Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Потокът от бежанци се ръководи от организираната престъпност - От 200 000 бежанци само 38 са се съгласили да се регистрират

бежанци Унгария

Потокът от бежанци на Балканите се ръководи изцяло от организираната престъпност. Това каза унгарският посланик Андраш Клейн на дискусия за вътрешната политика на ЕС, организирана от Информационното бюро на Европейския парламент в София. „Към Унгария и Хърватия се движат групи от близо 500 човека, от тях 80% са мъже. Във всяка група задължително има по 20-25 жени с деца, както и по трима-четирима бежанци с пари и смартфони“, твърди посланикът. Бегълците са снабдени с карти, на които е нарисувано откъде да минат, за да избегнат пунктовете за регистрация. „Не отричам, че сред тяха има и истински бежанци“, подчерта Клейн.

Унгария е една от страните с най-твърда политика спрямо безпрецедентния наплив на мигранти от Близкия Изток. В изказването си по време на дискусията Андраш Клейн каза още: „Когато една европейска страна (има предвид Германия – б. а.) заяви, че е готова да приеме 800 000 бежанци, всякакво сътрудничество с властите на унгарската граница изчезна. Регистрация не съществува, отпечатъците никой не може да вземе, бегълците нямат документи. Ако ме питате какви хора влизат в Европа чрез Унгария и ако не бих бил посланик, щях да ви кажа: „Нямаме представа.“

През юли т. г. Клейн е информирал българския вътрешен министър за ситуацията в Унгария. Оттогава насам влезлите в страната са се увеличили с още 200 000 и сега наброяват над 380 000 души. От последните 200 000 само 38 са се съгласили да се регистрират.

Според унгарския посланик потокът през Балканите няма да спре, докато няма охрана на морската граница между Турция и Гърция. „Никой нормален човек не се радва на огради, но ако някой даде идея как по друг начин да охраняваме границата, съм готов да я приема“, обясни Клейн.

Унгария приема квотите за разпределение на бежанците, но остава скептична дали механизмът ще проработи. Песимизмът на унгарците Андраш Клейн обясни със следния пример: „Ако някой работи на черно като строител в Истанбул, взима повече пари, отколкото би взел в Унгария. Представете си, че този човек стигне до Германия и изведнъж му кажат: „Не, ти сега отиваш в Унгария.“

„Ако се спазват правилата на регистрация, всеки мигрант е добре дошъл в страната ни“, каза Клейн. /epicenter.bg/

 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!