Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Надежда Нейнски: При дестабилизация на Турция изселниците ще се върнат у нас

Надежда Нейнски

Нашите интереси съвпадат с турските за зоната в Сирия

- Г-жо посланик, каква е ситуацията в Анкара след атентата?
- Като цяло градът в момента като че ли е притихнал, а и нашето посолство е в кв. “Чанкая”, който е доста спокоен район. Сравнително далече сме от мястото, където бе извършен атентатът, но предвид ситуацията не можем да се чувстваме изцяло сигурни. Затова една от първите ми задачи рано сутринта в понеделник е да събера екипа на посолството, ще се консултирам и със София, за да видим какво може да се направи по отношение на мерките за сигурност, защото имаме и хора с деца и трябва да се погрижим.
- Какви са версиите за случилото се по официалните канали?
- Турското правителство наложи ограничение на информацията и практически
няма никакви
официални
версии извън
спекулациите
За съжаление, се потвърди очакването да нарасне броят на жертвите и вече убитите са 95, а ранените са 246, което е ужасно много. Продължават срещите на премиера Давутоглу с представители на различни партии. Предполагам, че премиерът ще призове да не се използва ситуацията за политически и предизборни цели. Това е и едно от обясненията за наложеното информационно затъмнение - да не се нагнетява допълнително напрежение в предизборния период, защото имаше опити за демонстрации, които полицията разпръсна със сълзотворен газ.
- Кой организира демонстрациите?
- Предимно кюрдите, Демократичната партия на народите на Демирташ, като той е и най-остър в обвиненията срещу правителството. Квалифицира ги с какви ли не думи, включително и че са безсилни. Кемалистите са по-умерени, макар и да критикуват властите, призовават към единство с думите, че всички, независимо от религия и партийна принадлежност, трябва да прокълнат тероризма и да се обединят срещу заплахата. ПКК обяви, че ще спре до 1 ноември всички военни действия. Вицепремиерът обаче изригна, че това са абсолютни спекулации и че
турската армия
и държава ще
продължат
действията си
срещу ПКК
Освен това призова въстаниците, които са на територията на Иракски Кюрдистан, да напуснат страната и да предадат оръжие.
- Така и никой не пое отговорност за атентата...
- Не, но аз разпитах мои приятели в Турция и те ме увериха, че тук няма такава практика да се поема отговорност. Дори за предния атентат в Суруч, Диарбекир, коментарите бяха, че в основата е “Ислямска държава”, но така и не беше поета никаква отговорност от тяхна страна. Имаше обвинения от страна на премиера Давутоглу, че само кюрдите и крайнолевите имат потенциал да извършват подобни действия, но Демирташ много остро реагира, че въобще не може да се говори за кюрдска връзка.
- Имаше ли някакви изявления от властите или потвърждения на по-сериозно държавно ниво, че атентатът в Суруч и този в Анкара имат общи белези или нещо, което да ги свързва?
- Не, само Демирташ говори за това нещо.
- Защото се появи версия, че детонаторите и някои от елементите на двете акции са същите.
- Има доста спекулации. Появи се и версията, че един от атентаторите е жена, която излязла от тоалетните цялата опасана с експлозиви и се взривила. Това все още никой не го е потвърдил. Но Демирташ говори за прилика между атентата от юни в Диарбекир с този сега и обвинява Партията на справедливостта и развитието, че не води правилна политика на сигурност.
- Беше съобщено за наложеното от властите ограничение върху туитър и други мрежи. Имате ли проблеми с комуникациите?
- За туитър нямам представа, защото не го ползвам, но за фейсбук мога да ви кажа, че всичко е наред. Скайп също работи. С телефоните и другите конвенционални средства за комуникация също няма никакъв проблем.
- Какво мислите за тази история с профила в туитър с българско име, който уж бил предупредил за атентата?
- Разбрах за това, но честно да ви кажа, ми се вижда налудничаво. Ако приемем, че някой знае със сигурност нещо подобно, то той би трябвало да е свързан с извършителите. Всичко е възможно, но пак казвам, това ми се вижда налудничаво.
- Ако на това може да се гледа сериозно, не би ли следвало някой да се свърже с вас от разследващите органи?
- Ако такова нещо има и то се потвърди, те със сигурност би трябвало да се свържат с нас, говоря за турските власти. До този момент никой не ни е информирал.
- Предстои среща на премиера Борисов с Давутоглу тази седмица.
- Да, аз ще пътувам също до Истанбул, за да придружа премиера на тази среща с турския му колега. Предполагам, че тя ще се осъществи в сряда, след като приключи тридневният траур.
- Една от темите на разговорите вероятно ще е зоната за сигурност в Сирия?
- Да, и турците имат своите сериозни аргументи за тази зона. Ние имаме нашите. В тази ситуация ние с тях сме съдружници по неволя.
От моя опит покрай кризата в Косово и от всичко това, което сега следя като информация, мисля, че бежанците не трябва да бъдат разселвани, а да бъдат държани в близост до мястото на конфликта, за да могат поне част от тях лесно да се върнат. Иначе става това, което наблюдаваме - икономически имигранти се сливат с бежанци и се получава един поток, на който Европа не може да издържи, колкото и да си дава кураж.

- Когато споменахте за опита от Косово, спомням си за т.нар. план “Подкова”, който целеше етническо прочистване на косовските албанци, и заради това България отказа да приеме 50 000 от тях, отстоявайки мнението, че те трябва да са близо, за да могат да се върнат по родните си места. Но дали това е релевантно днес, когато имаме много по-голям поток от хора и подобно държавническо решение зависи от повече страни?
- Наскоро стана дума с германския посланик тук за плана “Подкова” и той ми каза, че това още се помни в Германия. И това, което направихме тогава, все още се отчита в Европа. Иначе доколко релевантно е днес подобно решение, съгласна съм и в тази връзка,
независимо от
съпротивата
на Европа
и темата с кюрдите, Турция има интерес от създаването на тази зона по много причини. А истината е, че българският интерес в случая съвпада с турския.
- По отношение на зоната за ситуронст?
- Да, за зоната, за да може самата Турция да се справи с проблема. Защото, ако не дай си боже се дестабилизира Турция, включително и много български изселници ще тръгнат да се прибират у нас. И това ще е най-малкият проблем, защото те са български граждани, но говоря за голямата бежанска вълна, която може да тръгне към нас, ако Турция стане една нестабилна страна с постоянни атентати, взривове, бомби, несигурна държава... Бежанците ще искат да излязат, а самата турска държава няма да има достатъчно ресурс да покрива този проблем.
- Има ли възможност изборите да бъдат отложени заради ситуацията след атентата?
- Според мен няма да се случи. Имаше наистина подобни коментари, но няма да ги отложат. Това би се изтълкувало като слабост - и тук говоря повече като политик, а не като посланик. При подобен ход Ердоган би влязъл в схема, в която някой би поискал да го вкарат, тоест че не може да се справи със ситуацията и затова отлага изборите. Затова не вярвам да се случи. /24chasa.bg/

САЩ лично уредили „Ислямска държава” с джипове „Тойота”

Путин: На Русия не са й нужни нито чужди територии, нито чужди богатства

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!