Следвайте "Буднаера" в Телеграм

В Австрия винетката е 165 лева при 4500 лева средна заплата, у нас Световната банка натискала винетките да станат 150 лева! - Лиляна Павлова обясни защо винетката става 97 лева

винетки

Поскъпването на винетките ще се отрази на семейните бюджети на повече от 2 милиона българи, които използват автомобилите си, показват данните за автопарка у нас.

Винетката почти навсякъде в Централна и Източна Европа е по-изгодна за автомобилистите, отколкото е у нас и то дори преди предвиденото поскъпване. Това стана ясно от анализ на bTV.

В съседна Румъния, където средната заплата е над 800 лева при 625 лева у нас, винетката струва 55 лева при 67 лева в момента у нас. Още по-драстично е положението с Австрия, където средната заплата е над 4500 лева, а винетката 165 лева.

Новият размер на годишната винетна такса става 97 лева, което драстично я направи една от най-скъпите за собствените си граждани в сравнение със средната работна заплата и доходите на българите.

Поскъпването на винетките ще удари и цените на много стоки, които се транспортират по пътищата. А и качеството на родните пътища е такова, че едва ли движението по тях струва толкова. Няма и никакви индикации, че скъпа винетка ще подобри това състояние. /БЛИЦ

Световната банка натискала винетките да станат 150 лева!

Предложението в доклада на Световната банка беше цената на винетния стикер да стигне до 150 лева. С увеличението на средствата, които ще получим от актуализираната сума, няма да можем да покрием всички нужди на Агенция "Пътна инфраструктура", заяви на пресконференция след редовното заседание на Министерския съвет председателят на АПИ инж. Лазар Лазаров.

По думите му с новата цена от 97 лева ръстът в пътния сектор ще е нулев или минимален. "Повечето средства, които ще влязат от продажбата на винетни стикери, ще отидат и за поддръжката на тези 300 километра нови магистрали, които са изградени", коментира той. /blitz.bg/

Лиляна Павлова обясни защо винетките поскъпват

До 2017-2018 година поетапно трябва да въведем тол системата в България. Това заяви на пресконференция след редовното заседание на Министерския съвет регионалният министър Лиляна Павлова. Министърът коментира и новата цена на винетния стикер. "Предвид факта, че пътният сектор е недофинансиран и пътищата са в лошо състояние, бяхме принудени да увеличим винетния стикер, а на по-късен етап да въведем и тол таксите, за да може плащането да е в зависимост от това кой колко шофира", допълни тя.

"От 2008 година цената на винетните стикер не е актуализирана, а минималната и средната работна заплата са се увеличи", продължи регионалният министър. По думите ѝ България до този момент е била сред страните с най-ниска цена на винетните стикери.

"За товарните автомобили цената на винетката ще е от 1340 до 1743 лева. За автобусите цената е от 808 до 1050 лева. За леки автомобили цената е 97 лева. Цената не месечния и седмичния стикер също се покачва", продължи Лиляна Павлова.

"Очаква се приходите през 2016 година да се увеличат със 73,5 млн. лв. Очаква се разходите за винетки, предоставени на "Социално подпомагане" през 2016 година да се увеличат с около 6 млн. лв и да достигнат близо 18 млн. лв.", поясни тя. /blitz.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!