Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Френското издание „Слейт“: Връщането на Русия в Близкия Изток е грешка на Обама

Дипломацията не струва нищо, ако не е подкрепена със сила и конкретни действия

Обама

Политиката на сегашната американска администрация в Близкия изток е разрушителна за нейния имидж. Ако Барак Обама не направи нищо, за да противодейства на Владимир Путин, той ще загуби, защото ще се озове в нова Студена война, пише проф. Пол Боничели, експерт по международните отношения във френското издание „Слейт“, цитирано от БГНЕС.

Ако Обама приеме да се включи в алианса на Путин, ще се озове в най-лошата в момента коалиция. Ако той реши да отправи предизвикателство към руския президент с използването на сила, вероятно ще стане първият американски държавен глава, поел риска да предизвика открита война с Русия.

Днешната обстановка в света трябва да се опише точно, като се отчита факта, че наближава краят на мандата на Обама. В Източна Европа Русия завладя Крим и разположи войски в Източна Украйна в подкрепа на сепаратистите. Путин иска Украйна да стане буферна неутрална държава. Русия не оставя на мира балтийските страни и извършва провокации, изпращайки свои самолети край територии и обекти на страните от НАТО.

Що се отнася до Близкия изток, Путин изглежда е решен да постигне победа над групировката „Ислямска държава“ в рамките на алианса със Сирия на Башар Асад. Путин не е предупредил Обама за въздушните удари. Такова предупреждение е било направено час преди началото на внезапната интервенция и съобщението за създаването на разузнавателен център в Багдад. Въздушните удари бяха насочени не срещу ИДИЛ, а срещу светските и умерени сили, които бяха подготвени от американски инструктори и са в опозиция на Асад. В Близкия изток Русия отново се върна на театъра на бойните действия заедно със съюзници в лицето на Сирия, Иран и "Хизбула". Де факто член на тази коалиция стана и правителството в Багдад.

С други думи една от най-големите грешки във външната политиката на Обама ще стане връщането на Русия в Близкия изток с наземни войски и активното участие във войната срещу умерените сили, които се опитват да свалят Асад и да го сменят с прозападен режим.

Сегашното положение е последица от факта, че външната политика на Обама се базираше на принципа, че само с помощта на дипломацията може да се постигне мир. Обама смята, че американските цели могат да бъдат постигнати благодарение на отказа на САЩ от световно лидерство. Той отказва да приеме, че другите страни в преследването на своите цели ще отвърнат с груба сила на такива тънкости. Руснаците например играят шах и не се правят на важни, за тях е важна победата, а не самото участие. Путин много бързо взе нещата в свои ръце, защото много бързо разбра играта на Обама. Руският президент изработи своя стратегия и бе щедро възнаграден.

Но от какво и движен Путин? Неговата приоритетна задача е възстановяването на Русия като велика световна сила. Намерението на Обама да се махне от Ирак стана силен сигнал за Путин. Всеки офицер и начинаещ дипломат може да каже, че Обама рискува да създаде безвластие в един от най-опасните региони на света – безвластие, което може да бъде използвано от най-големите ни врагове. Думите на Обама, който нарече ИДИЛ „отбор от самодейци“, учудиха и позабавляваха Путин. Той разбра, че американският президент няма нито стратегия, нито виждане, че е достатъчно страхлив, за да отиде в Конгреса и да говори за своите неуспехи. Путин бе принуден да плати за своите действия в Крим и Източна Украйна, но цената не беше толкова висока, че да го накара да се откаже от тези проекти. Той винаги държи в ръцете си енергийните карти, а САЩ така и не успяха да му приберат тези карти. Путин видя, че Обама позволи на Китай да предявява изисквания и да засилва военното си присъствие в Източно-Китайско море. Споразумението за иранската ядрена програма говори само по себе си: администрацията на Обама отстъпи от всичките си искания, само защото президентът не искаше реално да хване за гушата иранския режим.

Путин иска Русия да изпълни своето предназначение, което предполага борба с американското влияние в стратегически най-важните региони. Да бъде в Близкия изток начело на един алианс с Иран, Сирия и "Хизбула" е идеален ход за успешна стратегия. И доколкото Путин няма да срещне съпротива, той може да продължи с разпространението на своето влияние върху другите държави от региона. Най-страшното, което може да се случи на Путин, е консервирането на сегашното му присъствие, което може да застраши неговите интереси.

С президент като Обама днешното положение е просто неизбежно. Неговите предшественици демонстрираха как са разбирали света, те доказаха способността си да действат съобразно обстоятелствата. Но най-важното, те знаеха, че дипломацията не струва нищо, ако тя не е подкрепена със сила и конкретни действия. Именно това прекрасно е разбрал Путин. /epicenter.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!