Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Д-р Неделя Щонова: Преяждането е грях, който разболява


Неделя Щонова и дъщеря й Лили правят кори за домашен клин с ориз.

Мила Попова

“Мамо, ти ми сготви, благодаря ти! Не купи готова храна.” “Мамо, това е най-вкусното нещо на света.” Това са думите, които вдъхновяват красивата д-р Неделя Щонова да готви дори когато е много изморена.

Дъщеря ѝ Лили обича домашните гозби, които тя прави, и винаги когато си изяде всичко, я разтапя с подобни коментари. “Като ми каже така, колкото и да бързам, какъвто и сценарий да имам да пиша, зарязвам всичко, запрятам ръкави и хоп, ето ме в кухнята”, казва д-р Щонова, която води рубриката “Духът на здравето” в “Преди обед”.

Тя не готви по задължение. Всеки път, когато влезе в кухнята, се чувства като художник. И е щастлива винаги, когато преоткрива уюта в това да поднесеш на близките си храна, която сам си сготвил. Обича всичко да е домашно - зодия Рак е и признава, че е домошар по природа. “В хубавата храна има много философия, социалната част от процеса на хранене много ми допада. Готвенето е цяла наука, но тази кулинарна мъдрост съм я наследила от моята баба Стоянче. Тя умееше да създава невероятна атмосфера на масата”, разказва д-р Щонова. Научила се да готви и от родителите си, а от другата си баба - Неделя, която е родопчанка, знае как се точат родопски клин, пататник, баници.

Днес Неделя се старае да пренесе уюта от уханието на домашните гозби на баба, който помни от детството си, и в собствения си дом. Любимите ѝ моменти са вечерите със съпруга ѝ - архитект Валентин Маринов, и дъщеря им Лили в петък, събота и неделя, когато ѝ остава време да сготви за тях. През седмицата, когато е много заета, за менюто на семейството разчита на родителите си.

Любимата ѝ кухня е средиземноморската, защото е вкусна и богата на здравословни продукти, които се консумират с минимална термична обработка. “Няма тежки мазни дресинги, консумацията на месо е ниска. Харесвам също и българската кухня, като трябва да се внимава за мазнините. Но едно прясно приготвено ястие на тих огън или жар - например смилянски фасул по родопски, тиква, пълнени чушки с ориз, зелеви сармички - е нещо чудесно”, казва още д-р Щонова.

В семейното меню често присъства и елдата. Вкъщи не я харесват много, но тя полага усилия да я приготви така, че да я заобичат. “Това е екологично чиста храна, която все още не е генномодифицирана, съдържа всичките 8 аминокиселини, които са важни за нашето здраве, богата е на кверцетин - това е много мощен природен антиоксидант”, казва д-р Щонова. Тя купува светла елда - тъмната е бланширана и губи голяма част от ценните си качества. Любимата ѝ рецепта включва 2 глави червено цвекло, 1 ч.ч. настърган кокос, 1 ч.ч. елда, която сварява, по 1/2 ч.л. семена синап, смлян кимион, смлян кориандър, куркума, 5 дафинови листа и сока на 1 лимон. Цвеклото настъргва и задушава в зехтин и подправките. После добавя кокоса, а понякога слага и моркови и броколи. “След това поставям тази смес като първи етаж в една красива купа и правя дресинга - сол, зехтин, чесън, лимон, малко соев сос и съвсем малко мед. Като втори етаж разстилам в купата сварената вече елда, като трети поръсвам със свежо нарязан магданоз и после заливам всичко с дресинга”, обяснява Щонова.

Тя и семейството ѝ не спазват диети. Следват само едно важно правило - не преяждат. “Храната е огледало на нашата идентичност. Храненето е изкуство, житейска философия. Животът е изкуство. И защо да не се опитваме да го живеем като един Микеланджело или Леонардо? В хармония. Без хранителни и емоционални ексцесии”, казва Неделя.

Тя и близките ѝ се хранят по различен начин според сезона. “През есента и зимата имаме нужда от повече калории. Имунната система отслабва, обмяната на веществата е различна, хормоналният баланс се променя, мелатонинът намалява. Следователно през зимата имаме малко по-висока нужда от качествен протеин в сравнено с лятото, защото от него ние образуваме антитела, с тях се борим срещу инфекциите”, обяснява д-р Щонова. За силен имунитет през студените месеци тя разчита на меда. На 1 кг мед слага 200 г пчелен прашец и 10 г пчелно млечице. Разбърква с дървена лъжица и съхранява на стайна температура. Сместа се приема по 1 с.л. 3 пъти дневно преди хранене. “Много обичам да правя за цялото семейство и за майка и татко имуностимулиращи чайове - коприва, шипка, липа, лайка. И да си говорим. Чай с тонизиращо, антиоксидантно и имуностимулиращо действие е също и този от женшен - корена на дълголетието и младостта. Редуваме го със зелен чай”, казва д-р Щонова и напомня, че контрастните душове и добрият сън са също фактори за силен имунитет.

Препоръчва още ехинацея, черен бъз, цинк, селен, кълнове, пшеничен зародиш, зехтин, броколи, сок от алое, нар, боровинки. “Важно е и движението! То мобилизира активността на имунните клетки. Има едни упражнения, наречени “Петимата тибетци” - това са упражнения за стимулиране на жлезите с вътрешна секреция. Зареждат с енергия и носят много настроение. Ние вкъщи редовно ги правим”, казва още Неделя.

Самата тя е много активен човек - ходи на йога, фитнес, тенис на корт, ски, плуване, танци, балет, джогинг, колоездене. “За спорт съм винаги готова и мотивирана. Дори и в 3 ч през нощта - ставам и отивам да играя тенис. Правила съм го. Пълноценния живот така го разбирам - с много движение. В една от притчите на Соломон беше казано: движението прави сърцето весело. Веселото сърце е благотворно лекарство, а унилият дух изсушава костите. Така мисля и аз”, казва Неделя Щонова.

НЕЙНАТА РЕЦЕПТА:

Крем супа от тиква

ПРОДУКТИ:

700 г тиква, 3 средно големи картофа, 2 моркова, 4 скилидки чесън, 1 глава кромид лук, 1 ч.ч. домашен бульон, 1 яйце, 100 мл прясно мляко, 1 с.л. масло, 150 г бяло сирене, 2 с.л. зехтин, 1 ч.л. куркума, къри, кориандър, червен пипер, щипка сол, черен пипер, пресен розмарин

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:

Слагаме в тенджера нарязаните на едро тиква, лук, чесън, моркови, картофи и малко пресен кориандър. (Може и пресен розмарин, ако някой има непоносимост към кориандър.)

Задушаваме. Добавяме около 1,5 литра вода, зехтин, бульона и млякото. След като заври, слагаме подправките.

Оставяме да ври около 20 мин и пасираме. Застройваме с яйце. Добавяме натрошеното сирене и 30 г масло. Оставяме супата да поври още 2-3 мин.

Поднасяме я топла с една лъжица заквасена сметана и магданоз отгоре. Може и с кротони по желание.

24chasa.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!