Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Учител, даскал, будител...

Учител

Българският учител, наричан с уважение в миналото „даскал”, днес не се радва на еднозначно отношение. Едни го припознават като онеправдан и незаслужено обругаван. Други го охулват като преял с необлагани данъчно пари от частни уроци. Какво мислят родителите за учителите? Публикуваме мнения от интернет форумите.

Ivan - Учителите дето работят по 7 месеца в годината, как може да взимат повече пари от един миньор? Това може да се случи само в България.

Без заблуди - Като работник в частна фирма в София, взимам брутна заплата от 1400 лв. (фирмата не плаща клас). След данъка и всички законови удръжки за здраве, пенсия – основна и допълнителна, вземам около 1000 лева или долу горе колкото един даскал. Към неговите 800 лв. обаче, той получава бонуси, подаръци, екскурзии и 120 дни ваканцуване всяка година, доходи от частни уроци, рушвети и други. Имам висше образование и съм чел колкото трима даскали за 30 години накуп, а полза никаква. Затова, учителите да мълчат или, ако говорят да казват и за частните уроци, и за рушветите.

Учител - С 21 години стаж съм като учител, преподавам в голяма гимназия и заплатата ми е 670 лева. Така, че като получа чисто 800 лв.  ще ти дам разликата от 130 лв, да се почерпиш за мое здраве. А като искаш да ваканцуваш, заповядай в системата, места за учители има не малко. Да видим как ще издържиш на шума, напрежението, бюрокрацията, глезените мамини синчета и щерки, претенциозните като теб родители, забравили, че и те на училище са ходили. И най-важното не забравяй: в същото време носим отговорност за най-милото на всеки от нас: децата!

Истината - Успеваемостта зависи на първо място от учителя. После от всичко останало. Ако той е умен и обаятелен, ще успее. Това показва практиката. Когато е слаб психолог и педагог, когато няма изявена личност, ще лежи на общия мотивационен фон и ще се опитва да оцелява в него. Това се наблюдава на практика. А там, където са се струпали големи групи некадърници и с нисък интелект учители, резултатите се виждат. Там, където има силен учителски състав, учениците се мотивират чудесно и целият облик на учебния и възпитателен процес става различен.

Sakasneli - Oт у4ител до учител има разлика. На кого да дават големи заплати, на тия  дето ги бият в час ли? Има даскали с постижения, ама повече си просят подараци по праздниците и само убиват времето за пенсия.

Хм - Неграмотността на пишещите във форумите е нагледно доказателство за нивото на образованието у нас. И по 20 заплати да дадат на учителите при пенсиониране, пак ще “произвеждат” неграмотници, защото голяма част от самите учители също е неграмотна.

Реплика - Ха, нямало да има учители! В образованието цари пълна какафония. Някой въобще знае ли, че частните уроци започват от първи клас. Защо учителите са освободени от данък върху този доход, който никак не е за пренебрегване.

ЕЕЕ - Престанете да злобеете,учителят наистина заслужава и повече. Такова напрежение, стрес и отговорности няма в друга професия.  Който много протестира, да дойде само един ден в шума, вдиган от 25 малчугани, като всеки един надвиква другия, нещо пита, нещо иска. Дава ли си сметка някой,  колко от парите след заплатата отиват за лечение, изследвания и погасяване на заеми? Защо заболяванията, вкл. и раковите, са най-много при учителите? Помислете, а после ругайте!

Източник: www.monitor.bg /uchiteli.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!