Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Турски поток със зелена светлина (Кои са новите големи играчи)


Турски поток роди нови енергийни лидери

Турски поток получи зелена светлина, кои са новите големи играчи в енергийния бизнес на Балканите

Турски поток получи зелена светлина за старт, а 5 държави са на път да се превърнат в новите енергийни лидери на Балканите.

Не бързайте да се радвате, България не е от тях!

След провала на Южен поток, от който страната загуби милиарди, ситуацията коренно се промени. Турция държи кранчето на Европа за руски газ, а желаещи да участват в проекта се оказаха Гърция, Сърбия, Македония и дори Унгария.

Алексис Ципрас отиде на крака до Москва, за да си гарантира, че тръбопровода ще мине през Гърция, а следващата спирка на газовия коридор е Македония, като и Сърбия също пожела да вземе участие. С включването си в проекта Турски поток, те се превръщат и едни от големите енергийни играчи на Балканите, въпреки че доскоро България бе спрягана за новия лидер на енергийния бизнес в региона. И дори я наричаха Швейцария на Балканите.

Къде сме ние?

Заради санкциите спрямо Русия и в синхрон с ограниченията на европейските разпоредби относно проекта, миналата година страната ни се принуди да спре работа по проекта Южен поток. Русия пък трайно прекрати споразумението и реши да премести тръбопровода от България през Турция, като по този начин заобиколи страната ни, но даде възможност на останалите балкански държави да се включат в сделката. Въпреки че пропуснатите финансови ползи са в размер на няколко десетки милиарда долара, България все пак може да се окаже и в печеливша позиция.

Страната ни работи по проучване на различни газови находища в Черно море, както и по проекти за производство на зелена енергия, която би могла да ни направи напълно енергийно независими от руския газ. И в същото време бизнесът със зелена енергия да се окаже не по-малко изгодна и безопасна алтернатива на синьото гориво.

Освен това производството на енергия от възобновяеми източници е безопасно за околната среда и туризма, което е огромен плюс от това, че преместиха тръбопровода, твърдят еколози. Властите също гледат на загубата на проекта с положителна нагласа или „всяко зло за добро“, тъй като могат да насочат вниманието си към по-изгодни проекти, които не са пряка заплаха за околната среда, нито за живота на хората. /razkritia.com/

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!