Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Плевнелиев вкарва американския бизнес в България. Борисов - чужди самолети да охраняват

Нови американски компании влизат скоро на българския пазар. Това обяви президентът Росен Плевенелиев след среща с представители на Бизнес съвета за международно разбирателство, членове на който са фирми като Henry Schein, AIG, AES, Citigroup и др.

Според Плевнелиев България дава сериозен потенциал за американските инвеститори, тъй като вече е център на няколко много динамични индустрии в Югоизточна Европа.

По време на срещата бяха договорени няколко нови американски инвестиции в българската икономика.

„Американска компания ще отвори офис с над 100 програмисти много скоро. Друга американска фирма пое ангажимент да удвои броя на заетите вече у нас програмисти от 500 на 1000 души. Имаме американска фармацевтична компания, която заяви, че има интерес от разширяване на операциите си в България, дори и към закупуване на българска фармацевтична компания”, посочи държавният глава.

По думите му българската икономика има своите силни страни - информационни и комуникационни технологии, софтуерната индустрия, аутсорсинг, производство на автомобилни компоненти, производство на храни.

„Ние сме регионалният център за информационни и комуникационни технологии, ние сме най-напредналата държава (в региона) в софтуерната индустрия, ние сме единствената европейска държава, която е в десетте най-търсени аутсорсинг дестинации”, заяви Плевнелиев пред представителите на американския бизнес.

Той посочи, че България днес печели много със своята мирна политика, със своята толерантност, дисциплина, с примера си за успешна интеграция.

„Това отеква много силно и тепърва ще се отворят и нови икономически възможности. Крайно време е да се възползваме от това, но трябва да отключим и собствения си потенциал”, коментира пред медии след срещата президентът Росен Плевнелиев. /БГНЕС/darikfinance.bg/

Правителството предлага чужди самолети да се включат в охраната на въздушното ни пространство

/КРОСС/Правителството официално предлага чужди самолети да се включат в охраната на въздушното пространство на България. Това става ясно от предложенията за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили, които са обявени за обществено обсъждане във вторник вечер, предаде репортер на БГНЕС.

Със законодателната промяна, която трябва да бъде гласувана и от Народното събрание, ще се позволи в охраната на българското въздушно пространство да участват самолети от държавите-членки на НАТО.

С промяната се разрешава и употребата на оръжие, ако самолети на трети страни навлязат във въздушното пространство на България.

Мотивите към поправките са подписани лично от премиера Бойко Борисов. "На Срещата на върха в Уелс държавните и правителствени ръководители на страните-членки на Алианса (проведена през септември 2014 г. - бел.ред) отправят препоръка, препотвърдена от министрите на отбраната от срещата им в Брюксел през февруари 2015 г., за необходимостта от провеждане на съвместна мисия за усилване на способностите по охрана на въздушното пространство на страните от източния фланг на НАТО, в това число и на България.

С проекта на закон се създава нарочна законова уредба, по силата на която част от дейността на въоръжените сили, по-специално осъществяването на задачи по Air Policing от страна на военновъздушните сили, ще може да се извършва съвместно със сили и средства и на съюзниците от Организацията на Северноатлантическия договор", гласят част от мотивите, с които правителството предлага промяната в ЗОВСРБ.

Нещо повече предлага се и изменение в уредбата, свързана с употребата на оръжие и бойни средства, в случаите когато това се налага при осъществяването на съвместните дейности по защита на българското въздушно пространство.

"Промените са продиктувани от необходимостта да се създаде законова рамка, която да даде достатъчни гаранции, че задачите ще бъдат изпълнени в цялост и при отчитане на националните интереси.

Това включва и хипотезите, изискващи употреба на оръжие и бойни средства, когато с оглед на конкретната обстановка е невъзможно съответното въздухоплавателно средство да бъде принудено да кацне на определено летище", гласят мотивите подписани от Борисов.

Ако промяната бъде приета, то при бъдещи случаи като този от 7 септември т.г., когато руски самолет Ил-62 премина през българското въздушно пространство, самолетите на НАТО ще имат право да отправят предупреждение и дори да открият стрелба срещу нарушителя на въздушното пространство.

Нещо повече правителството предлага игнориране на парламента що се отнася до осигуряване охраната на българското въздушно пространство и суспендирането на Закона за преминаване през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили. "Възможностите за реализиране на съвместни действия по охрана на въздушното пространство, предмет на проектозакона, ще се извършват при условията на международен договор или при решение на Министерския съвет", се посочва в мотивите, подписани от премиера Бойко Борисов. /cross.bg

 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!