Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Защо бежанците взеха сами да си тръгват?

В момента в Германия има 200 000 мигранти, които подлежат на екстрадиране

бежанци

Откакто Германия промени правилата за екстрадиране на отхвърлените кандидати за убежище, се случва нещо ново: голям брой мигранти от Балканите вече предпочитат да се връщат доброволно.

Досегашните методи за екстрадиране на отхвърлени кандидати за убежище бяха доста бюрократични - властите изпращаха писмени съобщения в кой ден точно ще се появят полицаите, за да отведат хората до самолета. В повечето случаи служителите на реда не заварваха никого на посочения адрес в уречения ден – хората предпочитаха да потънат в нелегалност, вместо да бъдат върнати обратно в родината си. Така беше досега. Отскоро властите вече не съобщават деня за принудителното екстрадиране. Това предизвика малко неочакван ефект - много мигранти започнаха да напускат Германия по свое желание, преди властите да са ги принудили. На какво се дължи това?

От министерството на вътрешните работи на провинция Северен Рейн-Вестфалия потвърдиха пред Дойче Веле, че между 80 и 90% от мигрантите с отхвърлени молби за убежище доброволно се завръщат в родните си страни. Най-вече тези от Западните Балкани явно преценяват, че изгледите им да останат в Германия междувременно са нищожни. Ако останат и бъдат принудително екстрадирани, в паспортите им се поставя черен печат, който забранява повторно влизане в Германия. Ако се завърнат в родината си доброволно, хората от Босна, Албания или Косово си спестяват черния печат. Затова повечето от тях междувременно напускат Германия по свое желание.

Според данните на германското правителство, в момента в страната има около 200 000 мигранти, които подлежат на екстрадиране. То обаче излиза твърде скъпо на германската държава. Един чартърен полет от Хамбург до столицата на Косово, Прищина, струва близо 100 000 евро. При това броят на хората, които могат да бъдат транспортирани с подобен полет, е твърде ограничен.

Поради високите финансови, логистични и кадрови разходи за подобни принудителни екстрадирания, властите в Германия правят опит да насърчават доброволното връщане в родината. Международната организация по миграция има и специална насърчителна програма за доброволно завръщащите се мигранти, в рамките на която те получават пари за път и известен стартов капитал в родните си страни.

В зависимост от това, от коя страна са, семействата на завръщащите се могат да получат помощи до 900 евро. Мигрантите от балкански държави, за които има безвизов режим, нямат право на подобни помощи. От началото на годината досега от въпросната програма са се възползвали общо 22 400 бежанци. От отделните германски провинции съобщават, че квотата на доброволно завръщащите се мигранти е близо четири пъти по-висока от тази на принудително връщаните. Роля в това отношение играе и фактът, че принудително върнатите губят правото си на всякакви помощи. Всичко това, заедно с опцията един ден отново да могат да пътуват до Германия, кара мигрантите без шанс за убежище да се връщат доброволно в родните си страни.

epicenter.bg/article

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!