Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Интервюто на Барак Обама, което взриви Америка

Стив Крофт, Барак Обама

На 11 октомври, в интервю за предаването „60 минути”/ CBS/, с водещ Стив Крофт,  президентът на САЩ Барак Обама засегна кризата в Близкия Изток и предизвика бурни дебати и крайни оценки. 

Докато в едни медии се прокраднаха въздишки на облекчение, че Третата световна война може да бъде отложена, републиканци и неоконсерватори открито възроптаха срещу „мекушавата” политика на американския президент, отбелязаха злорадо, че Крофт го е „насмел”. Според тях Обама е отстъпил доброволно лидерското си място и Сирия на Путин. Някои медии отбелязват, че президентът е давал объркани отговори, създал е впечатление, че не знае какво прави.

Покрай анализите на интервюто, бяха изпуснати признания, които втрещяват със своята брутална откровеност.

Тейлър Дърдън анализира интервюто и позицията на САЩ в сирийската криза:

тейлър-дърдън

„След като не постигна никакъв напредък срещу ISIS, свалянето на Асад и стартиране  на газопровода от Катар към Европа – истинската цел на интервенцията на САЩ в Сирия, демократът Адам Шиф от Комитета по разузнаване каза, че Обама „обсъжда предимствата на по-нататъшни действия, и доколко те ще са добри, за да помогнат на Путин се обеси.“

„Обесване“, според демократа вероятно означава, Сирия да бъде поднесена на Кремъл на поднос,  само няколко седмици след руската военна намеса, която прекъсна маршрутите за доставките от САЩ към ISIS и други, спонсорирани от ЦРУ бунтовнически групи, и отново – както през 2013 г. – да се сложи преждевременен край на опита на САЩ да свали още един държавен глава”.

Други анализатари, като Пол Крейг Робъртс, застъпват противоположното мнение. В блога си бившият съветник на Рейгън коментира, че Стив Крофт е влязъл в неоконсерваторската реторика и е застъпил почти директно позицията, че САЩ трябва да надделява навсякъде, и се е опитал да представи президента като слаб и нерешителен.

Робъртс обаче е на друго мнение: „Обама показа сила, признавайки провала на неоконсервативната политика. Според Крофт Обама е проявил слабост и нерешителност, което е причина САЩ да не  доминира в Сирия, но интервюто показа силата на Обама да признае за неуспеха на програмата на неоконсерваторите, към която неговата администрация бе ориентирана.  Има надежда, че в последната си година като президент, той ще се дистанцира от лудите неоконсерватори, в чийто дневен ред е световната хегемония на Съединените щати. Тези, които не харесват Обама, и са попаднали под пропагандата на неоконсерваторите, ще видят в интервюто това, което искат да видят. Те няма да видят надеждата. За да се предотврати възможността надеждата да бъде убита, ние трябва да подкрепим Обама. Признавайки неуспеха им, Обама се опитва да изтръгне Америка от неоконсерваторите, които искат още войни. Позицията му е  твърде опасна”.

Откъс от интервюто на  Барак Обама по проблемите в Сирия, Близкия Изток и отношенията с Русия, публикувано в Zero Hedge:

Стив Крофт: Последният път говорихме през миналата година, ситуацията в Сирия и Ирак започна да се влошава заради ИДИЛ. Вие представихте план за въздушна подкрепа за войските в Ирак, а също и за въздушни удари в Сирия, както и обучението и въоръжаването на сирийската умерена опозиция. Казахте, че това  в крайна сметка ще унищожи ISIS.

Президентът Барак Обама: С течение на времето.

Стив Крофт: С течение на времето. Мина една година.

Президентът Барак Обама: Не съм казал, че ще се направи за една година.

Стив Kрофт: Ако се вгледате в ситуацията и потърсите напредъка, няма да е лесно да го намерите. Единственото, което не се е променило, е броят на жертвите, който продължава да ескалира, и броят на бежанците от Сирия в Европа.

Президентът Барак Обама: Сирия е труден проблем за цялата световна общност. Очевидно най-важното за народа на Сирия са опустошенията от гражданската война, и бруталният диктатор, който хвърля бомби върху собственото си население , и си мисли, че властта е по-важна от съдбата на страната. И варварска организация ИДИЛ, и някои от дъщерните филиали на Ал Кайда, които действат в Сирия. Това, което успяхме да направим, е да  забавим скоростта на ИДИЛ в ключови територии, които те държаха. И в Сирия предотвратихме някои техни операции. Но това, което не бяхме в състояние да направим, и аз съм първият, който го признава,  е да променим динамиката вътре в Сирия. Да намерим начин, по който да повлияем на умерената опозиция. Но ние никога не съм били под илюзията, че във военно отношение можем сами да решим вътрешните проблеми в Сирия.

Стив Kрофт: Засегнахте много въпроси, да ги разгледаме поотделно. И така -какво ще се случи с ISIS? Те все още заемат големи територии от Ирак, владеят голяма територия от Сирия. Как ще се отървем от тях?

Президентът Барак Обама: С течение на времето общността на нациите ще се справи, и ние ще бъдем водещи в този процес. Но ние няма да можем да се справим с тях, без помощта на сунитското население в Сирия и в части от Ирак,  които да искат да работят съгласувано с нас.

Стив Крофт: Говорите за разочарованието в опитите да намерите хора и да ги обучавате. Получихте половин милиард долара от Конгреса за обучение и въоръжаване на 5000 човека, а в крайна сметка, според CENTCOM, имате 50 души, повечето от които са починали. Само четири или пет останаха?

Президентът Барак Обама: Бях скептичен от самото начало, че можем да създадем  реално тази прокси армия вътре в Сирия. Моята цел бе да се опитаме да проверим дали сме в състояние да намерим, обучим и оборудваме умерената опозиция, за да се бори с ИДИЛ. Това, което научихме, е, че колкото по-дълго Асад остава на власт, толкова по-трудно ще намерим хора, които да насочат своето внимание към ИДИЛ.

 Стив Крофт: Ако сте били скептични по отношение на програмата за намиране,   въоръжаване и обучаване на умерени сирийци, защо се спряхте на нея?

 Президентът Барак Обама: Защото имаме партньори по места, които са инвестирали, и са заинтересовани да видят решението на този проблем.

Стив Kрофт: И те искаха да го направите.

Президентът Барак Обама: Не казах това.  Мисля, че за нас е важно да си докажем, че сме пробвали различни варианти.

Стив Kрофт:  Разбирам, не искате  да говорите.

Президентът Барак Обама: Напротив, аз съм щастлив да говоря за това.

Стив Крофт: Искам да говорим за тази /програма -б.р./…, защото ако очаквате 5000 човека, получавате пет, показва, че някъде по линията има сериозна грешна преценка.

Президентът Барак Обама: Казвате „тази…”, позволете ми да попитам: какво е това?

 Стив Крофт: Това е позор.

Президентът Барак Обама: Вижте, няма съмнение, че  тази… не работи. Едно от предизвикателствата, които съм имал през цялата сърцераздирателна ситуация в Сирия, е тази ...Ще има хора, които ще настояват да се изпратят пълни с оръжия и хора камиони,  готови да се бият. И когато пускаме програмата „на влака” и тя не проработи, тогава хората ще кажат: „Защо не работи?“ Или: „Ако беше започнал три месеца по-рано, щеше да работи.“

Стив Крофт: Но вие сам казахте, че никога не сте вярвали, че тя ще работи.

Президентът Барак Обама: Това, което също съм казвал, е, че за нестабилна ситуация с много играчи, както е в Сирия, няма сребърни куршуми. Поради тази причина  съм бил наясно, че приоритет номер едно на Америка трябва да бъде безопасността на американския народ. Второ, ние сме готови да подкрепяме умерената опозиция, като начин да убедим руснаците и иранците да окажат натиск върху Асад за преход. Но това, което ние няма да направим, е да се включим отново във военна кампания вътре в Сирия. Нека вземем положението в Афганистан, за което, подозирам,  ще ме попитате. Бих искал да го ползваме за пример.

Стив Крофт: Добре. Чувствам се като пират, господин президент.

Президентът Барак Обама: Не, не, не. Вие ми задавете дълги въпроси и твърдения… Ако ми задавате открити въпроси, може да очаквате и открити отговори.  Нека вземем за пример Афганистан. Ние сме там вече 13 години. И днес в Афганистан е все още трудно. След всички инвестиции, все още имаме   хиляди войници там. След една година в Сирия, сегашното правителство не ни покани за помощ,  държи ни надалеч, и по никакъв начин не можем да решим проблема там.

 Стив Крофт: Не казахме ли, че не бързаме?

Президентът Барак Обама: Решението за Сирия в крайна сметка ще зависи не от това САЩ да изпрати куп войски там, а основните играчи да признаят, че трябва да има преход към ново правителство.

Стив Крофт: Един от ключовете играчи се явява Русия. Преди година, когато направихме интервю, имаше дрънкане на оръжия между САЩ и Русия на украинската граница. Сега същото се случва в Сирия. Тогава казахте, че САЩ води, ние сме изключителна нация. Господин Путин, изглежда, оспорва,   лидерството ни.

Президентът Барак Обама: По какъв начин?

Стив Крофт: Изпрати войски в Сирия. За пръв път след Втората световна война руснаците провеждат военни операции в Близкия Изток.

Президентът Барак Обама: И това ги прави водещи?  Когато влязох в Белия дом, Украйна се управляваше от корумпирано и подставено на г-н Путин лице. Сирия беше единственият съюзник на Русия в региона. И днес г-н Путин  изпраща свои войски, само за да запази единственият си съюзник за Украйна.

 Стив Kрофт: Той оспорва лидерството ви, г-н президент.

Президентът Барак Обама: Ако смятате, че изпращането на войски в  подкрепа на единствения съюзник е лидерство, имаме различно определение за лидерството.  Моето определение включва водеща роля по изменение на климата, международното съгласие, което потенциално ние ще получим в Париж. Моето определение за лидерство е мобилизация на  цялата световна общност, за да бъде спокойна, че Иран няма да получи ядрено оръжие. И по отношение на Близкия Изток имаме коалиция от 60-страна, които не се редят на опашка около стратегията на Русия. Напротив, те потвърждават, че тази стратегия няма да работи.

 Стив Kрофт: Моят въпрос не беше, че той е водещ, моето мнение е, че той иска да изземе вашето лидерство. Той е много активен в тази ситуация. Можете ли да си представите да се случва нещо в Сирия, без да участват руснаците, и да нямат част от заслугите?

Президентът Барак Обама: Това беше вярно преди. Имайте предвид, че за последните пет години, руснаците предоставяха оръжие на иранците и Хизбула.

Стив Kрофт: Но те не бомбардираха, нямаха  сухопътни войски…

Президентът Барак Обама: Фактът, че трябваше да направи това, не е показател за сила, то е индикация, че тяхната стратегия не работи.

Стив Крофт: Вие предполагате.

Президентът Барак Обама: На вас не ви ли се струва, че г-н Путин щеше да предпочете Асад да бъде в състояние да реши проблема без него, без да  изпраща куп пилоти и пари?

Стив Крофт: Знаехте ли, че той щеда направи това, когато се срещнахте в Ню Йорк?

Президентът Барак Обама: Ние сме доста интелигентни. Наблюдавахме.

Стив Крофт: Значи знаехте какво планира да направи.

Президентът Барак Обама: Знаехме, че той планира да предостави военна помощ на Асад, те бяха изнервени от възможния колапс на режима.

Стив Крофт: Вие казвате, че той го прави от слабост. Налице е разбирането сред нашите противници в Близкия изток, разбира се, и сред някои от нашите съюзници, че САЩ е в отстъпление, че след като изведохме нашите войски от Ирак, ISIS се появи и зае голяма част от тази територии. Ситуацията в Афганистан е много неустойчива и талибаните са отново на поход, ISIS контролира голяма част от Сирия.

Следва игра на думи, в която водещият намеква, че външната политика на Обама не среща одобрение, както в политическите среди в САЩ, така и сред приятелите им в Близкия Изток, Саудитска Арабия и Израел.

Президентът Барак Обама: Ако имате предвид Републиканската партия, мисля, че е справедливо да се каже, че няма нищо неразумно, което съм направил през последните седем и половина години. Също така мисля, че това са същите хора, които извеждаха аргументи да отидем в Ирак, и които, в някои случаи, все още трудно признават, че това беше грешка. Стив, аз ви гарантирам, че има фракции вътре в Близкия изток, и  фракции вътре в Републиканската партия, които смятат, че трябва да изпратим безброй войници в Близкия изток, че единствено със силови мерки ще се наложи мира в региона. Но това означава и повече смърт на американски войници, хиляди ранени, изразходвани още няколко трилиона долара. Но те нямат проблем с това. Има хора, които биха искали да видят, че правим точно това. И понеже не го  правим, ще кажат, че сме в отстъпление.

Стив Крофт: Ще кажат, че развявате бялото знаме.

Президентът Барак Обама: Не Стив, ние имаме огромно присъствие в Близкия Изток. Имаме бази и самолетоносачи. Нашите пилоти летят през тяхното небе. Ние и в момента подкрепяме Ирак, който се опитва да изгражда своите сили. Но проблемът е, че много от тези критици никога не носят отговорност за това, което е в интерес на Съединените щати, а казват:” Какво трябва да направим, за да си повярваме, че Америка води, Америка е силна и остава номер едно“.

Ако в действителност единственият критерий за сила за нас е да изпратим още 100000 или 200000 войници  в Сирия, обратно в Ирак, или може би в Либия и в Йемен, и нашата цел е по някакъв начин да определим ръководителите на тези региони, би било лоша стратегия. Ако направим тази грешка отново, ще бъде позор за нас. 

Между редовете.сом.

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!