Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Daily Mail: „Не мисля, че правителствата на Британия и на САЩ наистина искат да се борят с ИД. Те само искат да имитират борба”

Може би руснаците действат прибързано и опасно, но в крайна сметка са честни и праволинейни

Кремъл е яростно критикуван за атаките на така наречената „умерена опозиция”, чиито представители биха ги арестували като ислямисти, ако попаднат на полиция примерно в Манчестър.

Някога мъдрият Уинстън Чърчил сключил съюз със Сталин, защото поставил на първо място борбата с нацизма. Ако той беше жив, Башар Асад и Владимир Путин биха били съюзници на Лондон и Вашингтон.

„Аз не мисля, че правителствата на Британия и на САЩ наистина искат да се борят с ИД. Те само искат да имитират борба” – твърди Хитчънз.

Не са британците или американците хора, които могат да защитят своето добросъвестно отношение към такъв метод на водене на война като бомбардировките. Те нанасяха бомбени удари по Белград, Багдад и Триполи, в резултат на което несъмнено са загивали и мирти жители, включително и деца.

Журналистът обръща внимание на „любопитната” роля на Турция във войната с ИД. През лятото Анкара неочаквано обяви за изпращане на бомбардировачи за борба с ислямистите. Вместо това в продължение на няколко месеца турски самолети удряха позиции на кюрдски опълченци.

А кюрдите наравно със сирийската армия и досега оказва най-ефективната съпротива на ИД. Това обаче не попречи на Турция като ключов участник в заявената коалиция да обяви война на кюрдските въстаници.

Западните политици и „слабохактерните и раболепни” медии не подложиха на критика членуващата в НАТО Турция за нейното поведение. „Тези гении не критикуват нашите външнополитически грешки. Те ги чакат да се превърнат в катастрофа” – пише авторът на публикацията.

В случая със сирийския конфликт Западът сякаш забрави старото правило: врагът на моя враг е мой приятел, припомня Хитчънз. Вместо това „враговете на нашите врагове от ИД – в случая кюрдите, сирийското правителство и руснаците – по тайнствен начин също се оказаха наши врагове.

Журналистът сравнява отношението към „чудовищния, но изправящ се против ИД” президент Башар Асад с „по-мъдрия” подход на Уинстън Чърчил към Йосиф Сталин, привлечен за британски съюзник след германското нахлуване в Съветския съюз.

Британският премиер бил противник на комунизма, но все пак извел като основна задача борбата с фюрера. За това той приемал всеки съюз против нацистите. „Можем ли да кажем същото за нашите лидери, които постоянно изобразяват Асад като Хитлер, представят се за съвременни Чърчиловци и порицават своите критици, наричайки ги „умиротворители”?” – риторично пита Хитчънз.

„Нищо не е така. Може би Русия действа прибързано и опасно. Възможно е нейните действия да не се увенчаят с успех, особено след като ние явно се опитваме да й попречим. Но в крайна сметка те са честни и праволинейни” – обобщава Питър Хитчънз.

Превод и редакция: БЛИЦ

 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!