Следвайте "Буднаера" в Телеграм

“Ню Йорк таймс“: Следващата бежанска вълна ще дойде от Афганистан

САЩ "демократизират" Афганистан
САЩ "демократизират" Афганистан за да подсигурят бежнския поток?

Правителство в ("демократизиран") Кабул не функционира, паспортните служби издават по 2000 документа на ден

С влошаване на ситуацията по сигурността в Афганистан, хиляди започват да напускат страната. А Иран и Пакистан, които приютиха по-голяма част от бежанците от войната с талибаните през миналото десетилетие, стават все по-негостоприемни. Затова се очаква афганистанците да се пренасочат към Европа, където пък вече е пренаселено със сирийци.

И въпреки тези констатации, Западът почти не обръща внимание на афганистанците, все едно не вижда тяхното отчаяние и предизвикателството, което тяхното бягство представлява за съседните им страни и за Европа. А за афганистанците това е повтарящ се кошмар. Както през 70-те години бежанската вълна лишава страната от професионалистите, които са от жизненоважно значение за нейното бъдеще и за превръщането й в модерна държава.

Новата вълна бежанци започна с офанзивата на талибаните по-рано тази година, която прерасна в интензивните сражения за град Кундуз. Миналия месец от паспортната служба на Афганистан съобщиха, че са започнали да издават по 2000 паспорта на ден – три пъти повече в сравнение с преди 6 месеца.

През последните десетилетия повечето афганистански бежанци се установиха в Пакистан и там вече са 3 млн. души. Но от тази година властите в Исламабад са започнали да ги подканят да си ходят. По данни на Международната организация по миграция 90 000 са го сторили от началото на 2015 г. Сега Пакистан отказва да продължи валидността на документите за самоличност на 1,5 млн. афганистанци, които живеят в страната от десетилетия. Иран също започна да депортира афганистанци. А една от причините е, че афганистанците, свързани с наркотрафика, засилват проблема с дрогата в самия Иран.

Депортацията може да бъде жестока. Някои от изгонените са настанявани в лагери на ООН край Джалалабад, крепост на бивши талибани, присъединили се към „Ислямска държава“. Опасността е особено голяма за етническите хазари, много от които са шиити и са избягали от Афганистан именно заради талибаните.

Афганистанците не могат да очакват кой знае каква помощ от правителството. Според източник от американското правителство Държавният департамент е спрял да финансира обучителна програма за бежанците, защото министерството в Ислабамад, което се занимавало с нея, било проядено от корупция. Да помагаш на афганистанците не е лесно за пакистанските власти, които и без това трябва да се справят с вътрешните си бежанци, бягащи от конфликти в граничните зони.

Поради всички тези причини афганистанците вече гледат към Европа, а опасният път минава през Иран, Турция и Средиземно море. Според ООН и ЕС 20% от 500-те хиляди души, пристигнали в Европа от началото на годината, са афганистанци. Притокът представлява сериозно предизвикателство за Европа, която преживява най-голямата бежанска криза от Втората световна война насам и не се нуждае от повече изкупителни жертви за антиимигрантските демагози.

Ако обаче Европа затвори вратите си за бежанците, това ще върне потока обратно към Пакистан. Това само ще увеличи настроенията срещу тях, тъй като и без бежанска криза хиляди влизат всеки ден в съседната държава. А и пакистанците гледат на съседите си като на хора, свързани с тероризма, наркотрафика и всякакъв вид мошеничества.

Афганистанските бежанци се нуждаят от помощ. Собственото им нефункциониращо правителство не може да се справи, а двете им най-големи съседки стават все по-безразлични към мъките им. Нереалистично е да се очаква, че Пакистан доброволно ще приеме още бежанци от Афганистан. А президентът Обама трябва да окаже натиск върху пакистанския си колега да удължи личните карти на бежанците. И да увери Исламабад, че Вашингтон остава ангажиран с финансова подкрепа по международната програма в помощ на бежанците, намиращи се в Пакистан и Иран.

Техеран от своя страна удължи визите на 450 000 афганистанци. Въпреки това и от там имигрантите се оплакват от насилствена депортация и лошо отношение. Неотдавна бе съобщено, че ирански граничар е застрелял няколко афганистанци, опитващи се да влязат в страната.

Що се отнася до ЕС, чиито страни-членки имат свои военни части в Афганистан в рамките на НАТО, той трябва да гарантира, че Европа няма да бъде изключена от разпределянето на бежанци и от Афганистан. ООН от своя страна трябва да подпомага създаването на зони за сигурност и така да създава стимули на афганистанците да остават близо до дома си. Решението може и да не сложи край на насилието, но е най-добрия временен изход от ситуацията. /epicenter.bg/

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!