Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Саудитският престолонаследник при Путин в Сочи

Путин, Сауди

Доскоро такава среща беше немислима

Саудитският престолонаследник на посещение при Путин в Сочи (11 октомври 2015 г.) е нещо повече от новина, и то не само на фона на започналата руска офанзива в Сирия по молба на Дамаск. Престолонаследникът на Саудитска арабия принц Мохамед бен Салман е не кой да е, а министър на отбраната на ключова държава в региона на Близкия изток. Става въпрос за същите тези саудити, които са основният съюзник на Вашингтон в този регион. Въпреки, че някакъв голям пробив не се очаква, то срещата в Сочи е знакова, най-малко защото доскоро беше немислима.

Саудите изиграха основна роля в свалянето на режимите в Северна Африка през пролетта на 2011 г., играят водеща роля и в събитията в Сирия. За тях баасисткият режим на Асад трябва да бъде свален, а той остана и последният. Не случайно, когато се намеква за т.нар. умерена опозиция в Сирия се прави асоциация със салафистките групировки, които се подкрепят от Рияд, особено от местните имами. От друга страна Саудитска арабия води и коалицията в Йемен, която в последно време у нас влиза в медиите у нас с борбардировки на сватби. На самата територия на кралството има малцинство от шиити. Днешната геополитическа обстановка е и етап от шиитско-сунитсткото противопоставяне.

Разногласията между Русия и Саудитска арабия по множество въпроси остават, но е очевидно, че през последната година се правят опити това да не пречи на търсене на диалог и признаване на ролята или пък разбиране на загрижеността на едната или другата страна било то в Сирия, или пък в Палестино-израелските отношения, включително на икономическите отношения в рамките на Световната търговска организация. За цената на петрола и ОПЕК нещата са комплексни. Самите саудите имат разминавания с визията на Вашингтон за шистовия газ и нефт, които са по-скъпи като добив, а и противоречи на техните интереси.

Ислямска държава, която претендира и се обявява за сунитски халифат, който изповядва радикалния салафизъм, чиято родина днес е Саудитска арабия, е заплаха не само за Дамаск, но и за саудитите, както и за останалите монархии от Персийския залив. Те и в момента биват обвинявани, че са корумпирани, по същество тиранични и не само това, но и нелегитимни режими. Именно сътрудничеството срещу терористичните организации и халифата може днес да поставят военното сътрудничесство между Москва и Рияд на друга основа.

Саудитското кралство има нужда от едни отворени отношения с Кремъл, въпреки разминаванията им по други въпроси. Проектът за Големия Близък изток касае саудите и то в лоша перспектива, а и няма как в Рияд да не си задават въпроса– Кога ще дойде техният ред в идеологията на смяната на режима, т.е. да бъде демократизирани.

Борислав Ангелов (политолог)

Общество.нет

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!