да бъде решено между Русия и Турция, а то ще бъде решено на някаква среща на високо равнище между Русия и САЩ, или Русия, Китай и САЩ.

Водещ: За нашата страна какви очаквания имате от гледна точка на близостта ни с тези горещи конфликтни точки?
Васил Василев: Ние трябва да се подготвим и с политически действия от страна на дипломацията, от страна на командването на Българската армия да се предвидят и да се мисли за това какви биха били възможните варианти, какво би било възможното развитие на тази обстановка. Тя се следи изключително внимателно, да се анализира всеки един момент, всичко това, което става. Защото ние сме в непосредствена близост до един вече театър на военните действия и до първото противоборство между руски и НАТО-ски военни сили. Така че много предпазливо, много внимателно, държавниците не бива да се поддават на личните си предпочитания и настроения в една или в друга посока, а трябва преди всичко да се изхожда от националните интереси на държавата. От възможното развитие на обстановката, особено негативно за нас, и нашата реакция на всяка една отстъпка в една и в друга посока.
Водещ: Народният представител от „Патриотичен фронт“ Красимир Каракачанов в коментара си за случая поставя въпроса на чия страна е Турция. Според вас има ли еднозначен отговор този въпрос и с какви други интереси той би могъл да бъде обвързан?
Васил Василев: Турция няма никакво съмнение, че тя подкрепя, поддържа „Ислямска държава“ и е била заинтересована от перспективите за нейните действия и нейната стратегия. И сега, когато тези планове се объркаха, Турция реагира. Турция има свои основания. Тя има интереси от навлизането си в богатите петролни полета както на Сирия, така и в Иракски Кюрдистан. От различни съображения могат да бъдат наречени зони за сигурност и така нататък. Турция има интерес Европа да бъде заплашена и изнудвана, за да може да й наложи своите условия. Дали във връзка с приемането в ЕС или по някаква друга линия. Турция в този момент играе разбира се много важна роля, но не бива да се смята, че Турция е двигателят на всичко това, което става. Този двигател не може да бъде никъде другаде освен във Вашингтон.
Водещ: Ако трябва да обобщим, господин Василев, ескалация на напрежението ли е прогнозата, която можем да направим?
Васил Василев: Да, разбира се, при всички случаи. Такова напрежение не се създава, за да утихне в момента, в който то избухне. То се създава, за да има развитие и от него да се чертаят по-нататъшните планове - както във военно, така и в стратегическо отношение.
Росица АНГЕЛОВА

focus-news.net 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!