Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Защо не спират парите за "Ислямска държава"? Световната банка: Свиквайте! Очакват ви 405 млн. мигранти до 2050 г.

мигранти

До 2050 г. се очакват около 405 млн. международни мигранти в световен мащаб по данни на Световната банка. Не може повече да си представям икономиката, културата и обществата без да включим елемента на човешката мобилност. Феноменът на миграцията е неизбежен.

Това заяви заместник-генералният директор на Международната организация по миграция Лаура Томпсън по време на публична лекция в София на тема „Съвременни миграционни тенденции”.

„Казваме, че 21 век е векът на миграцията. Човешката мобилност днес е ясно изразен феномен. За всички нас това е явление, което присъства навсякъде. Става дума за 247 млн. международни мигранти и 700 млн. вътрешни мигранти. Един от всеки 7 души мигрира в някаква посока в света, тази тенденция е нашата действителност, която ще продължава да ни съпътства”, убедена е Томпсън.

Тя разграничи мигрантите в няколко категории – икономически мигранти, които търсят по-добра работа, студенти, хора, които искат да се съберат с членове на семействата си, бежанци, и лица търсещи убежище. Като друг фактор на миграцията, Томпсън изтъкна природните бедствия, като само между 2008 г. и 2013 г. 27 млн. души са се разселили поради тази причина. Тя даде за пример 2010 г., когато заради големи наводнения 20 млн. души са засегнати в Пакистан. От земетресението в Непал тази година, пък са били засегнати 8,1 млн. души, от които 127 000 са се изселили във вътрешността на страната.

Лаура Томпсън коментира в лекцията си и факторът политически конфликти, които генерират много голям брой хора, които се разселват.

„60 млн. души са разселени поради политически конфликти или война. За първи път има толкова високи нива на разселване след Втората световна война. Има повече от 4 млн. сирийци, които пребивават в Турция, Йордания и Ливан. 7,6 млн., пък са хората вътре в Сирия, които имат нужда от помощ”, каза заместник-генералният директор на Международната организация по миграция. Тя обясни, че повече от 500 000 са подадените молби в Европа от сирийски граждани с искане за убежище.

Тя обясни, че повече от 50% от световното население на 21 век живее в градовете, което генерира вътрешна миграция. Освен това изложи данни, според които 9% от трудовия пазар в държавите-членки на ЕС се генерира от мигранти. 18% от големите американски компании са основани от мигранти и 23% от деца на мигранти.

Като първо предизвикателство от миграцията Лаура Томпсън изтъкна безпрецедентната хуманитарна криза. „Има нарастваща дискриминация срещу мигрантите, нарушаване на човешките права и като цяло негативното им приемане. Друго предизвикателство е липсата на капацитет на правителствата да управляват миграционните процеси по цялостен начин, както и прецизни данни”, убедена е тя.

Турция, Ливан и Йордания са най-засегнати от войната в Сирия. „В Ливан има около 1,2 млн. бежанци, а там няма толкова работни места и са нужни по-трайни решения. В момента Гърция е държавата, в която пристигат най-много голям брой незаконни мигранти и сирийци. Повече от 622 000 мигранти и бежанци са пристигнали по европейските брегове по море, което е 3 пъти повече от миналата година. Има и 3000 жертви между бежанците”, посочи Томпсън.

Все пак те бе категорична, че няма магическа пръчка и рецепта за решението на мигрантския проблем в Европа, има набор от мерки и политики, които трябва да се предприемат заедно, за да се справим с първопричините на това явление. /БГНЕС /bultimes.com

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!