Кърмените бебета стават по-умни
Снимка: sharicriso.com |
Бебетата, кърмени само с майчино мляко през първите три месеца, ускоряват своето развитие в ключови дялове на мозъка с 30 на сто, установи американско проучване, цитирано от в. "Дейли мейл".
Екипът на проф. Шон Деони провел експериментите си в университета Браун, като използвал сканиране чрез ядреномагнитен резонанс.
Специалистите констатирали, че когато подобни пеленачетата достигнат до 2-годишна възраст, в структурата на мозъка им могат да се наблюдават чувствителни разлики, в сравнение с връстниците им, хранени по друг начин.
Бялото вещество при тях е много по-развито - от 20 до 30 на сто. То представлява тъкан, изпълнена с дълги нервни фибри, които свързват различни части на мозъка и има съществена роля при обучението.
Екипът проследил мозъчната структура на 133 деца, родени в рамките на термина си и произхождащи от семейства с подобен социален статут.
Учените сравнили миелина в отрасналите и по-малките бебета и по този начин могли да установят как майчината кърма влияе на развитието му.
След това специалистите подложили младенците на елементарни познавателни тестове, при които изпробвали езиковите им умения, визуалните възприятия и контрола на движенията им.
По всички тези показатели бебетата, захранвани с майчина кърма, показали чувствително по-добри резултати.
Колкото по-дълго били захранвани бебетата по този начин, толкова по-развити били техните мозъци.
Особено драстичен бил този напредък в онези области, свързани с координацията и движенията. /vesti.bg/dnesplus.bg/
Следвайте "Буднаера" в Телеграм
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!