Duoyu Zhong, Epoch Times
Фестивалът на Луната - семейна традиция и поетично вдъхновение в Китай
![]() |
Фестивалът на Луната, или фестивалът "Средата на есента" - най-лиричният в Китай (Cindy Cheng, Epoch Times) |
Фестивалът "Средата на есента" (中秋节 Zhōngqiū Jie), известен още като Фестивал на Луната, или Фестивал на Лунния кейк, се пада на 15-ия ден от осмия месец на всяка китайска Лунна година, което е обикновено през втората половина на м. септември в Западния календар...
Заедно с китайската Нова година, той е един от двата най-важни традиционни празници в Китай, датиращ от преди 3000 години, когато изразът "Средата на есента" се използва за първи път в "Писанията на Джоу", сборник от ритуали на династията Джоу (1045-221 г. пр.н.е.).
Традицията произхожда от легенда
Фестивалът води началото си от красива и тъжна история за Чанг И. Според легендата някога са пламтяли десет слънца в небето и са изсушили всички култури, довеждайки хората до крайна бедност. Герой на име Хоу И успял да свали девет от тях, за което Небесната императрица Уангму го възнаградила с еликсира на безсмъртието.
Съпругата на Хау И, Чанг И, била известна със своята красота и доброта. Обичайки силно съпругата си, той я помолил да се грижи за еликсира, така че да го погълнат заедно. Но зъл човек на име Пенг Менг чул през прозореца уговорката на семейството.
Три дни по-късно, когато Хоу И заминал на лов, злодеят дошъл въоръжен с меч и заплашил Чанг И да му даде еликсира. За да не му позволи да го вземе, тя решила да скрие еликсира в устата си, но неусетно го глътнала. Мигновено тялото й се понесло над земята, плъзнало се през прозореца и полетяло към Луната.
![]() |
Чанг E лети към Луната (Wendy Huang, Epoch Times) |
Когато Хоу И се завърнал привечер, научил от слугините какво се е случило. Погледнал през сълзи нагоре в нощното небе и извикал името на любимата си. В този момент Луната станала особено ярка. На нея Хоу видял силуета на съпругата си, гледаща скръбно към него.
![]() |
Ченг И гледаща към Земята скърбящо от Лунния дворец (Amy Chang, Epoch Times) |
Хоу И запалил тамян на масата в задната градина и сложил на масата любимите сладкиши и пресни плодове на Чанг И. Било 15-ия ден от осмия месец на Лунната година.
Новината, че Чанг И се е превърнала в небесно същество и живее на Луната, се разпространила бързо. Много хора запалили тамян под лунната светлина и се помолили на Чанг И да се грижи за тях.
От този момент нататък този обичай на поклонение пред Луната на този ден всяка година се спазва от хората.
Лунен кейк - символ на фестивала
Във връзка с този празник има много обичаи в различните части на Китай, като например палене на тамян, засаждане на есенни дръвчета, поставяне на фенери на високи кули и танцуване с "Огнен дракон". Но един от най-важните символи на фестивала са различните видове Лунни кейкове.
Типичните Лунни кейкове са кръгли или правоъгълни, с размери около 10 см в диаметър и 4-5 см дебели. Имат плънка от лотосови семена и цял жълтък в средата, за балансиране на сладкия със солен вкус. Когато кексчето се разреже на половина, жълтъкът му прилича на кръгла луна.
![]() |
Жълтъкът в Лунното кексче е символ на Луната (Jason Wang, Epoch Times) |
Лунният кейк обикновено е печен. Много регионални варианти са се развили с течение на времето, в зависимост от наличните продукти и вкусовите предпочитания. Най-популярни са тези с крем от лотосови семена, червен боб, или фурми.
През последните години нови съставки като кафе, шоколад, ядки, плодове, зеленчуци и месо се добавят в тях, за да се придаде по-модерен привкус на традиционните рецепти.
Обикновено върху горната част на всеки Лунен кейк има нещо като печат. Той може да е червен пръстен (символизиращ дълголетието и хармонията), или Луната, обазът на Чанг И, заек и т.н.
Семеен празник
Пълната, ярка Луна символизира завършекът, така че този фестивал е ден, в който членовете на семейството се събират заедно.
По традиция, членовете на семейството се събират след вечеря, за да съзерцават ярката Луна, да ядат Лунен кейк и да пият жасминов чай.
![]() |
Семейна среща в деня на Лунния фестивал (SM Yang, Epoch Times) |
Носталгията е друг важен елемент, който се асоциира с Фестивала на Луната, когато някой не може да бъде заедно със своите близки.
![]() |
Липсата на близки хора се усеща още повече на този празничен ден (кредит; Zhiching Chen, Epoch Times) |
Радвайки се на ярката луна
Близките и семейството сядат на двора, или в близост до прозорец, за да се наслаждават на красивата Луна, което също е традиция на този празник.
В китайската история Фестивалът на Луната винаги е била популярна тема за поети и писатели, изразяващи своите чувства и описващи идилични сцени, свързани с празника.
Писането на поезия за Луната е изкуство, както и философска и духовна дисциплина, която е била широко разпространена сред учени, служители и императори от различни династии. Вдъхновени от ярката Луна, много от тях са написали безброй стихове за това изживяване - традиция, която все още продължава в Китай днес.
![]() |
Съзерцаване на Луната по време на Лунния фестивал. (Jane Ку, Epoch Times) |
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!